| Flori6812 a întrebat:

Daca nu eram in perioada fertila si am facut sex protejat sunt sanse sa fiu însărcinată? Tin sa Menționez ca am avut menstruație normala im primele 2 luni. Pentru ca s-a întâmplat in Septembrie sa facem dragoste

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In zilele din afara perioadei fertile NU poate lua nastere o sarcina fiindca NU exista in trompa uterina a femeii ovulul necesar pentru formarea sarcinii. Daca perioada fertila poate fi determinata cu mare precizie, atunci in zilele din afara acestei perioade se poate intretine sex neprotejat fara retinere. Iar in cazul in care sexul este si protejat printr-o anumita metoda atunci posibilitatea de a se naste o sarcina este exclusa in totalitate. Pornirea menstruatiei reprezinta GARANTIA ca in ciclul menstrual anterior ovulul nu a fost fecundat si din acest motiv se elimina din organism intreaga "constructie" in care urma sa se dezvolte o eventuala sarcina si a inceput un nou ciclu menstrual. In cazul tau se exclude orice posibilitate de a exista o sarcina. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In prinicipiu, daca sexul a fost protejat de la inceput pana la sfarsit, nu ai sanse de sarcina, nici daca erai in perioada fertila.

| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si in situatia in care s-ar fi rupt prezervativul, daca "ceva a mers prost" sau chiar si daca NU ati fi folosit prezervativul sau nicio alta metoda de protectie, sexul fiind intretinut in afara perioadei zilelor fertile de dinaintea sau dupa producerea ovulatiei, PROBABILITATEA de a se forma/naste o sarcina este de cel mult 3-5% in cazul in care sperma este ejaculata in vagin si infima de 1-3% daca ejacularea este facuta in afara vaginului. Daca sexul are loc in perioada de 8-9 zile de dinaintea menstruatiei formarea unei sarcini este IMPOSIBILA chiar daca sperma este ejaculata in vagin de fiecare data. Completarea am facut-o pentru a nu fi indusa in eroare. Sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca s-a intamplat asa cum zici tu, nu poti fi gravida.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu. Decat daca s-a rupt prezervativul sau ceva mers prost. Insa daca sexul este protejat, nu conteaza perioada ta fertila, decat daca, asa cum am spus mai sus, ceva a mers prost.