| cccrrriiisssaaa a întrebat:

Am si eu o problemă, adică mai mult sunt speriată.
Pe data de 3 am avut contact neprotejat cu iubitul meu.
Și de ieri mi-e rău, mă doare burta pe jos și am stari din cand in cand de vomă.
Menstruatia trebuie sa imi vina pe 25.
S-ar putea sa fiu insarcinata?
Am 18 ..deci nu am chef de mistouri, dau funda.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Starile de voma pot fii provocate d eu indigestie, intoxicatie alimentara, stres, oboseala sau cine stie ce ai baut.
In nici un caz nu pot fii de la o sarcina, pentru ca nu apar simptome mai devreme de 3 saptamani de la fecundare.
Calculand dupa data urmatoarei menstre, se pare ca tu nici macar nu erai in perioada fertila in data de 3 sept, deci, nu ai cum sa fii ramas insarcinata.

| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand in cazul in care data de 25 septembrie, momentul de pornire a urmatoarei menstruatii este corect calculata si de obicei data calculata s-a si concretizat, atunci OVULATIA putea sa aiba loc in mod obligatoriu in data 11 Septembrie. Astfel ca OVULUL din actualul ciclu menstrual ar fi putut fi fecundat doar de catre un spermatozoid provenit din sperma care a ajuns in vagin intre data de 7 si 11(12) septembrie. In concluzie se poate aprecia fara teama de a gresi ca este cu totul IMPOSIBIL sa se fi putut forma o sarcina in urma actului sexual intretinut in data de 3 septembrie din simplul fapt ca a fost intretinut cu 3 sau 4 zile INAINTE de a incepe perioada fertila. Starea de disconfort si de durere care a aparut in ultimele zile sepot datora unor motive de matura medicala, fiindca in niciun caz durerile amintite (daca si exista in realitatea si nu doar in inchipuirea ta ca urmare a fricii, teama, panica, stres etc.) NU pot sa fie provocate de o sarcina din 2 motive si anume : 1. ) fiindca in acest moment in uterul tau NU EXISTA o sarcina instalata : 2.) Fiindca NICIODATA sarcina NU provoaca stari de disconfort sau de durere. Multa sanatate!

| Necunoscut112 a răspuns:

Orice ar fi, nu are treabă cu o sarcină.

| Ioana803 a răspuns:

Cel mai probabil pe data de 3 erai la inceputul perioadei fertile, totusi daca iubitul tau a ejaculat afara si nu inauntru, sansa sa fie o sarcina nu prea este.

Daca menstruatia ii intarie ar fi indicat sa faci un test de sarcina cu prima urina de dimineata, de preferat si repetat dupa cateva zile.

Indicat ar mai fi sa nu te stesezi din aceasta cauza, pentru ca poate provoca intarzierea menstruatiei.

Acele stari de rau, balonare(poate), durere de burta pot fi chiar simptomele venirii menstruatiei, deci nu ai de ce sa te panichezi de pe acum.

Pe viitor, daca o mai faceti neprotejat, calculeaza sa fii in afara perioada fertile.

Sanatate!

| cccrrriiisssaaa explică (pentru Ioana803):

Pai eram in perioada fertila.și el evită să îmi zică dacă și-a dat și în mine drumu...