| anonim_4396 a întrebat:

Cum să scap de inhibiţii?

Deja sunt trecut de 25 dar când ar trebui să fiu tupeist, în control, lejer şi calm nu sunt.Fiind bărbat, am rolul să fac primul pas fată de fete/femei chiar dacă persoanele respective nu dau nici un semn de interes(cam e la modă ca fetele să nu-şi arate interesul, o fii din lipsa de încredere de sine, inhibiţii sau pur şi simplu mândrie).Nu ştiu cum sunteţi voi, dar pentru mine e greu primul pas mai ales în cazurile în care tipa nu se uită şi ea la mine când eu încerc să mă bag în seama prima dată cu priviri.Mă rog mai demult aşa se făcea, primul pas era contact vizual.

Răspuns Câştigător
| h3r a răspuns:

In acest caz, aici e deja problema fetelor! Eu nu cred ca suntem toate asa. Ti-am zis, o sa gasesti o fata care va stii sa-ti spuna in valoare calitatiile. Stai linistit, inca nu ai dat peste o fata care are capul pe umeri si care sa stie sa comunice, nu sa evite sau sa faca scandal. Totul va veni de la sine, atunci pe moment. Conteaza fata!

13 răspunsuri:
| Liviu_2019 a răspuns:

In ziua de astazi, majoritatea fetelor isi doresc barbati siguri pe ei, langa care sa se simta in siguranta, protejate, etc. Ele nu isi doresc barbati care nu sunt siguri pe ei. In ziua de azi conteaza mult atitudinea si personalitatea la un barbat mai ales la o varsta de peste 25 de ani cum am si eu de altfel. Nu vreau sa o contrazic pe LovelyC dar in zilele de azi daca ai tupeu vei avea mai mult de castigat decat daca esti timid stiu ce spun deoarece si eu ma regasesc in cele descrise de tine si nu cred ca ma insel in ceea ce spun. Asta ti-o spun atat din proprie experienta cat si din ce am discutat cu diverse fete si ceea ce vad eu in stanga si in dreapta mea.
Daca zici ca esti timid e greu sa abordezi o femeie in adevaratul sens al cuvantului pe care nu o cunosti foarte bine. Mai intai trebuie sa ai cu ea o relatie de amicitie si dupa aia sa treci la pasul urmator.
Ai precizat ca fetele nu isi arata interesul din lipsa de incredere, etc. Nu prea sunt de acord. Cunosc fete carora daca le place un baiat sar pe el direct big grin la figurat vorbind nu la propriu, dar sunt altele care asteapta sa fie abordate, fiecare cu felul ei de a fii. Nu trebuie sa le judeci big grin. Eu merg pe principiul ca baiatul trebuie sa cucereasca o fata, dar am fost contrazis de o fata imi aduc aminte zicandu-mi ca ce ele sunt trofee sa fie cucerite. M-a inteles gresit.
Asa si fetele ar spune despre noi ca ce noi ca baieti asteptam sa faca fata primul pas big grin, tu ce ai spune daca o fata te-ar intreba lucrul asta big grin.
Eu te sfatuiesc sa te schimbi deoarece repet si eu ma regasesc in cele descrise de tine si ideea ca se va gasi o fata care sa aprecieze timiditatea, felul tau de a fii, sufletul bun, etc, deja incep sa aberez, e ceva pe termen lung sa zic asa. Pana va ajunge o fata sa te cunoasca cu adevarat va trece mult timp si deja ai precizat ca ai peste 25 de ani. Esti dispus sa mai astepti nu stiu cati ani? Hai sa fim seriosi... Si eu am problemele astea de mai multi ani si tot asa mi s-a spus ca imi vai gasi jumatatea, etc si alte prostii si uite ca au trecut anii si degeaba.

Repet schimba-te, umbla la atitudine, personalitate, astea 2 atribute sunt de aur in ziua de azi la un barbat. Zici ca ai facut cariera. Pai daca adaugi si cele doua atribute vei avea multe de castigat. In ziua de azi asta se cauta barbat sigur pe el, cu atitudine, cu personalitate si cu cariera big grin.
Nu vreau sa ma intelegi gresit, nu zic ca femeile umbla numai dupa barbati cu bani, dar conteaza sa ai o cariera un salariu OK astfel incat ele sa nu fie nevoite sa il intretina pe barbatul de langa ele. Asta ti-o spun din diverse discutii pe care le-am avut cu fete de varsta noastra 25 26 de ani. Ma rog fetele respective aveau niste joburi cu salarii mult peste medie si se gandeau sa nu fie ele nevoite sa il intretina pe barbatul de langa ele. Acum mai sunt si din alea care doresc sa fie intretinute de barbat. Nici aici nu sunt de acord.

