| UnBaiatEmotiv a întrebat:

Deci, din pacate o sa va plictisesc cu un roman probabil, deci sper sa aveti rabdare sa-l cititi.
Am 17 ani jumatate. Fata de care vorbesc are 18. Suntem in aceeasi clasa.

Deci un prieten bun(coleg de-al meu) de al meu a stat cu o amica(colega de a mea) vreo 5 luni, s-au despartit. Tipul a inceput sa vorbeasca urat despre ea cu mine, a inceput sa se dea la alte tipa numai sa o faca sa sufere, eu suflet bun ii spun ca nu e ok ce face, nu asculta, se da in continuare la alte tipe din clasa. Tipa a devenit izolata si intr-o zi dupa ce am terminat meditatia la chimie, am sunat-o sa-i spun sa nu puna botul la toate chestiile astea, mie imi parea rau de ea si am vorbit cu ea vreo 3/4 ore. Ideea e ca dupa chestia asta am mai vb la telefon destul de mult, practic si-a spus oful pe umarul meu. Am mers in exursie aceeasi atitudine a lui, (P.S. la inceput ma simteam prost ca vorbeam despre el, dar nu imi convenea ce face) eu am petrecut timp cu ea, am bagat-o in seama si am stat vreo cativa intr-o camera la taifas. Seara de dupa exursie am mers la majorat la o colega, prietena cu tipul acesta,(dupa ce a aflat ca s-a despartit, sarbatorita i-a spus tipului ca-l place), eu ajung cu ea, eu i-am asteptat pe cei cu care am pus banii sa-i dam cadoul impreuna, ea ii luase singura asa ca am stat afara. Atunci mi-am dat seama ce oameni rai pot sa existe. Tipele din jurul baiatului, o data prietene cu ea, acum spuneau ca nu vor sa mai auda de numele ei si tot felul de cacaturi(de la bff la nimic). Am mers pe jos acasa dupa majorat cu ea numai sa mai discutam, inca era un pic afectata de despartire si de serpoaicele care ii erau prietene odata si ne-am simtit bine.
Eu cred ca imi facuse vreun gest ca ma place, insa ma indoiesc si am inceput sa am sentimente mici pentru ea. In vacanta de Paste am vorbit si am hotarat sa mergem la alergat, ca sa mai vorbim si na ne vedem. Acum ne-am apropiat foarte tare. Am mers cu ea la alergat de vreo 3 ori pana acum, mai merg si sapt viitoare insa in mine au rodit niste sentimente puternice pentru ea, petrecand vreo 4/5 ore cu ea pe zi si nu stiu ce sa zic. Pot spune ca o iubesc, pfff, dar ce stiu eu ce-i iubirea. Eu sunt singura persoana din colectivul colegial care i-a ramas aproape, in rest nu mai are pe nimeni. Eu cred ca incepe sa ma vada ca pe un bff baiat, insa urasc chestia asta, ascult muzica de dragoste si simt cum mi se amplifica sentimentele(P.S. la fel s-au starnit si sentimentele, cu muzica de dragoste), incep sa cred ca nu as putea trai fara ea. De cand am inceput scoala, am stat impreuna in banca, ascultam muzica impreuna, vorbim, practic si eu m-am izolat de restul lumii pentru ea. Nu stiu efectiv ce sa fac, simt ca nu as mai putea sa mai gasesc fete ca ea. M-a pus in cap! Si ma intreb totusi, sa-i marturisesc frumos ce sentimente puternice am pentru ea sau sa raman in umbra? Am ajuns dependent de ea, petrecem foarte mult timp impreuna, imi place tot la ea, mai ales cand ne vorbim si ne uitam direct in ochi. Imi e frica sa si o pierd, dar totusi as vrea mai mult decat o simpla prietenie si cred totusi ca sentimentul este reciproc, acum sper sa ma inspirati cu ceva bun, sfaturi etc.

Daca am facut greseli gramaticale sa nu ma omorati, am scris in graba.

