| anonim_4396 a întrebat:

De ce apare obisnuinta in cuplu dupa o perioada?! Ce trebuie facut pentru a remedia cand se intampla asta? Si se poate ca din cauza rutinei, iubirea sa dispara?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Da, relatiile nu se intampla, pur si simplu. Ele necesita un efort sustinut, sa te implici activ in rezolvarea conflictelor si sa claditi impreuna o relatie. Obisnuinta apare fiindca oamenii cred ca relatia aia merge din inertie; in acelasi mod in care 20 de ani dupa ce te-ai angajat la primul tau job, esti inca acolo, mergi in fiecare zi si faci aceeasi chestie, iar la finalul lunii primesti salariul. Numai ca, la un moment dat, nu mai primesti din partea celuilalt atentie, afectiune si iti dai seama ca ceva s-a rupt. Cum remediezi? Comunicand. Deciziile se iau in cuplu, vedeti impreuna ce e de facut. Daca mai sunt sentimente, cum puteti reinvia relatia; daca sentimentele s-au dus si nu va mai leaga nimeni, cum puteti pastra esenta experientei cu voi si fiecare sa isi vada de drum. Rutina nu omoara iubirea. Omoara spontaneitatea care innabusa iubirea; in fiecare relatie e nevoie de elemente de surpriza, de timp petrecut pentru intarirea relatiei, pentru ca cei doi sa se cunoasca si redescopere, chiar daca au stat impreuna 30 de ani.

4 răspunsuri:
| liz23 a răspuns:

Orice tip de relatie trebuie intretinuta... daca nu se comunica apare o oarecare "distanta". In aceeasi masura e un drum facut in doi, iar ambii pot face surprize. pot face diferite lucruri care sa readuca comunicarea fie ea doar din priviri.

| MissCamelia a răspuns:

In orice relatie, trebuie sa fie 2 parteneri care sa faca eforturi ca relatia sa mearga mai departe in conditii bune. daca vrei sa eviti rutina, trebui sa constientizezi cand apare si sa faci eforturi sa o combati

| danutza a răspuns:

Pentru a nu disparea trebuie tot timpu sa apara cate ceva nou intre voi.cum ar fi schimbara locului in care mergetzi de obicei... mici joculetze...trairi...sa conoastetzi oameni noi.sa mergetzi in locuri noi...si cel mai important e sa va iubitzi ca de obicei.

| Daddy_9411 a răspuns:

Daca exista iubire adevarata rutina isi face aparitia mai greu. Daca a fost doar o explozie asa la inceput incepe sa apara plictiseala. De preferat e sa venim in fiecare zi cu lucruri noi, sa spunem un te iubesc din inima atunci cand e nevoie si eu zic ca asa e cel mai bine!happy