| dydda a întrebat:

Buna dimineata. Sambata seara am terminat un blister de Logest si am inceput pauza de 7 zile. Marti pe la amiaza mi-a venit menstruatia si e vineri dimineata si deja s-a si terminat( tinea 5 zile mereu) si a fluxul a fost mult mai mic ca de obicei. Este normal? Duminica seara trebuie sa incep urmatorul blister

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Numarul de zile de scurgere/manifestare, cantitatea de menstra eliminata precum si fluxul zilnic se modifica foarte mult in timpul folosirii metodei de protectie anticonceptionala. Este posibil ca urmatoarele menstruatii sa fie din ce in ce mai scurte si slabe cantitativ, uneori putand sa dispara complet menstra. Este un aspect si un proces normal in cazul administrarii de pastile AC deci nu trebuie sa fii deloc ingrijorata. Multa sanatate!

| dydda explică (pentru corbulalbrosu):

Mersi. Doar ca de la 5 zile s-a ajuns la 2 si mi se pare ciudat

| corbulalbrosu a răspuns (pentru dydda):

Este cat se poate de normal ca in acest moment menstruatia sa se manifeste/produca intr-un asemenea mod dintr-un motiv extrem de simplu si anume; hormonii din pastla AC inhiba si impiedica functionarea normala a glandelor endocrine care produc hormonul feminin estrogen si in lipsa estrogenului in uter NU se mai poate forma/dezvolta in aceste conditii noi un ENDOMETRU normal/functional ca si marime, grosime, volum, ca dimensiune. Deoarece se poate forma doar un endometru mic, subtire, anemic, rezulta ca prin destramarea unui astfel de endometru anemic sa se formeaze/produca o cantitate foarte mica de menstra, si din cauza cantitatii reduse de menstra rezultata, aceasta sa se elimine mult mai rapid decat se producea inainte de folosirea metodei anticonceptionale. Poate sa apara chiar si situatia ca dupa folosirea metodei pe o perioada neintrerupta mai indelungata de peste 5-6 cicluri menstruale sa nu se mai formeze endometrul si astfel sa dispara complet menstra deci sa nu se mai produca deloc procesul menstrual. Noua forma de manifestare a procesului menstrual este absolut logica si normala si orice ingrijorare este/devine nejustificata.

| dydda explică (pentru corbulalbrosu):

Mersi