| marianaustroi a întrebat:

De ce cind am menstruatie ma doare burta vars am ameteli si ma doare partea de jos a vaginului cind sunt la veceu am impresia ca e un loc liber si ma doare tare ar putea fi o problema

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Intensitatea si caracteristicile durerilor premenstruale cat si a celor din timpul menstruatiei sunt diferite de la o femeie la alta dar cu atat mai accentuata cu cat varsta adolescentei (de regula) este mai mica si de asemenea in functie de cantitatea de menstra ce urmeaza sa fie eliminata. De obicei durerea este provocata de cantitatea diferita de prostaglandina produsa in organism al carui rol este cel de a contracta muschii uterului ceea ce povoaca durerea. Daca ovulul nu a fost fecundat de-a lungul ciclului menstrual, organismul incepe sa produca substantele care sa provoace contractii, urmand ca acestea sa actioneze asupra uterului care se va contracta periodic pentru a expulza/elimina endometrul adica acea "capuseala" pe care o pregatise pentru a ocroti o eventuala sarcina/produs conceptual. Expulzarea este insotita de cresterea nivelului de prostaglandina si leocotrina, substante asociate cu durerea si procese care provoaca contractii musculare. Rezulta ca principala sursa a durerii menstruale o reprezinta contractiile uterine. Pentru a reduce durerile trebuie folosite remedii care amelioreaza sau fac sa dispara complet durerile menstruale. Acestea sunt fie antialgice, anti-inflamatoare (ibuprofen) care calmeaza durerea, fie anti-prostaglandina care reduc crampele din uter si in plus micsoreaza si cantitatea de sange eliminata ajutand la obtinerea unui confort acceptabil in aceasta perioada. Multa sanatate.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună Mariana! Asa este organismul tau, multe fete/femei au dureri mari la ciclu, deoarece elimini sînge si e un episod mai delicat din viată, tu in acele perioade cind te doare tare, ia un ketonal sa calmezi durerile, si este foarte importantă vizita la medicul ginecolog pentru un consult, ce vârstă ai? Multumesc, multă sanatate.

| marianaustroi explică (pentru CristiDinBucuresti):

15 dar ma tem un pic la ginecolog

| marianaustroi explică:

Dar daca ma doare vaginu ce trebuie sa fac n-am avut relatii niciodata si partea de jos ma doare doar cind am ciclu

| corbulalbrosu a răspuns (pentru marianaustroi):

Durerea resimtita in vagin se datoreaza durerii propagate din uter prin intermediul colului uterin care este o prelungire a uterului in vagin.

| marianaustroi explică:

Mersi foarte mult

| marianaustroi explică:

15 ani