| Maryyylyn a întrebat:

Deci, acum vreo 3 luni jumatate (prin august) am avut un contact sexual neprotejat, nu si-a dat drumul in mine, ci pe langa si mentionez ca nu a mai bagat-o dupa. Acum insa am inceput sa am un pic de burtica, mai ales dupa ce mananc se vede destul, nu am absolut nici un simptom de sarcina, nu am greturi, nu am dureri. Burta o pot trage in asa fel incat sa fiu plata si o pot framanta in mana (ca si cum ar fi de grasime). Cand stau jos o pot lua in mana si se simte grasime multa. Eu am 1, 60 si 47-48 kg. Este posibil sa fi pus niste kg in plus pe burta sau sarcina? Imi e foarte frica, va rog fara raspunsuri la misto. Este posibol sa fiu eu paranoica?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sarcina se pune in burta, nu ca grasime pe burta!
Asa ceva nu se poate confunda!
Pune mana si fa sport, ca sa dispara punguta aia de grasime.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pe baza ''informatiilor'' prezentate NU se pot oferi/formula nici macar presupuneri sau pareri pur subiective care sa fie catusi de cat pertinente. Asa cum ti s-a sugrat si de ceilalti respondenti, doar un test de sarcina iti poate oferi raspunsul cert, sigur si corect. Se poate considera ca starea ta paranoica este si ilogica si irationala. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Daca ai fi insarcinata, nu ai putea sa iti tragi burta nici sa o,, framanti,, cum zici tu. Tia venit ciclul lunile astea? Un test de sarcina ai facut din curiozitate? Te-ai gandit sa mergi la medic? De curiozitate cati ani ai?

| Maryyylyn explică (pentru Andreeush):

Ciclul mi-a venit, insa am niste scurgeri albe si am citit ca ar putea fi un simptom...nu stiu ce sa zic deoarece eu mai aveam si inainte problema asta.

| Ana7807820 a răspuns:

Dvs. aveti ceva kilograme in plus, nu aveti sarcina happy
Totusi, ar trebui sa mergeti la un medic sa faceti analize pentru a dovedi acest lucru. Multa sanatate!

| GeneviveJ a răspuns:

Esti putin paranoica insa poate doar te-ai ingrasat putin in ultima vreme, cel mai bun mod de a afla care este de fapt cauza burticii tale este sa-ti faci un test de sarcina, nu trebuie sa te panichezi acum si sa mergi direct la medic! Daca menstruatia ta e regulata si a venit in aceste 3 luni dupa nu iti fa griji. Este foarte simplu sa iti faci un test de sarcina dimineata din prima urina si sa te calmezi! Daca cumva e pozitiv il repeti si daca e la fel mergi la medic! Deocamdata eu zic sa stai linistita.