| AlessiaAndreea00 a întrebat:

Cum sa fac sa îl uit și sa trec peste? crying am nevoie de cineva care a trecut prin situația mea. Îl iubesc enorm, ne-am despărțit acum câteva zile dintr-o prostie, cel mai mult ma roade ca a fost puțin vina mea dar nu am greșit cu nimic grav, am avut mai multe certuri și ne-am împăcat de fiecare data dar acum pare totul pierdut ...cum sa fac sa salvez aceasta relație? Și el încă ma iubește, știu asta...dar a zis ca mai bine suferă 1 an, 2, cât va fi nevoie, chiar dacă ma iubește nu mai vrea pentru ca a zis ca sunt foarte "aiurea" credeți ca mai pot face ceva?

13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Băi, am trecut prin ceva fooooarte similar și tot așa ne-am despărțit și azi avem 2 ani, so, se poate. dar trebuie să stați să discutați, să vedeți care-s problemele, să vedeți ce puteți rezolva sau ajunge măcar la o limită suportabilă. v-ar prinde bine și să stați despărțiți o perioadă, cam o lună să zic ca să aveți timp să reflectați la discuție și să încercați dacă credeți că se poate să luați măsurile alea ca să faceți să fie bine.

| AlessiaAndreea00 explică (pentru Adry05):

Voi cum V -ați împăcat?

| AlessiaAndreea00 explică (pentru Adry05):

Și după cât timp V-ați împăcat? sad

| Adry05 a răspuns (pentru AlessiaAndreea00):

Am avut vreo 3-4 episoade de genu. maxim o lună.
mereu ziceam că gata că nu merge și mereu se întorcea că nu mai poate fără mine laughing și vorbeam și tot încercam să rezolvăm ce ne separa și la un moment dat pur și simplu s-au reglat de la sine, am făcut niște schimbări amândoi da nu la nivelul să simțim că cine știe ce sacrificii facem, nu, ne-au intrat în reflex și sunt chestii destul de normale. Pentru unele schimbări chiar îi sunt recunoscătoare că m-au ajutat să mă maturizez.
Chiar am vorbit într-o zi că în sfârșit le-am trecut pe toate și acum rareori mai avem probleme, și alea sunt mărunte, supărări de moment relativ rare.
dar na, cheia : comunicare și stat un pic departe la reflecție, să vă dați seama dacă merită sau nu să faceți efortu ăsta unu pentru altul. noi am știut că merităm pentru că pe lângă că ne iubim împărțim aceleași valori pe care nu le-am găsit prea pronunțate la alți oameni și e unu din motivele pentru care am ales amândoi să luptăm, că na, iubirea la un moment dat trece dacă te rupi de tot și ajungi să găsești pe cineva cu care te potrivești mai bine...

| Sofer a răspuns:

Vorbește cu el și ii spui ca nu vrei sa se termine asa.

| cristimihailov a răspuns:

Treci la urmatorul.
Mai bine suferi si tu un pic decat sa stai cu personaje precum acesta si sa te trezesti intr-o pozitie de sah mai tarziu.

| CleanHeart a răspuns:

Desparirile dor foarte tare si doar timpul vindeca.
Daca vrei sa mai salvezi ceva, incearca sa comunicati cat de serios posibil.

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Sa iti spun ceva, vorbele spuse la nervi dauneaza mult intr-un cuplu, pentru ca de fapt atunci spui ceea ce simti in realitate si te caiesti dupa, partenerul care te iubeste te iarta dar din pacate nu uita si se acumuleaza dupa prea multe incat nu mai ramane loc pentru nimic altceva decat frustrare fata de persoana iubita.Nu vreau sa te descurajez dar faptul ca a zis treaba asta, inseamna ca asa gandeste el de fapt in momentul de fata.Singura chestie pe care o poti face in momentul de fata, este sa incercati sa va schimbati amandoi, sa va ganditi amandoi la nevoile celuilalt s-a.m.d pentru ca in caz contrar mai bine va despartiti decat sa suferiti impreuna.Momentan si tu esti indecisa pentru ca pe de o parte spui cum sa faci sa il uiti sa treci peste si pe de alta parte intrebi daca mai poti face ceva.Ce poti sa faci este exact ce am precizat mai sus pentru binele amandurora.Multa sanatate si iti urez bafta in a lua decizia care va avantajeaza pe amandoi.

| AlessiaAndreea00 explică (pentru GiorgianaGiorgi):

Am zis ca vreau sa trec peste și sa îl uit Pt ca sincer nu mai cred ca exista vreo cale de împăcare și o sa ma distrug dacă continui sa sufăr așa, iar la sfârșit am zis ca vreau totuși sa salvez relația dacă se mai poate, dar aparent nu, deci trebuie sa trec peste, îmi va fi foarte greu... Mulțumesc mult de răspuns happy

| GiorgianaGiorgi a răspuns (pentru AlessiaAndreea00):

Daca suferi in relatie sincer nu inteleg rostul de a mai continua relatia,eu nu te judec, eu doar ti-am dat un sfat, este alegerea ta daca vei lua in considerare ceea ce ti-am sugerat sau nu, dupa o despartire unde s-au investit sentimente este normal sa suferi dar asta iti va lua doar un anumit timp pentru ca odata cu trecerea timpului se va mai ameliora si durerea din suflet, dar cu cat o continui mai ales daca nu esti fericita cu atat mai greu va fi mai tarziu sa te debarasezi si vei suferi poate chiar mai mult.

| AlessiaAndreea00 explică:

NU ascultați niciodată sfaturi de genul "lasa-l pe el sa te caute ", "nu-i da tu mesaj prima după o cearta ", " lasa-l in pace sa vezi dacă te caută " Pt ca persoana de lângă voi se simte neimportanta, simte ca nu o mai iubiți si se duce tot!

| AlessiaAndreea00 explică:

Dacă o stam o luna sau mai mult despărțiți, credeți ca e bine sau e rau? mai e vreo speranța? sad îmi e frica sa nu dea de alta / sa se îndrăgostească etc

| Adry05 a răspuns (pentru AlessiaAndreea00):

Dacă într-o lună deja s-a îndrăgostit de alta e clar cât te iubea.