| queneen a întrebat:

Dacă am făcut sex protejat dar și neprotejat iar el nu și-a dat drumul in mine ci in prezervativ nu exista vreo șansa sa se instaleze o sarcina, nu? Am făcut și 2 teste de sarcina in zile diferite, ambele dimineata și au ieșit negative. Faza este ca eu am ciclu neregulat și fiind slăbuță am și anemie și câteodată am stări de voma dar le am de mulți ani dar am început de câteva zile sa am pentru câteva secunde dureri abdominale foarte scurte sau sa ma doară un ovar și sa am sânii puțin întăriti. Menstruația trebuie sa îmi vina prin August (nu știu data fiindca luna trecută am uitat sa notez plus ca am și telefonul stricat)

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In situatiile in care ciclul menstrual este neregulat, actele sexuale se intretin numai protejat fiindca este imposibil de stabilit sau de calculat cand are loc ovulatia si in ce perioada este fertila femeia respectiva.
Daca esti sigura ca niciodata nu a ajuns sperma in vagin, atunci nu este cazul sa fii ingrijorata fiindca intr-o asemenea situatie nu se poate forma sarcina.
Observatie : testul de sarcina efectuat inainte de a fi trecut 21 de zile de la actul sexual intretinut sunt ABSOLUT INUTILE fiindca rezultatul obtinut este eronat, gresit, sau FALS NEGATIV in proportie de 85-95%.
Starile descrise probabil reprezinta semnale corespunzatoare de simptome premenstruale care anunta apropierea menstruatiei. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil sa fi ramas gravida daca in timpul actului neprotejat erai in perioada fertila.

| Valentina8 a răspuns:

Am facut si eu 2teste de sarcina in trecut si mi s-a recomandat sa le fac dupa a 5-a zi de intarziere a menstruatiei.(unu in dimineata de a 5-a zi de intarziere si unul in a 7-a zi de intarziere; ambele fiind negative, eram in aceeasi situatie ca si tine)
Contactul fiind neprotejat exista mereu o posibilitate mica de a fi insarcinata, insa daca ati terminat cu prezervativ. si au trecut 2 saptamani de la ultima menstruatie, nu esti insarcinata.
Nu te stresa caci stresul iti va intarzia menstruatia.