| MistarGoGu a întrebat:

Cunoscut Vs Străin. Cum este mai BINE ca o fata *( chiar adolescenta ) sa fie inițiată in tainele sexului? Un apropiat de familie serios si de incredere sau un Străin? Vorbesc STRICT de o chestie consimtita si cunoscuta de familie! Asta ca sa nu va " treziți " cu surprize pe cap si drumuri lungi pe la Politie!

13 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Wow!
O fata nu trebuie "initiata" in tainele sexului, ca si cum ar fi o meserie pe care trebuie s-o invete, in vederea satisfacerii lungului sir de handralai cu care urmeaza sa se tavaleasca.
Ea trebuie sa faca dragoste atunci cand se simte pregatita si e indeajuns de matura, cu iubitul ei cu care la momentul respectiv intentioneaza sa aiba o relatie care sa duca la casatorie. Sigur ca de multe ori apar neintelegerile, despartirea si gasirea altui partener, dar intotdeauna tinta trebuie sa fie o relatie serioasa, nu sexul ocazional si schimbarea barbatilor ca pe ciorapi, asa cum vrea curentul "progresist" sa le spele pe creier intru a se comporta, folosind cuvinte seducatoare, cum ar fi "empowerment". Daca ai schimbat multi barbati, daca au intrat in tine numeroase stremeleaguri invartosate, nu esti "empowered", ci doar starnesti senzatie de voma.
Nici o familie sanatoasa la cap nu isi trimite fata la "initiere sexuala"! Pff, sa mai aiba si dilema: "sa o dam la footut unuia strain sau unuia pe care-l stim?"!
16 ani zici?! La 16 ani o fata trebuie sa invete carte, sa-si construiasca un viitor, nu sa-i stea mintea la p0ola. Nu mai suntem pe vremea strabunicii, cand le maritau parintii cu forta la 16 ani, ca pe niste sclave.
Ar fi bine sa avem mai mult respect fata de societatea romaneasca si sa nu mai contribuim (cu stiinta sau fara stiinta noastra) la pervertirea ei, ca si asa e saraca de ea, atat de incercata.winking

| MistarGoGu explică (pentru wildthing):

" La 16 ani o fata trebuie sa invete carte, sa-si construiasca un viitor, nu sa-i stea mintea la p0ola " Buna RAU gluma am RAS 15 minute cu lacrimi!
De pe la 12 -13 începe curiozitatea legată de instrumentele de
suflat " saxofoane si trompete "! Daca curiozitatea nu este un pic stinsă de familie cu discutii si explicatii " focul " se extinde iute si arde casa! Oricum la vârsta aia *( 12 -13) se strang prin toalete la scoala si intra pe net si se uita la pornosaguri care ar oripila unul din generatia 35 -45!
Stii vorba aia : " A scăpat ca vaca in lucerna "?
Un copil îngrădit sau care nu primeste de la familie explicatii serioase potrivit vârstei lui le va cauta in alte surse *( multe dubioase?) Explicatii legate de sex si viața sexuală!

| sierra1 a răspuns:

Tu ai pus gând rău vreunei nepoate sau ceva?

| MistarGoGu explică (pentru sierra1):

Eu am scris acolo niste chestii care trebuie citite cu atentie!
Daca ai avea fata ai prefera sa-i tragă " țeapă " vreun străin sau sa înceapă cu un băiat pe care tu il cunosti? Vorbeam clar de consimtamant si acordul familiei fetei Asta in situatia in care cunosti sensul cuvintelor consimtamant si acordul familiei!

| sierra1 a răspuns (pentru MistarGoGu):

In situația asta, consimțământul NU e al familiei! E exclusiv al persoanei in cauză

| Lupică27 a răspuns:

Familia nu are in totdeauna cele mai bune intentii si de cele mai multe ori sunt subiectivi si nu rezoneaza in anumite situatii.
Un strain care e obiectiv iti poate da cel mai bun sfat, parerea mea.

| MistarGoGu explică (pentru Lupică27):

Pana una alta suntem pe locul 1 In UE la mame minore! Din comoditatea părinților, puditate excesivă ajung fetele lor sa isi facă educatie sexuală de pe Internet din surse dubioase, de la alte rude mai mari *( frați, verisori ), colegi de scoala mai mari! As prefera de 1000 ori un băiat cunoscut serios din anturajul familiei sa ii " explice / arate " anumite chestii la inceput.

| Lupică27 a răspuns (pentru MistarGoGu):

Pai daca e minora nici nu ar trebui sa faca asa ceva! ar trebui educata in asa fel incat sa nu puna asta acum pe primul loc ci sa isi vada de copilarie si scoala.

| MistarGoGu explică (pentru Lupică27):

Curiozitatea si tentatia sunt mult prea mari! Daca ai intra in ziua de azi in toaleta unei scoli in pauză AI avea socul vieții tale cand ai vedea ce fac " mucosii " pe acolo! Cum se uita pe net la pornosaguri si cum se " harjonesc " între ei! Prin anii 90 noi ne chinuiam Prin toaleta cu reviste germane si olandeze aduse pe " sustache " la scoala astia au porno NO LIMIT la o apăsare de buton!

| Lupică27 a răspuns:

''Asta ca sa nu va " treziți " cu surprize pe cap si drumuri lungi pe la Politie! ''
Ce vrea sa insemne asta?

| MistarGoGu explică (pentru Lupică27):

Tradus pe româneste sa nu rămână fata cu burta la gura, jnapanu sa fuga de raspundere cum tot mai des se intampla sau mai rau un viol *( consimțit " )! Iar părinții sa NU devină bunici fara voie pe la 40 si ceva de ani *( cu o fata de 13, 14 sau 15 ani alaptand copilu in casa ) la asta ma refer!

| WilliamQoilung2024 a răspuns:

Aș merge pe ceva apropiat de familie.
Dar atenție. Orice pas și orice demers trebuie consimțit.
Dacă e vorba de o tânără încă ne coaptă la minte... Mai bine nu.
Indiferent în ce formă vă veți lua "la revedere", este posibil ca în sufletul ei să apară regretul.
Una gândim cu mintea de adult și alta cu mintea de copil.

| MistarGoGu explică (pentru WilliamQoilung2024):

Pai clar vorbeam in enuntul intrebarii de consimtamant si de acordul familiei fetei. Chiar acordul reciproc si familia
Baiatului. Daca părinții consideră acea fata suficient de pregătită si pe băiat din familie buna si serioasa e o.k
Cum spuneam NU vorbim de pregatirea unei căsătorii este vorba de un joc premergator unui act sexual!
2 sau 3 întâlniri in care sa experimenteze nuditatea, magaieri, atingeri eventual un masaj erotic facut de ambii parteneri. Daca se simt confortabil pot trece si la un act sexual OBLIGATOTIU protejat! Iar diferenta de varsta nu mai mare de 2 sau 3 ani. Ex. Fata 16, băiat max 18 sau 19!