| bombonykmik a întrebat:

Doresc sa plec in strainatate in decembrie am inteles ca se poate pleca si singur/a am 17 ani, cei de la blue air am inteles ca primesc copii dupa 14 ani ca ei ii considera adulti dupa varsta de 14 ani, stie cineva daca mai trebuie sa platesc o taxa in plus, ce acte imi trebuie la vama? Multumesc! ( am ales categoria asta pentru ca este cea mai vizualizata )

Răspuns Câştigător
| rainbowgarden a răspuns:

Buna.Sunt minora si acum sunt la Roma.A trebuit sa incerc de 3 ori ca sa ajung in Italia! Sa pleci din tara neinsotita de adulti daca nu esti major din pacate este foarte complicat.Asa mi s-a spus si mie prima data cand am ajuns la aeroport, ca doar cei de la blu air primesc minori (eu am plecat cu wizz air) pentru ca ei au echipaj roman. Dupa cateva ore am aflat o noua lege care spune ca niciun minor roman nu poate sa paraseasca tara singur.Nu sunt asa de sigura in momentul de fata ca echipajul de la blue air poate insoti minori dupa ce am auzit aceasta lege.E foarte important sa te informezi bine, eventual chiar de la aeroport fiindca informatiile de pe internet (dupa ce am patit eu) nu sunt asa sigure.Mai bine pleci insotita de un adult, iar pentru asta ai nevoile de urmatoarele acte: buletin sau pasaport(daca nu ai buletin) si procura care se face la notar(nu ai nevoie de procura daca pleci cu ambii parinti). Deasemenea cel care te insoteste trebuie sa aiba cartea de identitate la el. Sper ca te-am ajutat si nu te-am bagat in ceata big grin, mult succes si vacanta placuta!

6 răspunsuri:
| bia0000 a răspuns:

Niciun minor nu ies din tara neinsotita de un adult!(si cel care te va insoti ii trebuie procura de la parinti legalizata de un notar) anul trecut m-am trezit la aeroport si a trebuit sa fac cale intoarsawinking

| russyy a răspuns:

Sunt in cipru si am venit si plecat singura de multe ori.50 d euro taxa d insotitorwinkingla orice agentie d blue air, tarom, wizel toate adica

| russyy a răspuns:

Ce a zis rainbowgarden nu-i advrt.iti zk sigur 100%%

| rainbowgarden a răspuns (pentru russyy):

Si eu iti zic sigur 100% ca mi s-a intamplat asta mie.Si app cei de la wizz air nu primesc minori neinsotiti deoarece nu e companie romaneasca, mi s-a explicat foarte bine la aeroport! Eventual la blue air, dar aici nu stiu sigur pentru ca eu nu am plecat cu compania lor.

| bella_5718 a răspuns:

Iti trebuie imputernicirea parintilor sa poti pleca singura din tara.

| bella_5718 a răspuns:

Si la vama iti trebuie...pasaport\buletin si imputernicirea