Răspuns Câştigător
| Emazio a răspuns:

Nu exista destin, circumstanta v-a adus in situatia asta, un baiat naiv care are un suflet bun cum te-ai recomandat a intalnit un suflet ranit de un asa zis prieten care a continuat sa raneasca acest suflet. Tu pentru ca ai vazut nedreptatea asta in lume ai vrut sa faci ceva sa o opresti, sau macar sa oferi o alinare, si tot discutand te-ai atasat de ea, totul tine de psihologie si biologie aici, nu e nici un destin. Ea avea nevoie de cineva sa fie alaturi de ea in momentele triste, desi putea sa treaca peste ele si singura, nu e nici un basm, nici o poveste frumoasa cu "pana la adanci batraneti", s-a intamplat ca tu sa fi acolo si sa vrei sa te implici.
Treaba ta, nu ii spune, dupa ceva timp o sa postezi iar ca nu poti sa traiesti asa, o sa iti urasti viata. Daca tu ii dai de inteles ca sunteti prieteni ea o sa o ia asa, si cand o sa isi faca alt prieten o sa plangi pe aici ca nu mai suporti. Nu te ingrijora amice, nu o vrei tu, o ia altul. Daca o vrei, daca o doresti, spune-i acest lucru. Cu ce o sa o pierzi daca ii spui ca iti place de ea? Nu este acest lucru frumos? Daca este proasta atunci o sa te indeparteze, daca o duce mintea a vazut ca ai fost langa ea, si meriti pentru ea sa fi un eventual partener.
Poate ea simte acelasi lucru pentru tine, dar ii este prea rusine sa iti spuna, poti concepe asa ceva? Fata visurilor tale sa simta acelasi lucru pentru tine, probabil doar ideea ti se pare o fantezie, si o sa ramana o fantezie daca nu faci nimic in legatura cu asta.

Si iti repet, nu o vrei tu, nu vrei sa fie a ta, nu iti face griji frate, o sa o vrea si altul care a avut curajul sa faca ceva in sensul asta, si o sa o vezi cum e fericita cu alt baiat. Daca vrei acest viitor, atunci spor la a nu face nimic.
"Daca lupti poti sa pierzi, daca nu lupti ai pierdut deja"

7 răspunsuri:
| Emazio a răspuns:

Asa se cucerește un baiat, vorbind incet incet cu el, el se atașează. Ai facut o greseala ca te-ai separat de toti, dupa ce o sa se termine cu ea pe cine o sa mai ai? Ai fi un mare fraier sa nu ii spui ce simti, chiar si cu riscul sa nu te placa inapoi, daca nu ii spui ce simti ai pierdut deja. Si nu poti sa traiesti in situatia asta. Desi vorbele mele o sa treaca prea usor pe langa tine, o sa mai gasesti in viata tipe pentru care o sa ai emotii puternice, dar se vede dupa postare ca esti adolescent, si iubiri din astea apar in adolescență. Daca o sa devii dependent de ea nu o sa te ajute cu nimic, trebuie sa iti pastrezi verticalitatea si sa ii arati ca esti barbat in cazul tau baiat. Desi e prea tarziu acum sa mai fi rational din care vad.

| UnBaiatEmotiv explică (pentru Emazio):

Normal, m-a pus in cap, nu pot sa mi-o scot din minte, ma gandesc nonstop la ea. E destul de greu sa-mi dau seama ce este, dar e un sentiment puternic, și nu îi spun din cauză că imi este frică să o pierd...

| UnBaiatEmotiv explică (pentru Emazio):

Normal, m-a pus in cap, nu pot sa mi-o scot din minte, ma gandesc nonstop la ea. E destul de greu sa-mi dau seama ce este, dar e un sentiment puternic, și nu îi spun din cauză că imi este frică să o pierd... Tu probabil esti mai in varsta decat mine, tu crezi că a facut-o intentionat? Eu cred ca e pura intamplare, destinul.

| Emazio a răspuns (pentru UnBaiatEmotiv):

