| Costinamiha a întrebat:

Dupa ca timp de la contactul sexual neprotejat pot apărea stările de greata? Eu nu Am avut contact neprotejat, dar am avut contact in pauza de sapte zile in a3-a zii de pauza, iar in A4-a mi-a venit ciclul, ieri s-au facut doua saptamani de atunci si am niste stări de greata imi este foarte frica. Pot sa am asa repede stări de greata?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Simptomele de greata NU sunt specifice sarcinii, dar pot sa apara in cazul unor sarcini putin mai avansate insa niciodata nu se manifesta inainte de 6-7 de sarcina si de asemenea nu se manifesta in cazul tuturor femeilor. Tot ceea ce ti se "intampla" tie se datoreaza unei fricii lipsite de sens cu privire la aparitia unei sarcini, teama instalate in subconstientul tau, ori din cauza unei stari paranoice datorate faptului ca nu poti intelege modul de functionare a metodei contraceptive folosite si anume ca practic devine IMPOSIBILA formarea unei sarcini in cazul administrarii corecte a pastilelor. In cazul tau intretinerea unui contact sexual in loc sa provoace placere si satisfactie, iti produce un factor de stres care efectiv se transforma intro stare de paranoia. Oare este chiar atat de greu de inteles ca teoretic este IMPOSIBIL sa se formeze/sa ia nastere o sarcina?

| Faranume1111 a răspuns:

Greata apare dupa 1-2 sapt de sarcina, pur si simplu te gandesti ca poate ai ramas si atunci te gandesti ca ti-e pofta sau greata. Apar tot felul de ganduri, ca iti creste burta sau tot felul.

| CristinaCrissaa a răspuns:

De obicei, simptomele de sarcina apar la 2 saptamani de la sexul neprotejat. Dar starile de greata, pot fi si de la altceva. Pentru siguranta si linistea ta, cumpara un test de sarcina.