| anonimulanonima1231 a întrebat:

Daca m-am frecat de penisul prietenului meu cu vaginul iar el avea lichid preejaculator pe penis pot ramane insarcinata? Trebuie sa spun ca sunt virgina si ca sunt in perioada fertila

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul CORECT in acest caz particular chiar si particular, este NU si este cat se poate de categoric.
In privinta lichidului preejaculator, am oferit de mai multe ori raspunsuri detaliate, in care este explicat cat se poate de exact toate conditiile si situatiile in care existenta spermatozoizilor in continutul acestui lichid poate sa devina posibila.
Raspunsul corect privind posibilitatea sa se poata forma sarcina si femeia sa ramana insarcinata prin intermediul acestui lichid preejaculator poate fi/deveni : POSIBILA; insa... acest lucru este intr-o foarte mare masura foarte strict conditionat. Astfel ca din acest motiv aceasta ''posibilitate'' DEPINDE de mai multi factori.
Lichidul preejaculator este produs de 2 glande care sunt numite bulbouretrale care sunt situate in pozitia dedesubt si lateral fata de uretra penisului. Dupa ce este produs, lichidul prin interiorul a 2 tuburi ajunge pana la uretra in care este deversat. Cele 2 glande Cowper incep sa produca lichidul preejaculator, din clipa in care in organismul barbatului apare/se produce senzatia de excitatie, indiferent de natura factorului excitant. Lichidul este produs cu un rol bine determinat, cel de a curata intregul traseu al uretrei de eventualele resturi de urina pentru ca in acest mod aciditatea existenta sa fie eliminata. De asemenea acest lichid are si rolul principal sa creeze in uretra un mediu cu pH neutru, adica conditii propice de viata pentru eventuali spermatozoizi care ar apare dupa o ejaculare de sperma. Lichidul preejaculator in momentul producerii sale de catre cele 2 glande, este ''steril'' deci este cu totul IMPOSIBIL sa contina spermatozoizi, fiindca este stabilit stiintific ca sunt produsi numai in cele 2 testicule... care sunt situate in cu totul alta parte a organismului barbatesc.
In privinta LICHIDULUI PREEJACULATOR am tot repetat si o voi repeta ori de cate ori va fi nevoie tuturor agaricilor ageamii, care in mod gresit vehiculeaza idei, presupuneri si pareri false si mai ales eronate in privinta lichidului preejaculator, ca pur si simplu pentru informarea corecta atat a ta cat si a celorlate persoane la fel de lipsite de cunostinte medicale corecte, trebuie sa afle si sa stie ca lichidul preejaculator este total inofensiv, fiindca rolul sau este dublu si anume : cel de a lubrifia glandul penian (capul penisului), cu scopul de a usura si facilita decalotarea (belirea) glandului penian. Insa principalul rost si adevaratul rol al acestui lichid este cu totul altul si anume : sa curete interiorul uretrei de posibilele ramasite ori urme de URINA (cu pH acid) care raman in uretra dupa urinare. Lichidul preejaculator are rolul si rostul sa inlature aciditatea din uretra si astfel sa asigure un mediu cu pH neutru si propice vietii, in situatia in care ar putea sa urmeze o posibila/probabila ejaculare de sperma. Fiindca atat viata cat si calitatea spermatozoizilor care ajung in uretra sa nu fie deloc afectata pentru scurta perioada de doar 2-3 ore timp cat ar fi posibil sa ramana in uretra. Doar asa spermatozoizii vor intalni si vor gasi conditii normale si propice supravietuirii lor.
Cele 2 glande bulbouretrale in mod absolut sigur NU sunt legate si/sau interconectare cu vreo alta glanda sau vreun alt organ al aparatului reproducator masculin, adica cu glandele care produc lichidul/plasma spermatica cat si spermatozoizii, sau altfel spus : NU sunt in legatura cu vezicula seminala, nici cu prostata sau cu gonadele/testiculele. Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejaculator in momentul producerii si deversarii ei in uretra penisului, in mod cert si sigur, NU are spermatozoizi in continutul sau.
Insa intr-adevar dupa momentul in care se produce deversarea lichidului preejaculator in interiorul uretrei penisului, dupa acel moment, acolo IN URETRA, poate sa apara/sa existe posibilitatea sa se produca procesul de contaminare a lichidului preejaculator prin simpla amestecare a celor 2 lichide existente : resturile de sperma ramase dupa o ejaculare anterioara (produs chiar si cu cateva ore mai devreme) si lichidul preejaculator proaspat. Doar in acest mod spermatozoizii ramasi in uretra pot sa patrunda si astfel sa ajunga in continutul lichidului preejaculator. Resturile de sperma din uretra pot sa provina atat in urma masturbarii cat si in urma unei ejaculari produse la sfarsitul unui sex intretinut anterior. In concluzie se poate afirma fara nicio teama, ca dor in urma procesului de amestecare a celor2 lichide, spermatozoizii au posibilitatea sa intre in continutul lichidului preejaculator si numai asa apare posibilitatea sa poata sa ajunga vii in vagin. Rezulta ca lichidul preejaculator asa cum este produs initial este curat, ''steril'' si lipsit de spermatozoizi, deci un lichid inofensiv.
Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Nu ramai.

| Michaeel a răspuns:

Nu cred ca sunt șanse sa rămâi însărcinată, mai ales ca virgina.

| anonimulanonima1231 explică:

Nu sunt sigura ca nu aveam dar partenerul zice ca nu

| anonimulanonima1231 explică:

Eram oricum destul de uda si nu pot sa imi dau seama

| vaadiimmm a răspuns:

Dacă n-a intrat înăuntru cred ca e bine

| anonimulanonima1231 explică (pentru vaadiimmm):

Multumesc dar as vrea sa un raspuns sigur