| nikoleta93 a întrebat:

Daca o fata este minora, cum faci sa faca avort dar fara sa stie parinti si cam cat ar costa? sau ziceti voi alta modalitatea?

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu se poate ca o minora sa faca avort fara acordul scris al parintilor. In primul rand ca avortul la varste foarte mici este periculos, fata poate muri in timpul interventiei sau poate ramane infertila pe viata. Legea interzice si nici medicii nu se baga fiindca iti dai seama ce scandal iese daca sunt prinsi sau daca minora moare.
Oricum, o minora trebuie sa ramana macar 24 de ore internata la un avort, sa fie supravegheata incercand sa se reduca la maxim riscul unei sterilitati permanente sau a unei complicatii grave. Costul e destul de mare, tinand cont si de costul spitalizarii, probabil in jur de 3-400 de lei, asta daca se poate face fara anetezie generala. Daca e nevoie de anestezie generala costa mai mult.

| CevaNormal a răspuns:

Eu spun ca ar fi cazul sa te mai rogi putin la Dumnezeu, ca ai nevoie de suportul ceresc...

| fabiola a răspuns:

Daca prin absurd se intampla ceva cu fata in timpul avortului, plus ca risca ca aceasta sa nu mai poata avea copii toata viata-nu iti incarci constiinta cu prea multe? Cel mai simplu, cu calm ia o decizie impreuna cu parintii acesteia, gasiti calea cea mai buna chiar sfatuindu-va cu un medic de specialitate!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Fara acordul parintilor nu se poate, riscul este prea mare.

mira
| mira a răspuns:

Oricat de dramatica ar fi situatia, parintii fetei trebuie sa afle ca sa poata interveni.

| r8driver a răspuns:

Nu cred ca se poate asa ceva.

| Mefisto23 a răspuns:

Nici macar la medicul ginecolog nu poate merge singura, daramite sa mai faca si avort! Sau poate ma insel eu si are tampita aia de Andresan dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Coruperea de minori se pedepsește penal, avortul nu-l face decât cu consimțământul unuia dintre părinți.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut si eu problema asta.singura solutie e metoda comunista, care e foarte riscanta... depinde ce alegi, sa moara fata sau sa te certi cu parintii ei... daca totusi vrei sa risti vezi ca mai exista doctori care se baga la asa ceva cu o spaga mai mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam greu sa faci asa cevawinking
Nu stia ica trebuie sa te protejezi?raised eyebrows
Acum e prea tarziu sa dai timpul inapoi, ar trebui sa afle parintii fetei caci alta modalitate nu ai!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar daca le spuneti parintilor, v-a fii problema daca o v-a lasa sa faca avort si daca te vor denunta la politie pentru corupere de minori!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O fata minora, ca sa nu faca avort, nu trebuie sa faca sex. daca vrea totusi sa faca avort...trebuie sa fie insarcinata. da, daca e minora? nu are cum sa fie.cu ce sa ramana? cu degetul? daca totusi e ...inseamna ca a dat pedofilu peste ea.ooofff.grea situatie. s-ar parea ca unii sunt atat de prosti incat nu pot. decat copile si babe. unii chiar baieti de 8 anisori.de-as prinde unul macar sa-l pun la insectar.cu un ac mare dupa cap si cu vata in nas.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai cunostiinta un medic ceva. poti sa l faci...depinde de risc. cel putin 1 mil jumate. dar oricum ai grija ca nu orice doctor se baga in asa ceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii dintre voi chiar sunteti culmea... voi in loc sa gasiti o solutie complicati mai mult lucrurile... ca de ce nu ai folosit prezervativ... ca a venit pedofilu ca bla bla... fratilor dar voi pe la ce varsta ati avut primul contatc sexual... 80 ani cumva? si referitor la intrebare, poti cu un medic mai grijuliuhee hee incearca la un cabinet particularwinking