| Mihaela_Cristina_1998 a întrebat:

Deci am și eu o întrebare și vreau un răspuns cât mai rapid va rog sunt panicata... eu și iubitul meu am făcut dragoste și el nu și-a dat drumul in mine, ci pe picior, eu m-am șters cu un șervețel pe care l-am aruncat iar a doua a oară cu altul ( in proporție de 99% nu avea sperma pe el ) și după din neatenție am dat puțin pe la păsărica, ce risc sa rămân însărcinată este?

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru informarea ta corecta trebuie sa stii/sa afli ca sarcina NU se poate forma oricand, oricum, din orice sau practic chiar si...din nimic asa cum cred foarte multi. Fiecare fata sau femeie dar si baiat sau barbat indiferent de varsta lor, care au ajuns/sunt in momentul de a isi incepe viata sexuala, ar trebui sa fie informati precis, sa cunoasca foarte exact intregul proces si mecanism de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi fost bine ca inainte de a incepe sa intretii contacte sexuale, sa fi fost deja bine informata, sa stii ca pentru a se forma/lua nastere o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca acele 2 conditii trebuie sa se produca in acelasi timp, simultan/concomitent si anume : 1-) In primul rand trebuie sa stii ca femeia poate sa ramana insarcinata NUMAI/DOAR daca sexul este intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica sexul se produce intruna sau in toate cele 4-5 zile situate inaintea zilei de ovulatie, sau fix in ziua ovulatiei cand apare OVULUL VIABIL in uter. Doar in acel caz si acel moment se poate produce fecundarea ovulului de catre un spermatozoid care poate sa provina NUMAI din sperma si NU din lichidul preejeculator. 2. ) Sarcina poate lua nastere numai prin unirea nucleelor existente in 2 celule special si anume cea a unui OVULUL feminin si a unui SPERMATOZOID masculin care pote proveni doar din SPERMA. Astfel ca NUMAI daca sperma ajunge in mod obligatoriu si absolut sigur IN VAGIN (indiferent de cantitate) si acest lucru de intampla in 1-a sau in toate cele 4-5 zile considerate ca fac parte din perioada fertila. In concluzie daca ai fi stiut aceste lucruri ai fi fost scutita de frica si teama care te stapaneste. Multa sanatate!

| Mihaela_Cristina_1998 explică (pentru corbulalbrosu):

Deci nu se poate întâmpla nimic?

| mihai69 a răspuns:

Dacă prin „păsărică" te referi la vulvă - există un risc foarte mic, dar și acela NUMAI dacă erai în perioada fertilă.

| Mihaela_Cristina_1998 explică (pentru mihai69):

Pai da, adica nu in vagin propriu zis

| mihai69 a răspuns (pentru Mihaela_Cristina_1998):

Relaxează-te... e practic imposibil.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Riscul e cam apropae de 0 daca nu chiar 0 ca nu prea avea cum sa ajunga sperma in vagin.