Cam asta era ceea ce vroiam sa iti zic.

Bafta si numai bine!

| jose81 a răspuns (pentru Liviu_2019):

Multumesc pentru răspuns şi da Liviu iţi dau dreptate, eu ştiam asta. Dacă înainte un băiat fără tupeu, putin mai retras şi evidenţiez PUŢIN retras avea şanse în ziua de astăzi nu are.Majoritatea fetelelor se pare că nu mai face primul pas chiar dacă le place de un bărbat.Primul pas nu înseamnă ca ele să se apuce de agăţat bărbaţi, ci înseamnă numai o privire lunga, poate un zâmbet. Poate de multe ori ele au acelaşi emoţii ca şi mine şi lipsa de încredere de sine.Practic nici n-ar fi primul pas, ar fi numai o reacţie, deoarece eu iniţiez totul cu privirea mea. Sper că întelegeţi ce vreau să zic.În fine, eu ştiu că timiditatea, emotivitatea (la orice nivel ar fi) nu-şi are locul în lumea de astăzi. Întrebarea era ce aş putea să fac în privinţa asta.Voi cum aţi reuşit să învingeţi defectul acesta, sau ce faceţi în momentul de faţă ca să schimbaţi ceva?

| jose81 a răspuns (pentru Liviu_2019):

Scuze pentru greşeli gramaticale (nu mai face = nu mai fac)

Chiar ieri am avut 2 faze. Sunt înalt, bine făcut, arăt normal.Veneau 2 tipe, una zâmbea, cum se apropia evita privirea mea, deşi speram să se uite la mine să văd dacă era vorba de mine sau râdeau de ceva gluma.Dar nu s-a întîmplat ce aşteptam nici în ruptul capului, degeaba mă uitam insistent(nu ca un psihopat). Altă dată se uita o tipa frumoasa la mine şi când am salutat pe ele a făcut o reacţie ciudată şi instant s-a uitat în altă parte.Aşa e greu.Nu zic că sunt timid la extreme, totuşi am curajul să salut pe careva pe strada etc. dar după o reacţie din ăsta instant îmi vine să mă car de acolo fără să insist. Câteodată mă întreb cu mine e problema sau cu ele.

| h3r a răspuns (pentru Liviu_2019):

Salutare si tie.
Nu ma contrazici deloc. Eu chiar i-am zis sa se impuna.
El probabil se gandeste ca este timid si se descurajeaza atunci cand vine vorba despre o fata. Acum repet, sa nu se gandeasca la faptul ca vei avea noroc doar cu tupeu. Sa uite de chestia asta, altfel nu isi va schimba prea usor atitudinea. Iar in ceea ce priveste fata... va avea parte de o fata, care il va accepta asa cum este el! Poate respectiva va aprecia simplitatea, tandretea si sensibilitatea lui, nu tupeul. Si cand zicem tupeu, nu ne referim la facutul unor anumite chestii. Ci la intrat in conversatii, sa socializeze! Se va descurca, totul depinde si de fata. ( Sper ca nu am deranjat cu acest raspuns)

| jose81 a răspuns (pentru h3r):

Vreau să precizez, dacă sunt inhibat(la un anumit grad) asta nu înseamnă că sunt şi plictisitor, simplu.Practic sunt şi sociabil, nu stau în casă, ies, discut, sunt glumeţi, am activităţile mele deci nu are rost să creadă cineva că un om inhibat cu necunoscuţi e un om inhibat si cu cunoscuţi şi în toate domeniile.

| Liviu_2019 a răspuns (pentru jose81):

