| JustStitch a întrebat:

Dupa despartirea de fosta, fiind singur incerc sa-mi fac o alta relatie dar ceva nu merge, si nu stiu ce. ma simt presat si de parinti ca tot aud ce am de gand sa fac cu viata mea ca de ce nu caut sa ma insor ca altii au copii si familie si eu stau singur in casa, deja ma frustreaza chestia asta ca ma bate la cap. nu e ca si cum as gasi pe cineva in magazin si o cumpar si ma insor cu ea, mi-e foarte greu sa gasesc pe cineva. as vrea s gasesc pe cineva cu care sa ies din cand in cand si sa le dau impresia ca sunt intr-o relatie cu cineva ca sa ma lase in pace, eventual o aduc asi acasa sa le-o prezint, ies cu ea de cateva ori si sa nu-i mai aud cand ma insor cand ma insor ca nu mai suport. Ceva pareri?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Iubire cu forta nu se poate si niciun factor mai mult sau mai putin superficial din exterior nu te va aduce mai aproape de telul tau real, daca acesta exista.In locul tau as ignora presiunea pusa de parinti si de altii care se plictisesc asa ca fac din viata celor care ii inconjoara o telenovela de urmarit in care se si implica nesolicitat. laughing Totusi, generatiile de parintii dinainte se casatoreau pe la 20 de ani si pana la 30 aveau deja copil destul de maricel.In prezent varsta de a deveni parinte a crescut considerabil, incepe de la 26-28 in sus, chiar 30 la altii si trebuie sa respectam alegerile fiecaruia.Hai sa ne gandim putin, nu vorbim de a cumpara o haina sau un catel.E vorba de o responsabilitate enorma si faptul ca parintii iti reproseaza cum altii s-au asezat deja la casa lor cu familie si copil, catel, purcel etc. e stupid, iti face rau de-a binelea.

Dupa o despartire ai nevoie de timp pentru a reflecta la ce a fost intre voi, ce ai invatat si cum poti face pe viitor astfel incat sa nu mai repeti aceleasi greseli, ai nevoie de o pauza sufleteasca, nu sa intri iar in alta relatie ca doar nu ai norma de facut.Eu asa privesc lucrurile, aceasta este o perspeciva sanatoasa atat pentru psihic cat si pentru fizic, nu una de consum.Pentru ca da, am ajuns sa credem ca e ceva in neregula daca stam single, sa consuma relatiile ca pe o punga de snackuri sau o pereche de sosete.Ei bine nu, nu e deloc asa.Respecta-ti ritmul propriu, nu te compara cu altii si ai grija de tine.

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Da, inteleg cum actioneaza presiunea asupra ta
este gresit din partea parintilor si familiei ca pun problema asa, dar am mai auzit chestia aceasta...nu de putine ori!
ei traiesc in trecut cand, multi dintre parintii nostri sau bunicii nostri la 20 de ani erau casatoriti, si nu inteleg vremurile actuale la fel de bine ca noiwinking
ei nu inteleg ca spunand aceste vorbe cuiva il poti stresa mult si face sa devina un om frustrat, dar in fine

| J0B0MAT a răspuns:

Presiunea asta socială, a familiei și rudelor de a avea relații, copii este un lucru foarte toxic.Fiecare trebuie să își vadă de viața lui și să îi lase pe alții în pace.Nu se aplică aceleași reguli tuturor, dacă x are familiei la 25, nu înseamnă că unul la 30 care nu are este o anomalitate.Nu ar trebui să existe noțiunile de greșit și bine în ceea ce privește momentul când cineva își face o relație/familiei, cu cine sau dacă preferă pur și simplu să nu aibă deloc.
Ar trebui să le spui să nu se mai bage în viața ta personală și să nu îți mai dea sfaturi necerute, altfel ignoră-i, evită cât de mult să te mai vezi cu ei, până când vor înțelege că ce fac este greșit.

| Hyperion7 a răspuns:

Bun,îți faci o iubita doar de ochii lor și ce rezolvi?
Nimic!
Poate că nici de asta nu găsești pe cineva, pentru că nu ești suficient de pregătit să ajungi in acest punct.
Poate că fosta relație a fost una care te-a epuizat psihic sau mai știu eu,dar chiar și așa, tu ai ales acea fata, nu s-a ales singura.
Trebuie sa înțelegi că viața nu îți oferă ce vrei tu, ci ce ai nevoie.
Ce vreau sa zic prin asta e că nu poți spera la o actriță din filmele pentru adulți daca tu ești un ignorant, de exemplu.
Trebuie sa privești mai in profunzimea ta sau vei continua sa atragi femei la fel ca tine și căutarea ta nu se va sfârși!

| JustStitch explică (pentru Hyperion7):

Fata respectiva imi cerea 3some cu inca un barbat ceea ce nu am fost de acord pe principiu ca femeia si masina nu se imprumuta nimanui si asta m-a facut sa cred ca nu pot avea o familie cu ea si o relatie

| Hyperion7 a răspuns (pentru JustStitch):

Da,asta așa e.
Atunci, mai lucrează cu stima ta de sine pentru a fi mai curajos in a aborda domnițe

| vasileparnaie a răspuns:

Te faci calugar frate

| LePapillonSurvivant a răspuns:

Uite o posibila abordare:
Te-ai gandit ca dupa o relatie, care a avut si bune si rele, tu trebuie sa te linistesti? la fel sufletul tau, care a trecut prin emotii puternice?
Asta se numeste doliul unei relatii. Este ca si cand ai pierde pe cineva. Fizic, nu mai este langa tine, dar exista poate in preajma ta, tu neavand acces la ea. Ai vrea dar ceva nu te lasa.
Stai putin, respira. Nu functionezi dupa fusul parintilor tai, ci dupa al tau. Ai nevoie sa te cureti si asta trebuie sa fie o prioritate pentru tine.
Ai grija de tine.

| AntonIacobescu619 a răspuns:

Daca ai L Rizz!

| 1986girl a răspuns:

Sa nu ii minti ci sa le spui ca nu esti pregatit si ca nevasta nu gasesti la piața... sa te înțeleagă si sa nu te mai preseze.o relatie falsa? Sufera si fetiscana aia si părinții oricum isi va da seama ca este de fațadă (dupa parerea mea )? deci fi sincer si corect cu ei?