| Bia` a întrebat:

Cum sa-mi conving parintii sa fie de acord cu prietenul meu? M-am certat cu mama deoarece nu-i de acord cu actualul meu iubit. Nu-i de acord deoarece zice ca-i cat mine de statura si ca-i urat. N-o pot intelege. Ce sa fac ca s-o conving? Tin la iubitu meu mult si nu as vrea sa ma despart de el asa cum ar vrea parintii mei.Va rog sa-mi da-ti niste sfaturi folositoaresad. Dau funda.Promit

8 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, explica-i mamei tale, un lucru care ar trebui sa il stie si sa tina cont de faptul ca nimeni nu e perfect, in plus fiecare cu gusturile lui.Nu poti spune despre cineva ca e urat, fiecare e frumos in felul lui, in plus frumusetea nu e numai cea exterioara fiindca ea e trecatoare, insa o frumuseste fara pret e in suflet si daca tu simti ca il iubesti pe acel baiat, simti ca si el te iubeste, atunci fa-o pe mama ta sa inteleaga ca in dragoste nu se tine cont de aceste aspecte. E bine sa asculti sfaturile parintilor, dar nu mereu, trebuie sa gandesti tu pentru. tine si sa ii decizia care consideri tu ca e cea mai buna, gandind atat cu mintea cat si cu inima.Ca e de aceeasi inaltime cu tine nu mi se pare nimic in neregula, nu conteaza inaltimea, si sa fie mai mic nu e problema, mai ales ca e cat tine, e foarte bine asa. Daca chiar nu accepta sub nicio forma sa fii cu el doar pentru. felul cum arata, scuza-ma ca iti spun dar mama ta ori e perfectionista ori e superficiala, fiecare vede diferit o persoana, poate pentru. tine e frumos.Asa ca discuta cu ea despre acest aspect si daca chiar nu e de acord cu el, si tu vrei sa fii cu el, continua relatia, fie ca vrea ea sau nu, pana la urma e viata ta.

| Floreenofficial a răspuns:

Trebuie sa o faci sa inteleaga ca tu vei trai cu el, adica tu esti cea care trebuie sa-l suporte nu ea. Ce tu ii zici ei ce sa faca cu taica tu?straight face

| danielagoldica a răspuns:

Vezi-ti de relatia ta cu iubitul tau si las-o pe maica-ta ca oricum nu poti sa o convingi! Unele sunt incapatanate si nu le scoti din ale lor. Eventual pune-o pe maica-ta sa se uite in oglinda si sa vada daca e cumva vreun fotomodel!

| DeeDee_4511 a răspuns:

Daca tu il iubesti nu trebuie sa iei in seama cuvintele altora, chiar daca sunt aceia sunt parintii tai. Stiu ca ar trebui sa-ti asculti parintii, dar incearca sa-i explici mamei tale cu frumosul ca ti la el, ca va intelegeti bine etc. Intr-o relatie nu conteaza numai aspectul fizic, ci in primul rand intelegerea reciproca happy.
Mult succes :* si iubiti-va in continuare!

| OneLifeOneLove a răspuns:

Asa si mama nu-l accepta pe prietenul meu.Am incercat de "n" ori sa'i explic, dar nu pricepe.
Oricum, eu sunt cu el, tinem mult unul la celalalt si asta e tot ce conteaza.

| AntoniaFollowill a răspuns:

Explica-i mamei tale toate calitatile lui, fa-o sa "te prinda"cand vorbesti la telefon cu prietenele tale despre iubitul tau in timp ce-l lauzi, dar fara laude exagerate si ilogice. Vorbeste si cu tatal tau. Si daca el te sprijina, bingo... daca nu macar stii cum sta treaba.

Sper ca te-am ajutat.

| Deutsa17 a răspuns:

Bunahappy si eu sunt in aceias situatie ca si tine...in schimb la mine parintit lui nu ma vor. Sfatul meu e sa nu ii bagi in seama. Daca voi va iubiti asta e tot ce conteaza. Dragostea invinge tot :*

| emshu a răspuns:

Si eu am patit la fel dar acum nu suntem decat prieteni adic ii mult zis prieteni big grin.decat ceau ceau.intradevar am suferit ff mult cand ne-am despartit dar nha la mine nu a fost numa din cauza parintilor oh go on. dar sincer nu prea ai sanse sa ii convingi. dar bafta`n orice caz; d