| XoOxXo a întrebat:

De ce este important sexul intr-o relatie?

3 răspunsuri:
| lolli_4147 a răspuns:

Pt. ca sexul apropie doua persoane. Insa asta nu este o regula general valabila. Ia cazul unei prostituate, si vei observa ca sexul nu este neaparat important. Este important atunci cand se face din dragoste, atunci cand sexul nu a fost practiat cu "n" parteneri.

| Aimee_7045 a răspuns:

Pentru ca in general e mai greu sa existe relatie fara. Baietii nu traiesc fara asa ceva si daca tu nu le dai vor cauta in alta parte deci nu mai exista acea relatie.
O viata sexuala sanatoasa si implinita pentru ambii parteneri este foarte importanta intr-o relatie de cuplu. Ceea ce se incadreaza in normal si este considerata o relatie sanatoasa din punct de vedere sexual depinde si de fiecare cuplu in parte. La inceputurile unei relatii, primordiala este atractia fizica, perioada in care calitatea actului sexual este ridicata, chiar daca partenerii nu sunt foarte experimentati. Este o perioada a pasiunii si a experimentarii. O data cu finalizarea acestei etape, partenerii incep sa aiba discutii legate de visele fiecaruia legate de viitor, isi descopera punctele comune, idealurile, insa majoritatea nu au discutia oficiala despre sex. Intr-o relatie fericita trebuie sa existe comunicare sexuala si despre sex.
Sigmund Freud afirma ca sexul este la fel de important ca si mancarea, apa si somnul, sustinand ideea ca oamenii au nevoie de sex pentru a functiona normal in cadrul societatii.
Un cuplu are un continut sexual implicit. Sexualitatea este o energie care defineste orice fiinta vie, ce reprezinta o manifestare a caracterului viu.
Datorita canalelor de promovare si informare folosite in societatea mdoerna, datorita necesitatii oamenilor de a se ghida dupa niste repere standardizate de o societate nu foarte matura din punct de vedere emotional, discutiile despre viata sexuala se reduc de cele mai multe ori la modul in care ar " trebui " sa se desfasoare, si mai putin la rolul sau de redescoperire interioara. Viata sexuala nu inseamna doar o ejaculare reusita sau un orgasm perfect.
Sexul regulat, desi nu este partea cea mai importanta unei relatii, o intareste. Oamenii de stiinta explica importanta sexului prin intermediul unui paradox: sexul poate sa nu fie un aspect important al relatiei de cuplu (10 % - respondentii sunt cei care o viata sexuala satisfacatoare), insa ierarhia sa creste pana la 90 % pe masura ce acesta devine o sursa de frustrare in relatie.

| alexa6808 a răspuns:

Pentru ca nu stiu nici eu...