| anonim_4396 a întrebat:

De ce e mereu asa complicat? Nu inteleg, n-am sa inteleg niciodata. Lucrurile nu mai sunt asa simple, cum erau odata. Poate e doar cazul meu. Cu cat incerci sa eviti unele situatii cu atat te lovesti mai des de ele. Mintea si inima o iau de cele mai multe ori in directii diferite. Si asa am ajuns sa il plac pe EL, nu stiu cum, nu stiu de ce. Si am crezut ca simte acelasi lucru. El mi-a dat de inteles asta. Am fost fericita. Am crezut ca putem fi impreuna. Asta pana cand am observat unele lucruri la el, care pentru mine raman un mister. Nu le-as putea afla decat de la el dar nu are rost sa il intreb. Au fost zile cand imi spuneam: Nu are rost, ramanem amici si zile cand comportamentul lui imi intorceau gandurile la 180 de grade. Stiu ca nu isi bate joc,asa simt dar m-a mintit in legatura cu un lucru peste care nu pot sa trec. Nu stiu ce sa fac. Nu stiu ce sa mai cred. In sinea mea stiu ca nu mai are rost, simt asta dar totusi ma incapatanez sa sper. Nu pot sa mai trec prin astfel de perioade. Nu stiu cum sa trec peste ele. In ultima vreme am avut cateva dezamagiri. Destule. Toata lumea spune: treci peste! nu merita! dar cuvintele lor trec pe langa mine. M-am saturat sa le aud. Nu vreau sa-l mai vad dar in acelasi timp n-as putea sa nu il mai vad. Mi-ar fi dor. Sunt amintiri la mijloc si altele.
Apoi apare un alt EL. Un baiat ok, cu simtul umorului dar lipseste acel ceva... Stiu ca aceste randuri descriu situatia mea foarte vag. Nu stiu ce sa fac acum. Poate cel mai bine ar fi sa imi continui drumul si sa vad ce imi rezerva viata in continuare.
Asta ar fi mai bine?
Nu inteleg de ce sunt lucrurile asa complicate cand ele ar putea fi atat de simple?
Va doresc o seara placuta!

14 răspunsuri:
| Ixchel a răspuns:

O vorbă înțeleaptă spusă de Radu Stanca : Uneori e mult mai folositor să-ți pierzi speranța, decât să-ți pierzi vremea sperând.

| Auslesse a răspuns:

Asa e viata, imprevizibila! ce pot sa-ti zic..cum spuneai si tu, cel mai bine ar fi sa-ti continui drumul si sa lasi timpul sa decida..asa o sa-ti dai seama care din cei doi merita cu adevarat! bafta!happy

| KinderBeeeib a răspuns:

Chiar daca aproape ca nu am inteles nimic big grin cred ca te inteleg (intr-un fel) si am avut si eu o astfel de situatie cand treci prin niste momente gre; e si te indragostesti de cineva..care NU MERITA si apare altcineva cu care te intelegi bine si pare sa te inteleaga si se indragosteste de tine si stii ca e mai bine cu el dar nu il poti iubi ca te gandesti la cealalta persoana x-( mdaaa eu si acum inca mai simt ceva pentru cine nu merita si e greu daar tot nu trece straight face ai impresia ca nimeni nu te inbtelege dar nu-i asa eu zic sa stai cu prietenii cu care te intelegi sa te faca sa mai uiti, Sau sa alegi pe cine iubesti CU ADEVARAT si stii ca ar merita... pune mana pe inima... rosteste numele ambilor baieti (pe rand) si vezi la cine bate mai tare..si daaaca la amandoi BAFTA, ar trebui sa nu alegi nici unul astfel incat sa nu regreti tu stii mai bine happy.DIN NOU BAFTA!

| e7d7n7 a răspuns:

Viaţa de plângăcioasă e cam nasoală...

| Șurubelniță a răspuns:

