| SadBoyForever a întrebat:

De ce sunt timid cu fetele sad?

Cu prietenii mei dintre blocuri discut normal ca orice om, dar cu fetele nu pot discuta, efectiv cand o fata ma intreaba de vorba, eu nu pot sa ii raspund.

Din acest motiv nu am avut pana acum o prietena.

Cum fac sa depasesc aceasta bariera a timiditatii?

Cum fac sa am curaj sa vorbesc cu fete?

Va rog din suflet sa imi oferiti un sfat oricare ar fi el.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O sa-ti para rau cand vei intalni una pentru tine, va veti ciondani si veti suferi mai bine asa fara griji

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa poti avea incredere in tine trebuie trebuie ori sa fii foarte prost, ori sa fii foarte bun. Increderea se bazeaza pe calitati (daca le ai si esti inteligent) sau pe ignorarea defectelor (daca esti prost). De aceea prostii sunt mult mai curajosi in viata si in abordarea problemelor. Nu pentru ca ar fi mai buni ci doar pentru ca nu isi constientizeaza propriile defecte sau nu constientizeaza riscurile pe care le implica anumite decizii.

Tu nu esti timid pentru ca esti timid. Tu esti timid pentru ca ai anumite complexe, constientizezi lucruri despre tine care te trag inapoi. De vina este societatea si mass media, suntem obisnuiti sa vedem, peste tot, numai perfectiune. La televizor, pe internet, in reclamele de pe cladiri. Suntem invatati ca traim intr-o lume ideala si apoi, cand ne uitam in oglinda, universul ne este dat peste cap. Chiar vorbeam zilele trecute cu o fata de 18 ani al carei unic vis era sa-si puna silicoane. Asta invatam, daca vrem sa le avem pe toate, trebuie doar sa aratam bine.

Sa treci de bariera timiditatii e, in acelasi timp, extrem de simplu si extrem de complicat. Lucreaza la increderea in sine, fa lucruri care crezi tu ca te vor face mai bun. Du-te la sala, practica un sport, citeste, da-ti provocari si du-le la capat, asa castigi incredere. Pasul doi este sa intelegi ca lumea din jurul tau nu este perfecta si ca restul oamenilor se tem la fel ca si tine, doar ca o ascund mai bine. Nu iti face iluzii, nu iti mai dezvolta scenarii in minte. Ce vezi in jurul tau este realitatea si nu ce se intampla in mintea ta sau ce vezi la televizor. Pasul trei, constientizeaza ca un simplu refuz nu iti face rau. Invata sa accepti refuzul, fiecare om are anumite asteptari, doar pentru ca o fata te refuza, nu inseamna ca urmeaza sfarsitul lumii. Ba dimpotriva, cu cat te vor refuza mai multe, cu atat iti va fi mai usor sa le abordezi si vei fi mai sigur pe tine, din simplul motiv ca inveti sa nu te mai temi. Inainte de a face ceva de acest gen pur si simplu intreaba-te "si daca voi fi refuzat, ce se poate intampla?". Noi nu ne temem de rezultate, noi ne temem de propria minte. Viata poate fi si lejera dar trebuie sa adopti o abordare potrivita.

Bafta!

| anonimusyo a răspuns:

Salut, vorbim pe privat.

| anonimusyo a răspuns:

Nu pot sa vorbesc pe privat pentru ca esti utilizator senior, lasa-mi pe privat id de mess.