| andra_8435 a întrebat:

De ce nu imi vine ciclul? Am toate simptomele necesare si trebuia sa-mi vina pe 28. Nu am intretinut reatii sexuale dar totusi nu imi vine si prima oara a fost acum 3 ani. Deci ar trebui sa se fii reglat.Am dureri ingrozitoare de burta si de sani. Un sfat? Va rog:*

Răspuns Câştigător
| InoKo a răspuns:

Salut.
Daca zici ca ai menstruatia deja de 3 ani, e sigur ca ar fi trebuit sa se regleze si poate ca s-a reglat deja.
Cauza intirzierii poate fi o raceala sau o infectie.Vezi tu, acum pe timpul acesta cind e frig afara si te imbraci bine totusi, vrei nu vrei racesti si asta e ceva normal in cazul domnisoarele. Durerile pe care le ai, sunt simptome clare ca in curind trebuie sa apara, dar ciclul este stopat de infectia existenta in interior, la ovare sau la trompele uterine.
Mergi la medicul de familie, cu putinele cunostinte pe care le are, dar totusi o sa te ajute si o sa-ti spuie cum sa lecuiesti raceala.
Si sfatul mamei nu este de prisos aici, in cazul acesta.Mamica ta e tot femeie si o sa te indrume.
Multa sanatate.

5 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Nu ar trebuie sa fie regulat, nu conteaza cat timp a trecut de cand ti-a venit prima oara. Mai asteapta si tu putin.

| glamour a răspuns:

Poate esti racita. Zici ca ti-a venit acum 3 ani prima oara? Doctora mea de familie spune ca dupa 2 ani ar trebui sa se regleze ciclul menstrual, nu are cunostinte in ginecologie, deci poate informatia este eronata. Poate ai o dereglare hormonala...de ce nu te duci la ginecolog sau endocrinolog?

| Relax_7124 a răspuns:

Nu iti fie frica probabil ca luna asta nu iti va veni sau o sa iti intarzie nu te speria daca nu ai intretinut relatii sexuale nu poti fi gravida
Funda?happy

| Inoue a răspuns:

Bună! Probabil este o dereglare hormonală dar daca spui ca ti-a venit acum trei ani ar trebui să ii spui mamei tale sau matusii si sa mergeti impreuna la un ginecolog, de preferat o femeie(in cazul meu).
Bye bye

| Lorena_9308 a răspuns:

Si mie mi-a venit prima data tot acum trei ani si inca tot nu mi s-a reglat, in cate o luna nici nu imi vine. stai linistita ca o sa-ti vina