| Maria4593 a întrebat:

Dacă nu îmi vine menstruația în cele 7 zile de pauza ( când iau pastilele maro) când as putea sa încep următorul blister?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cele 7 pastile maro (care se administreaza in continuarea celor 21 de pastile albe) nu contin absolut nimic, dar cu toate acestea se folosesc din simplul motiv de a tine evidenta zilelor de pauza in care se produce menstruatia. Rolul lor este cel de a evidentia momentul precis in care se incepe folosirea primei pastile AC de pe urmatorul blister. Prima pastila AC de pe urmatorul blister se adinistreaza incepand cu ziua urmatoare terminarii celor 7 pastile maro(placebo) indiferent de modul de desfasurare a menstruatiei. Prima pastila AC (alba) de pe blisterul urmator se administreaza in continuarea ultimei pastile maro chiar daca MENSTRUATIA nici n-a inceput sau chiar daca nu s-a terminat. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| MaryLoveMyLife a răspuns:

Pastilele maro de obicei se iau inainte de menstruatie sau dupa...acum intrebarea cea mai mare pentru tine ar trebuie sa fie de ce nu iti vine menstruatia?

| Maria4593 explică (pentru MaryLoveMyLife):

Eu am terminat cele 21 de pastile ( pe cea 21 am uitat sa o iau și am luat din greșeală pastila maro în locul ei și când am văzut am luat-o pe cea 21) și acum continui cu pastilele maro. De obicei îmi venea menstruația la a 24 a pastila ( maro) și nu mi-a venit. În caz ca nu îmi vine când termin toate cele 28 de pastile ce este de făcut?

| MaryLoveMyLife a răspuns (pentru Maria4593):

Daca nu iti vine consulta un medic sau cel putin un farmacist posibil sa fie careva dereglari...