De acord cu tine, lucrurile pot fi asa de simple din punctul de vedere al multora insa de cele mai multe ori ajung sa fie al naibii de complicate.
Uite, nu vreau sa fiu nesimtit si probabil ca ai mai auzit asta : nu poti trai din amintiri. Amintirile pur si simplu niste evenimente care au trecut. Ele te fac in acelasi timp fericita gandindu-te la ele dar totusi, te fac nefericita din cauza ca nu le mai poti trai.
Ce pot spune este c aomul cu trecerea timpului, se schimba, nu mai este la fel si nu mai reusesti sa regasesti in el/ea acea persoana de care te-ai indragostit la un moment dat, iar asta doare cel mai tare, e ca si cum ai pierde un prieten bun, e ca si cum acesta/aceasta ar fi murit.
De ce sa nu il intrebi? Eu zic ca se merita. Iti spun si de ce : daca nu o vei face, cu trecerea timpului aceste ganduri te vor urmari si nu vei scapa de ele decat in momentul cand vei afla raspunsul. Cum pe acesta nu il poti obtine doar daca vorbesti cu el, iti sugerezi sa faci asta. Daca va fi de acord cu tine sa-ti ofere raspunsuri, sa stii ca atunci se merita sa mai ti in continuare la el, daca nu, apai atunci chiar ca nu se merita. Nu se merita sa fii nefericita din cauza unui om care nu are aceleasi sentimente fata de tine. Nimic bun nu poate iesi din asta si in final o sa ajungi sa fii ranita (daca nu deja s-a intamplat asta ).

La celalalt baiat lipseste un singur lucru : calitatile primului baiat. Tu te-ai atasat asa de mult fata de primul baiat incat acum iti doresti sa gasesti pe cineva cu aceleasi calitati, ca sa-ti aduca aminte de respectivul, dar sincer, daca faci asta te minti pe tine insuti.
Fiecare om e diferit, nu exista 2 oameni care sa fie ca 2 picaturi de apa din punctul de vedere al comportamentului, fiecare om are rationamentul sau.
As mai adauga un singur lucru, o greseala facuta de tine : tu ai ajuns sa ti la primul baiat mult prea repede, fara sa-l cunosti cu adevarat. In momentul in care l-ai cunoscut putin mai bine, atunci au inceput problemele.
Tot ce iti pot spune este ca din moment ce s-a intamplat asta, singurul lucru pe care il poti face, pentru linistea ta este sa gasesti raspunsurile ca sa poti fii impacata cu tine insuti.
In rest, nu stiu, i-ai mai putea da o sansa baiatului, nu-l cunosc prea bine, doar tu poti sa judeci daca mai merita sau nu sa incerci ceva cu el.
Daca consideri ca nu se mai merita, atunci iti sugerez ca pe viitor sa incerci sa cunosti omul mult mai bine decat pe baiatul acesta. Nu te avanta cu capul inainte, nu te lasa pacalita de aparente. Oricine poate sa faca o impresie buna, insa sa ajungi sa-l cunosti cu adevarat iti necesita mult timp, chiar foarte mult timp.
Acest lucru mi se pare cel mai ok de facut in ziua de azi, traim intr-o lume in care falsitatea si ipocrizia sunt vazute drept calitati, nu sunt vazute a fi deloc defecte.
O data ce ajungi sa cunosti omul cu adevarat, atunci poate fi vorba si de sentimente, insa pana acolo e cale lunga!
Sper ca ti-am fost de ajutor, o seara buna iti doresc!

| BlackheartQueen a răspuns (pentru Șurubelniță):

Ai dreptate, in multe privinte. Din pacate, amintirile raman franturi din trecut, pe care timpul le poate degrada usor dar le pastram "proaspete" atunci cand ne incapatanam sa ne gandim tot timpul la ele. Dar nu poti renunta la ele.
Am ajuns sa tin la el prea repede, asa este dar nu mi-am propus asta. La inceput nu mi-a placut si am fost mai retrasa, nu am vrut sa ma atasez de el in zadar dar s-a intamplat fara sa-mi dau seama. Imi place el ca persoana, vorbim, glumim, ne intelegem bine. Lucrurile au avansat mai repede pentru ca el mi-a dat de inteles ca ma place. Sau cel putin asa am vazut eu. Asa am crezut.
Iti multumesc!

