| DoarOSimplaIndragostita a întrebat:

Dacă eu și băiatul pe care îl plac am zis ca încercam sa fim împreuna dar gen dacă ne place de altcineva ne spunem unul altuia(adică cumva suntem liberi) dar nu facem sex, asta înseamnă ca suntem intr-o relație deschisă? El cumva radea și spunea că suntem prieteni cu beneficii pentru ca cumva ne vedem, ne sărutăm și petrecem timp împreuna, suntem buni prieteni și avem o conexiune faina, dar eu zic ca prietenii cu beneficii sunt atunci când întrețin relații intime iar la noi nu se pune problema de așa ceva. Credeți ca părerea mea este greșita? Chestia e ca el spune ca nu are curaj sa facă mai mult, adică sa se implice total intr-o relație serioasă și eu am zis sa încercam așa sa vedem dacă ne intelegem atât de bine cum ar părea. O părere sincera va rog. Dar fără jigniri. Ca astea clar nu m-ar ajuta. Știm ca simțim ceva unul pentru altul. Este o atracție și nu e de azi de ieri ci de un an așa cum am mai zis și in alte întrebări. Doar ca suferința din relația anterioară parca îl oprește sa se implice total. Credeți ca avem șanse sa ajungem la ceva concret? Momentan vrem sa ținem pentru noi ceea ce e intre noi...

6 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salutare!

In primul rand, trebuie sa treci peste aceste "denumiri" de prieteni intr-un anume fel si alte lucruri. Ori sunteti intr-o relatie, doar voi doi evident, ori nu. Adica... tie iti place asa? Daca sa zicem ca trece pe langa tine un baiat cu care te-ai intelege perfect si langa care ai fi fericita mereu, ce parere ar avea cand ar auzi ca tu te-ai pupa cu un prieten asa... dar nu sunteti intr-o relatie? Sau de ce accepti aceste lucruri? Pana la urma, se poate considera si o folosire de catre baiatul respectiv, vrea sa fie cu altcineva, dar te are si pe tine. Daca esti impacata cu gandul asta, treaba ta. Faci cum crezi.

In al doilea rand, daca chiar vreti sa va apropiati, vorbeste cu el. Sa lase lucrurile copilaresti cum ca a avut o relatie... si ce? Sa ghicesc, ii este teama sa nu fie dezamagit? Acestea sunt copilarii. Daca vrea sa fie intr-o relatie cu tine, o sa fie. Daca nu vrea, iar tu ii arati ca vrei, atunci nu este. Simplu.

Asa ca vorbeste cu el despre asta serios, pana la urma ai urmatoarele variante:
- sa continuati asa, si poate o sa fiti impreuna;
- sa continuati asa, iar el dupa o sa se ducla la altcineva si tu stai asa (sau poate tu);
- sa vorbiti si sa stabiliti sa fiti intr-o relatie, daca va iubiti cu adevarat;
- sa va vedeti fiecare de drum.

Indiferent ce faci, iti urez mult succes! ^_^

| Sofer a răspuns:

Rămâne sa încerci.

| Nyarlathotep a răspuns:

Am sa incep prin a-ti da dreptate cand spui ca relatia cu beneficii este aia in care faceti sex si apoi va vedeti de treaba. Relatia cu beneficii poate include si alte activitati impreuna, dar aspectul principal este sexul. Ala este beneficiul. A vorbi cu cineva, a rade si a petrece timp impreuna se poate face cu orice strain sau straina. Cand zici relatie cu beneficii, inseamna sex fara obligatii si poate putin si altceva pe langa sex, dar nu e obligatoriu.

Relatia deschisa este cu totul altceva decat prietenia cu beneficii, si anume ca cei 2 parteneri fac orice mai putin sex, iar sexul este rezervat pentru oricare alte persoane.

Parerea ta este gresita. Nu faci sex cu omul, cauti sa faci sex cu altii, apoi sa-i spui si lui ce misto a fost sexul cu altul in timp ce el trage de tine de un an sa faceti la fel. Sincer, aici ti-as fi dat papucii imediat ce auzeam din gura ta chestia asta.

Ai tot dreptul sa cauti alte persoane daca actualul nu te multumeste, nu te atrage, si nu-ti ofera ce-ti doresti. Si e cu totul altceva omul sa te astepte un an cu speranta ca va primi ceva doar ca tu sa te duci la alti straini, sa faci sex cu oricene altcineva mai putin cu omul care si-a pierdut timpul cu tine si pentru tine. Si te mai miri de ce se fereste sa aiba o relatie. Se mira fetele de ce nimeni nu mai cauta relatii serioase. Fix din acest motiv. Daca vrei la altul du-te la altul, spune-i ca s-a terminat relatia si ca iti vei cauta pe altcineva care iti va oferi relatie serioasa si de lunga durata.

