| Marianaaaaa a întrebat:

Pot sa raman insarcinata in prima zi dupa menstruatie?
Am ciclu regulat.
Nu a existat ejaculare, si cred ca nu a fost vorba nici de lichid preejaculator, a fost introdus in vagin de doua ori si nu a fost tinut mai mult de cateva secunde.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Spermatozoizii trebuie sa treaca din vagin in uter prin colul uterin. Pentru ca spermatozoizii sa reuseasca sa treaca din vagin in uter trebuie ca mucusul cervical secretat de glandele din col sa devina cat mai fluid pentru a permite spermatozoizilor posibilitatea sa inoate prin mucus care in caz contrar se comporta ca si o bariera. Daca spermatozoizii reusesc sa ajunga in uter pot trai in medie cam 2-3 zile iar dupa unii se crede ca in cazul in care conditiile din uter sunt ideale s-ar putea sa supravietuiasca chiar si 5 zile.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, in prima zi dupa ciclu nu esti in perioada fertila.
Cat priveste ejacularea si sarcina, nu are importanta, pentru ca poti ramane insarcinata si cu lichidul pre-ejaculator chiar daca el nu ejaculeaza in tine, singura conditie este ca tu sa fii in perioada fertila.
Trebuie sa fii constienta ca o simpla introducere in vagin a unui penis, involuntar organul elimina lichid seminal (pre-ejaculator) care se scurge in vaginul tau. Nu mai spune ca nu poate fii vorba de lichdiul pre-ejaculaoir, pentru ca, daca tu nu-l vezi nu inseamna ca nu se scurge aoclo, este acelasi proces involuntar similar cu umezirea ta vaginala, se intampla involuntar, doar ca picatura seminala de la barbat, contine sperma!

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul tau menstrual este regulat si mai lung de 24-25 de zile, atunci in prima zi de dupa menstruatie (aceasta zi sa nu depaseasca ziua a 9-a) probabilitatea de a se forma o sarcina chiar daca sperma este ejaculata in vagin este de 3-5% si de 1-3% in cazul in care sperma nu ajunge in vagin. In cazul descris NU se poate naste o sarcina. Sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine, nu poti ramane gravida.

| Emmy125 a răspuns:

Daca nu a existat ejaculare, n-ai treaba. Stai calma!

| EzeQuielz a răspuns:

Ai simţit ceva?

| Marianaaaaa explică:

Cat traiesc spermatozoizii in vagin? De ce au nevoie sa isi continue drumul?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Marianaaaaa):

Spermatozoizii trebuie sa treaca din vagin in uter prin colul uterin. Pentru ca spermatozoizii sa reuseasca sa treaca din vagin in uter trebuie ca mucusul cervical secretat de glandele din col sa devina cat mai fluid pentru a permite spermatozoizilor posibilitatea sa inoate prin mucus care in caz contrar se comporta ca si o bariera. Daca spermatozoizii reusesc sa ajunga in uter pot trai in medie cam 2-3 zile iar dupa unii se crede ca in cazul in care conditiile din uter sunt ideale s-ar putea sa supravietuiasca chiar si 5 zile.

| Marianaaaaa explică:

Crezi ca in cazul meu s-ar putea intampla toate procedurile astea?
Daca am fost in ultima zi de ciclu si sa zicem ca ar fi vorba despre spermatozoizi si sa zicem ca prin lichidul preejaculator ar fi spermatozoizi, acestia ar avea conditii sa traiasca in vagin 5 zile de exemplu?