| piki98 a întrebat:

Daca faci sex oral exista riscul de a te infecta cu vreo boala cu transmitere sexuala

14 răspunsuri:
| Viorel_Poczo_1995 a răspuns:

Da se poate...sau poate are el sau ea o boala

| Ady994 a răspuns:

Logic ca da...

| Abdullah a răspuns:

Sigur ca da... odata ce e sex...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Absolut, aproape orice boala pe care o poti contacta si prin contact sexual normal

| ionica56 a răspuns:

În urma unei partide de sex oral te poţi alege, printre altele, cu virusul HPV sau HIV şi cu câteva forme de cancer

| fazalunga a răspuns (pentru ionica56):

Cum sa faci cancer de la sex oral? nu mai crede toate prostiile pe care le descopera CERCETATORII britanici peste noapte. bolile pe care le poti lua sunt cele care se transmit si prin sex normal.

| ionica56 a răspuns (pentru fazalunga):

cancer cervical

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, cu orice boala cu transmitere sexuala: HIV, HPV, hepatita B, C, Candida, sifilis, gonoree, etc pe care o are partenerul/partenera

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru fazalunga):

HPV, virusul care determina cancerul de cl uterin, de penis si este implicat in numeroase cancere de cavitate orala, limba, faringe, laringe si chiar esofah se transmite pe cale sexuala. Sexul oral cu o persoana infectata itia duce infectarea si risc crescut de cancer

| fazalunga a răspuns (pentru Brigaela):

Vreau si eu 1 exemplu de persoana infectata cu cancer in urma unei partide de sex oral. atat vreau, unul singur. asta ar fi la fel de penibil ca infarctul cand te scremi pe wc laughing))))))

Abh
| Abh a răspuns (pentru fazalunga):

Nu e de ras, e ceva extrem de real!

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru fazalunga):

Nu iti pot da nume, dar am in baza de date vreo 300 de pacienti infectati cu HPV care au facut din cauza lui cancer in sfera ORL (sunt doar din Bucuresti si preajma lui si au varste intre 36 si 72 de ani, la debutul cancerului). Vreo 76 din ei au murit deja de aceasta boala (inclusiv tanarul diagnosticat la 36 de ani cu cancer de baza de limba). Nu e deloc penibil, e logica elementara, dar tu ai prea putine cunostinte in domeniu ca sa poti aprecia situatia corect

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca citesti cu putina atentie, vei vedea ca eu n-am spus nicaieri ca iei cancer, ci virusul care determina cancerul. Cred ca ai inteles tu gresit din cauza lecturii prea superficiale. Reia si ai sa intelegi cu siguranta corect si n-ai sa mai ai probleme. Fazalunga zice "infectat cu cancer" dar eu nu sunt responsabila pentru afirmatiile altora.

| awspam a răspuns (pentru ionica56):

Prelungirea gatului?