Iti garantez ca daca te oferi altora in timp ce pe dansul l-ai pus sa te astepte mai bine de un an va ajunge sa te urasca. Daca este neincrezator acum in relatii, stai sa vezi mai incolo. Il vei traumatiza si mai tare decat fosta. Daca asta e planul tau, mi-ai confirmat inca o data de ce relatiile serioase nu merita, si ii vei confirma si lui.

| DoarOSimplaIndragostita explică (pentru Nyarlathotep):

Eu vreau sa fiu cu el. El zice ca vrea dar ca nu are curajul sa facă mai mult decât ce a fost pana acum. Eu vreau o relație cu el și e aiurea ca lui ii e frica sa se implice. Chestia e ca am zis totuși sa dau o șansa conexiunii dintre noi, i-am zis ca știu ca nu avem siguranța ca vom rămâne împreuna după dar măcar nu regretam ca nu am încercat când este evident ca atracția e reciproca. De un an i-am zis ca îl plac și e aiurea ca el Ba vrea Ba nu. Chestia asta nu tine doar de mine din pacate pentru ca dacă ținea doar de mine eu eram implicată 100% in relație. Doar ca el face pași spre mine și apoi se retrage și spune ca nu vrea mai mult apoi după o perioada zice iarăși ca vrea dar ii e teama sa nu mă rănească. Am încercat sa mă indepartez de tot dar efectiv nu pot pentru ca țin la el și știu ca și el la mine

| Nyarlathotep a răspuns (pentru DoarOSimplaIndragostita):

Totusi trebuie sa intreb, cum se face ca vrei cu orice pret ca el sa fie in relatie cu tine, si in acelasi timp spui ca nu se pune problema de relatii intime. Tu vrei relatie fara sex? Ti-am spus in ultima discutie, nu esti nevoita sa faci efectiv sex cu el, dar ai doua maini si o gura. Foloseste-le! Fa-i felatie, sau handjob-uri. Sau nici macar asta nu esti dispusa sa faci? Daca nu, atunci de ce spui ca-l iubesti. Nu stiu daca te-am intrebat cati ani aveti fiecare? Avand in vedere conditiile care le impui si dezinteresul de a face placuta relatia si pentru el nu ma mira deloc de ce este reticient sa aiba relatie cu tine. Eu ti-as fi spus in fata demult ca nu accept nici in ruptul capului relatie fara contact sexual.Si probabil nici macar nu as fi fost nevoit sa-ti explic asta. La primele refuzuri de a te atingeri sau primele refuzuri de sex, eram demult plecat. Nu exista nici un motiv sa fiu in relatie cu o fata, daca nu exista sex. Nici un motiv nu ma poate face sa pierd timpul cu o fata care nu este dispusa sa fie intima cu mine, fie ca vorbim de relatie serioasa sau simplu cuplu de ocazie. Nu exista motiv astfel de fata sa primeasca timpul si atentia mea. Desi si el este cam naiv, cumva simte ca incerci sa-l exploatezi. Nu poate pune punctul pe i, dar se eschiveaza pe buna dreptate sa-ti acorde ce vrei. Pentru ca vede ca tu nu esti dispusa sa faci la fel. Degeaba spui ca-l iubesti. Incerci sa ma pacalesti si pe mine, dar la mine nu merge.

| Allep a răspuns:

Daca pana acum nu a-ti format o relatie nu cred ca ve-ti forma una. Sau daca ve-ti forma la un moment unul din voi v-a dori sa devina iar liber.
Prieteni cu benefici nu trebuie sa fi-ti doar daca faceti sx.
Lui ii place sa fie liber fara obligatii, daca l-ai ingradi intr-o rel nu ar rezista foarte mult.
Poate nu vrea sa aiba o relatie de frica sa nu pateasca la fel ca in cea anterioara. Daca tu crezi ca e ok sa lupti sa fi cu el e ok lupta, daca crezi ca nu il iubesti indeajuns incat sa il faci si pe el sa fie cu tine mult timp si sa nu se simta coplesit de situatie, lasa-l pentru ca te vei indragosti prea mult de el si vei suferi! Pupici