Nu exista destin, circumstanta v-a adus in situatia asta, un baiat naiv care are un suflet bun cum te-ai recomandat a intalnit un suflet ranit de un asa zis prieten care a continuat sa raneasca acest suflet. Tu pentru ca ai vazut nedreptatea asta in lume ai vrut sa faci ceva sa o opresti, sau macar sa oferi o alinare, si tot discutand te-ai atasat de ea, totul tine de psihologie si biologie aici, nu e nici un destin. Ea avea nevoie de cineva sa fie alaturi de ea in momentele triste, desi putea sa treaca peste ele si singura, nu e nici un basm, nici o poveste frumoasa cu "pana la adanci batraneti", s-a intamplat ca tu sa fi acolo si sa vrei sa te implici.
Treaba ta, nu ii spune, dupa ceva timp o sa postezi iar ca nu poti sa traiesti asa, o sa iti urasti viata. Daca tu ii dai de inteles ca sunteti prieteni ea o sa o ia asa, si cand o sa isi faca alt prieten o sa plangi pe aici ca nu mai suporti. Nu te ingrijora amice, nu o vrei tu, o ia altul. Daca o vrei, daca o doresti, spune-i acest lucru. Cu ce o sa o pierzi daca ii spui ca iti place de ea? Nu este acest lucru frumos? Daca este proasta atunci o sa te indeparteze, daca o duce mintea a vazut ca ai fost langa ea, si meriti pentru ea sa fi un eventual partener.
Poate ea simte acelasi lucru pentru tine, dar ii este prea rusine sa iti spuna, poti concepe asa ceva? Fata visurilor tale sa simta acelasi lucru pentru tine, probabil doar ideea ti se pare o fantezie, si o sa ramana o fantezie daca nu faci nimic in legatura cu asta.

Si iti repet, nu o vrei tu, nu vrei sa fie a ta, nu iti face griji frate, o sa o vrea si altul care a avut curajul sa faca ceva in sensul asta, si o sa o vezi cum e fericita cu alt baiat. Daca vrei acest viitor, atunci spor la a nu face nimic.
"Daca lupti poti sa pierzi, daca nu lupti ai pierdut deja"

| Emazio a răspuns:

Si de ce ar fi orice fata cu un fraier care nu are curaj sa ia atitudine? Intrebarea este daca tu vrei sa fi acest fraier sau vrei sa iei ceea ce iti doresti.

| Violleta2022 a răspuns:

Ia-ti inima in dinti si spune-i ca o placi, mult mai mult decat o simpla prietena, ca ai sentimente pentru ea.
Nu ai ce pierde!
De nu-i spui, oricum nu o poti avea, dar daca ii spui si ea te place la randul ei, ai sansa sa fii fericit cu ea, formand un cuplu.

| Clytia a răspuns:

Bună! Fata a trecut prin momente grele, iar prin faptul că tu ai fost acolo și ai ajutat-o să le depășească, sigur i-ai câștigat încrederea. Ai devenit un sprijin pentru ea și e foarte posibil să aibă sentimente pentru tine. Fă ce simți până la urmă! Dacă ea nu-și dorește să se implice într-o relație cu tine, sau mai are nevoie de timp, acordă-il! Eu îți doresc mult succes!

| Zeulastec a răspuns:

Dupa parerea mea avand in vedere ca petreceti foarte mult timp impreuna asaca aici sunt doua situati 1.si ei ii place de tine dar ii este frica sa te piarda asa ca nu indrazneste sa distruga prietenia si ar trebui sa faci tu primul pas sau 2. nu este pregatita sa intre intr-o relatie asa ca nu prea ar vrea o relatie deocamdata si te vede ca pe un om de incredere pe care se poate baza. dupa parerea mea eu cred ca ar trebui sa o lasi o luna doua deoarece inca poate nu ia trecut si e speriata de relati dupa ce trece alea doua luni sa ii spui toate sentimentele tale despre ia doar cand sunteti doar voi doi. Mult noroc amine.