| SatanLovesYou a răspuns:

Consider ca ar trebui sa iti "asculti" mintea. Si intr-adevar, nu merita. Chiar daca ai auzit replicile astea de n ori, nu ai fi fost fericita cu o persoana care isi schimba starea asa de repede.Parerea mea. Acum, tu decizi.Nu o lua in nume de rau, dar data viitoare ai grija pe cine alegi. Si viata nu e chiar asa de complicata, doar noi ne complicam singuri, in incapacitatea noastra de a face alegeri corecte.

| beautifullie a răspuns:

Te inteleg mai bine decat iti poti imagina. Lucrurile nu sunt complicate, iar daca sunt, noi avem tendinta de a le complica si mai mult. El nu te vrea langa el, dar nici nu renunta la tine. urasc jocurile astea! Sunt la mijloc sentimente, amintiri, stiu ca e foarte greu. dar, intaia oara, gandeste-te la ce-ti face bine tie. ti-e bine sa se poarte asa? atunci accepta situatia si nu te plange fiindca suntem responsabili de ce se intampla in viata noastra. Nu ti-e bine sa traiesti cu intrebari si incertitudine? LASA-L!
Exista undeva in lume cate o pereche pentru fiecare. si atunci cand cerul e plin de nori, nu vedem soarele, totusi stim ca exista. asa e si cu acel Cineva. Nu astepta sa vina pierzand timpul. Gandeste-te la ce iti face bine, nu la ce te raneste si mai mult. Mult noroc!

| BlackheartQueen a răspuns (pentru beautifullie):

Si eu urasc jocurile astea. La inceput nu l-am placut. N-am vrut sa ma mai arunc cu capul inainte cum am facut de prea multe ori in viata asa ca am stat retrasa dar am ajuns sa am sentimente, asa cum am spus, el mi-a dat de inteles unele lucruri. Lucrurile ar trebui sa fie simple: Te plac, ma placi si e bine. Nu: te plac, nu te mai plac, tu ma placi, te plac apoi iar nu te mai plac.
Sper sa ai dreptate. Iti multumesc!

| beautifullie a răspuns (pentru BlackheartQueen):

Mda, stiu cum e. Mi s-a intamplat si eu am fost cea ranita din tot jocul asta. de aia iti spun sa fii inteleapta si sa nu stai dupa el. nu merita...

| BlackheartQueen a răspuns (pentru beautifullie):

Ai dreptate, chiar daca in momentul de fata mi-e greu sa accept asta.

| beautifullie a răspuns (pentru BlackheartQueen):

Mie-mi zici? eu am stat ani legata de o persoana pentru ca mi-era greu sa accept realitatea. si nu mi da nimeni inapoi, asa ca ar fi bine sa te gandesti de 2 ori inainte

| BlackheartQueen a răspuns (pentru beautifullie):

Si mie mi a fost greu sa accept realitatea si un an de zile parca am fost legata la ochi. Nu regreta nimic.Asa ai simtit la momentul respectiv. Ramane o experienta din care inveti sau nu ceva.

| NiKoLeT a răspuns:

Mda..in unele situatii e cam dificil sa poti gasi iesire...asa e viata, cu fiecare capcana devii mai puternica! Nu-ti pierde speranta continua a spera, si intr-o zi singura o sa-ti dai seama de cele ce ti se spun, si la gindul acesta o sa rizi si o sa mergi inainte. Da ar fi mai bine sa il uite pe EL1, ca daca ar fi ceva serios nu te-ai indoi si intreba mmulte lucruri. Bafta! Incearca sa iti ocupi timpul si gindurile cu alt ceva, adica fa ceva care sa nu iti dea pace sa reflectezi asupra suferintelor tale...