| Andrei19289 a întrebat:

Daca am facut sex si am ejaculat in primul prezervativ, iar acesta nu s-a spart. Am verificat. Iar apoi m-am spalat pe maini si m-am sters pe penis si am pus al doilea prezervativ si l am folosit si pe acela si nu s-a spart. Totul este in regula asa i? Doar ca nu m-am spalat pe penis si m-am sters. Acesta a fost rulat corect, incat am verificat daca s-a spart si prezervativul era extra-lubrifiat. Daca as fi pus degetul pe penis dupa ejaculare si as fi pus degetul pe vaginul ei? Adica chestiile astea mici trebuie luate asa? Prezervativele au fost folosite corect intrucat nu s au spart si lichidul seminal a fost in prezervative. Exista risc mare de sarcina?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Spermatozoizii nu traiesc in exteriorul corpului, ci mor in aproximativ cateva minute, maxim 30 de minute, in contact cu aerul sau suprafete uscate, reci. Pentru a trai trebuie anumite conditii de umezeala, caldura si mai ales prezenta mucusului cervical, conditii pe care doar vaginul le indeplineste.

| Andrei19289 explică (pentru dullcat):

Adica am avut doua contacte sexuale. Primul in care am ejaculat in primul prezervativ si nu s-a spart. Totul bine si frumos. Apoi peste ceva minute (5 minute cred) am mers la baie si m-am sters cu degetele gen bine si apoi m-am spalat pe maini bine cu sapun. Si peste cateva minute dupa primul contact sexual sa zicem ca am pus degetul pe penis si cu el am pus al doilea prezervativ corect si am ejaculat in el. Deci tot nu exista un risc?

| Andrei19289 explică (pentru dullcat):

Adica prezervativele ambale le am folosit corect. Doar detaliul asta cu degetele daca este un risc si din astea.

| dullcat a răspuns (pentru Andrei19289):

Stai linistit, nu exista niciun risc.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Din ce scrii tu pare ca l ai folosit corect deci nu ar trebui sa existe riscuri de sarcina.

| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat ai folosit prezervativ la toate partidele sexuale, nu exista risc de sarcina sau de BTS.

| Bingoo a răspuns:

Nu e nici o sansa sa ramana gravida