| anonim_4396 a întrebat:

Dau funda! Am 20 (si ceva) de ani si ma gandesc si eu la viata sexuala si la frica pe care o am de o posibila durere. Credeti ca este prea devreme (ca varsta) pentru a face asta? Cum pot scapa de teama? Mama mea nu accepta asa ceva inainte de casatorie, voi ce parere aveti? Multumesc!

9 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Prea "devreme"?! Şi cine e maică-ta să-ţi spună ce să faci la 20 şi de ani? Când zic că religia asta prosteşte la modul grav nu mă crede nimeni.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru Gizăz):

Bine spus, e trist sa vezi tineret spalat pe creier de catre religie care se opune in mod nesimtit evolutiei logice si fiziologice a fiintei umane

| LaESfanta a răspuns (pentru Gizăz):

True words has never been spoken Gizăz.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

In primul rand e corpul tau nu al mamei tale, iar al doilea ar cam fi cazul sa o incepi, trece tineretea pe langa tine si nu te mai gandi la durere ca altfel nu vei avea niciodata un sex ca la carte

| corbulalbrosu a răspuns:

Mama ta nu are ce cauta in aceasta problema mai ales la aceasta varsta cand esti responsabila pe hotararile tale. Extrem de putini mai gandesc ca mireasa trebuie sa fie virgina cand ajunge in fata altarului, este o pretentie anosta, perimata in societatea actuala. Daca ai cu cine, poti sa-ti incepi viata sexuala fara probleme deoarece esti matura si pe deplin dezvoltata fizic si psihic.Referitor la frica de durere, mi se pare indreptatita deoarece muschii tai vaginali la aceasta varsta au devenit mai rigizi si mai greu de relaxat fara un preludiu prealabil facut asa cum trebuie in astfel de situatii

| Emilian65 a răspuns:

La 20 de ani, nu este prea devreme pentru inceperea vietii sexuale. Daca mama ta vrea inceperea vietii odata cu casatoria, respecta-i dorinta daca esti fata.

| zerro17 a răspuns:

O sa incerc sa iti raspund pe rand. E normla sa te gandesti la sex, nu mi se pare nimic ciudat la asta. Cat despre durere depinde foarte multe de parter si de relatia dintre voi. Daca el are experienta si doreste ca tu sa te simti cel mai bine in momentele alea, e posibil sa fii atat de excitata incat nici sa nu simti. Dar daca el nu e atent sau e prima data si la el, s-ar putea sa se lase cu cateva tipete. (dar eu tind sa cred ca in majoritatea cazurilor doare...mai mult sau mai putin. comunicarea cu partenerul in timpul actului e cheia pentru a face asta intr-un mod cat mai ne-dureros posibil).
Nu e o varsta minima sau maxima as zice. Dupa 18 ani e ok, din punct de vedere al varstei. Daca tu te simti in stare sa faci asta, si te-ai informat bine despre cum se face ca sa nu fie probleme mai apoi, poti sa o faci.
Teama de ce? Sex, sarcina, durere? Nu inteleg intrebarea.
Niciun parinte nu accepta ca, copilul lui sa faca sex inainte de casatorie. Atata timp cat stai sub acoperisul lor si nu te intretii esti un copil, chiar daca ai 20+ de ani. In cazul unei sarcini, povara de intretine copilul va cadea tot pe ei. De asta nu cred ca e mama ta de acord. Plus ca da, intervine si partea religioasa (cred). Daca ai fi pe picioarele tale nu cred ca mama ta ar putea sa ti mai zica ceva.
Sper ca te-am ajutat. Cu placere! big grin

| Irina36 a răspuns:

Pai daca ai ajuns la 20 de ani fara sa faci sex, inseamna ca esti o fata cuminte si de apreciat. Ai putea sa gasesti un baiat de treabaa cu care sa incepi o relatie si veti ajunge si la sex. Cat de durere sa nu.yi faci griji ca nimeni n.a murit din asta, foloseste prezervativ.

| micutamisterioasa a răspuns:

Pfuai, alte persoane incep de la 13 ani si tie ti-e frica acum, la 20 si ceva de ani? Mare greseala ca o asculti pe mama ta. Tu crezi ca mai gasesti fata virgina? Profita acum, lasa temerile ca mori de foame in ziua de azi daca te temi foarte mult. Da-i drumul, fii tu insati. O sa ai de castigat. Pana la urma e corpul tau, nu al mamei tale. Si ea, nu trebuie sa stie, e un lucru intim.