| larissaaaa5 a întrebat:

Dacă ma doare burta, uneori stomacul și am stări de voma, este vorba despre o sarcina? Nu au trecut 14 zile de la ultimul act sexual neprotejat dar trebuie sa îmi vina menstruația peste 3 zile și chestia ca as putea fi însărcinată ma cam sperie. Nu a ejaculat in mine iar după ce a făcut-o s-a șters bine. Știu ca simptomele apar după 14 zile dar credeți ca ar putea sa-mi fie rău și ca trebuie sa-mi vina menstruația?

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Este cu totul IMPOSIBIL ca in acest moment, adica dupa trecerea a mai putin de 14 zile de la data ovulatiei sa apara chiar si cea mai infima simptoma de sarcina. Exista posibilitatea ca uneori pana in a 12-a zi de dupa fecundarea ovulului acesta sa nici nu se fi implantat in tesutul endometrului. Primele simptome de sarcina reala apar in cazul a circa jumatate din numarul total al femeilor insarcinate numai dupa ce sarcina implantata a implinit varsta de minim 6 saptamani.
Cel mai probabil starile amintite de tine ar putea reprezenta simptome premenstruale care pot sa apara si sa se manifeste uneori pe durata a 5-7 zile inainte de data pornirii efective a sangerarii menstruale. Multa sanatate!

| Floridori a răspuns:

Buna!
Indiferent de cum s-a produs actul sexual, nu ti se pare ca inainte de a te panica ar trebui sa astepti sa inceapa sangerarea menstruala?
Am vazut ca tu deja adresezi intrebari despre avort.Calmeaza-te! Daca sperma nu a ajuns deloc in vagin, sansele de sarcina sunt zero. Daca banuiesti ca ar fi putut sa ajunga in mod accidental si ai avut contacte sexuale in perioada fertila, atunci trebuie mai intai sa astepti sa vezi daca incepe noul ciclu menstrual sau nu.
Simptomele pe care le ai ar putea fi simple simptome ale sindromului premenstrual sau o indigestie...

| larissaaaa5 explică (pentru Floridori):

Mulțumesc, eu ma panichez de obicei și încep sa-mi fac filme

| Floridori a răspuns (pentru larissaaaa5):

Dar asta nu duce la nimic bun...
Daca ai citit cu atentie si raspunsul lui @corbulalbrosu, cred ca ai putut trage o concluzie cat de cat.
Asteapta mai intai sa vezi ce se intampla.
In plus, pe viitor, folositi prezervativul.Asa nu vei mai avea motive de ingrijorare.

| Teo29 a răspuns:

Mereu exista acest risc de sarcina, daca este act sexual neprotejat.
Fiti responsabili!
Folositi prezervativul inaintea fiecarui contact sexual!

| RodicaSpaghetti a răspuns:

Buna! Am o prietena, Ariana, care se confrunta cu aceeasi problema. Nu as sti sa iti dau un raspuns acum. Putem astepta sa vad ce se intampla cu Ariana si dupa iti voi scrie. Sper sa fie totul bine. Cu toate acestea, un copil este o minune pe lumea aceasta.