Eu unu nu am reusit sa scap de problema asta si nici nu cred ca voi reusi atat in viitorul apropiat cat si in cel mai putin apropiat. Dar ce te pot sfatui e sa te axezi in principal pe anturajul tau unde trebuie sa existe fete abordabile adica fara prieten. Mai usor e sa abordezi o amica pe care o cunosti decat o necunoscuta clar. Le cunosti stii cum sunt mai intrebi un amic/a comuna mai aflii despre fata respectiva una alta ce ii place ce nu ii place si astfel aflandu-i pasiunile, hobbyurile iti este mai la indemana sa o abordezi. Si nici nu trebuie sa o abordezi direct sa ii spui ca iti place de ea. Poti cauta sa ai activitati cu ea o inviti la un film cu prieteni comuni nu neaparat singuri, mai o gluma una alta si vezi cum reactioneaza big grin.
Referitor la fetele pe care nu le cunosti si le abordezi direct e mai greu aici sa fim seriosi mai ales daca esti timid. O sursa buna ar putea fi cluburile asta daca frecventezi asa ceva.Acolo stii cum e mai un dans mai una alta. big grin

| Liviu_2019 a răspuns (pentru h3r):

Buna LovelyC, sunt de acord cu tine ca isi va gasi o fata dar Jose81 a precizat ca are 25 de ani. Daca situatie persista in continuare fata aia de care spui tu va veni tarziu rauuuu, iar el banuiesc ca nu e chiar asa super dispui sa astepte inca nu stiu cati ani, asta o spun si din perspectiva unui baiat.

Hai sa zicem ca se va rezolva problema peste 3 4 ani. Va avea 29 de ani. Timpul pierdut nu se pune? Nu vreau sa ma intelegi gresit.

| h3r a răspuns (pentru Liviu_2019):

Subscriu.
Dar nu trebuie sa-si piarda speranta.

| jose81 a răspuns (pentru h3r):

Mai bine nu zic vârsta mea adevărată. Acum 1 ani am avut prietenă de atunci nimic.Pe net şi prin gaşcă era uşor să abordez chiar şi fete noi, cum apărea o tipă nouă în gaşcă care îmi plăcea deja o abordam într-un fel sau alta. Odată la o instituţie publică am făcut amiciţie cu o domnişoară, rezultatul n-a fost ideal....ideea este că mă bag, mă pun la risc câteodată deşi destul de rar.În gască n-a mai apărut nici o tipă nouă.

În cluburi e la fel de greu ca pe stradă.Nu se uită la tine, abia auzi vocea ta, da să auzi a ei.În locuri publice rişti să facă scandal.

| h3r a răspuns (pentru jose81):

Ma bucur ca te-am lamurit. Sper sa ti cont de ce am zis si sa-ti gasesti o fata pe masura ta, care sa te iubeasca cu adevarat. Numai bine!

| h3r a răspuns (pentru jose81):

In acest caz, aici e deja problema fetelor! Eu nu cred ca suntem toate asa. Ti-am zis, o sa gasesti o fata care va stii sa-ti spuna in valoare calitatiile. Stai linistit, inca nu ai dat peste o fata care are capul pe umeri si care sa stie sa comunice, nu sa evite sau sa faca scandal. Totul va veni de la sine, atunci pe moment. Conteaza fata!

| h3r a răspuns:

Toate acestea se intampla pentru ca nu ai incredere in tine. Unele fete se considera prea importante si ca au un nivel mult mai ridicat decat al tau, iar daca baiatul se tine mereu dupa ele, le plictiseste( pe unele, am specificat). Astea se pot numi fite, demnitate, mandrie. Nu trebuie sa-ti fie greu atunci cand o sa faci primul pas, totul o sa vina pe moment si bineinteles, asta tine si de aceea tipa. Trebuie sa-ti controlezi emotiile si totul o sa fie bine.

| jose81 a răspuns (pentru h3r):

Aş vrea să fie atât de uşor.Au fost cazuri când m-am bagat la necunoscute sau seminecunoscute dar din păcate nu puteam să controlez emoţiile. Am senzaţia că e ceva ce nu o să pot controla niciodată.În general am încredere în mine, am făcut carieră şi viaţă şi grup de prieteni dar emoţiile intervin mereu tocmai când nu vreau.Cum văd în ziua de astăzi dacă eşti emotiv şi nu eşti lejer ca bărbat, nu mai eşti considerat bărbat. Poate n-am întîlnit femei mai de treaba care să înteleagă. Numai la primul pas am probleme, după ceva timp devin absolut lejer.

| h3r a răspuns (pentru jose81):

Ceea ce am zis si eu. Ar trebui sa incerci sa te impui mai mult.
Nu-ti face griji, vei intalni pe o fata care te va aprecia pentru ceea ce esti, va aprecia calmul si timiditatea ta (sper ca nu exagerez). Nu te gandi ca daca esti tupeist ai parte de mai multe beneficii.
Take care si mult succes in viata!