| Dyaanaa a întrebat:

Dupa o cearta pe care iubitul meu a avut-o cu parintii lui care nu sunt de acord cu mine,am decis sa-i scriu o scrisoare mamei lui(daca as fi facut-o verbal sigur as fi uitat ceva de emotii laughing ), iar maine ma voi intalni cu ea, nu doar noi doua ci intr-un mediu cu multe persoane.Am emotii happy nu stiu cum sa o abordez sa ii pot da acea scrisoare.Noi avem o relatie de 6 luni(ai lui au aflat ieri de mine), eu am 21 de ani iar el 31(tocmai ca diferenta ne-a facut sa amanam momentul "adevarului", ne intelegem perfect dar parintii lui sunt sceptici in privinta relatiei noastre(el are un job mai ok si ei cred ca as sta cu el pentru situatia financiara) si prin acea scrisoare vreau sa o fac sa inteleaga pe mama lui ca se inseala in aceasta privinta si nu numai. spun mama; ui pentru ca de ea mi-as dori sa fiu apropiata, tatal lui este mai dur.

8 răspunsuri:
| irina20 a răspuns:

Iti spun din propria experienta:daca nu te place, nici n-o va face vreodata!
Asta nu inseamna ca nu vei avea viitor cu ibitul tau.Treaba ta e s-o respecti,sa-i vorbesti frumos,nu pe ton ironic,atunci cand te va jigni(daca va fi cazul) sa taci, sa nu raspunzi, sa nu dai curs nici unei discutii(va da ea suficient). Spune-i clar ca il iubesti pe fiul ei, si ca n-ai de gand sa renunti la el, si nici sa n-o faci! Intr-un final poate va inceta.
Eu ma confrunt cu o astfel de situatie de 7 ani, inca mai rezist happy
Bafta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

La 21 de ani umbli cu scriosori? te duci si vorbesti in fata cu ei daca ai ceva de spus si vrei sa rezolvi ceva, sa pari o femeie matura si sigura pe ea. Treaba asta cu scrisoare te face doar sa pari mai slaba in fata ei. La 21 ani nu mai esti copil, trateaza situatia ca un adult.

| neutrino a răspuns:

Prima data poti face o greseala, este omeneste si poate fi scuzata, dar persistand in greseala si adaugand altele, atunci se numeste prostie. Tu esti la un pas de a face o mare prostie.

| Danysan a răspuns:

Trebuie sa prinzi curaj sa te faci prezenta laughing).Sa intri cu ea in vorba si sa nu dai semen de ezitare -simplu ai dai scrisoarea si ai spui ca ai dorii sa o citeasca acasa -sau daca vrea sa vorbiti -arata-te oki si sustine-ti punctu de vedere fara ezitare!

| SunnyDay88 a răspuns:

31 de ani si inca mai are nevoie de acordul parintilor sa se vada cu o femeie?

de ce vrei sa ti strici cei mai frumoasi ani din viata?

| piticelm a răspuns:

Va lasa sa va intalniti? daca te vei duce la ei acasa va vor pune sa dormiti in camere separate?laughingZici ca are fusta,nu zici ca este barbat, daca te iubeste ce il intereseaza de mama lui, de tatal lui, doar nu se culca cu ma-sa si cu scrisoarea aia, mai ai 14 ani?straight face

| iccecrim a răspuns:

Nu cred ca o scrisoare ar face-o pe mama lui sa te placa mai mult, cand vorbiti fata-n fata e mai real si asa puteti rezolva orice intrebare ce-o framanta pe mama iubitului tau. Zic sa inveti tot ceea ce-ai scris pe scriisoare si sa-i vorbesti in fata, fiindca a-i da scrisoarea te face lasa(uite e parerea mea, ok? scuze daca te supar cu ceva, sincer nu vreau sa te supar, oricum pana la urma vei face cum vei dori tu) si mama lui va avea mai multe motive sa te credea o neserioasa si rebela, necinstita si inchisa-n sine, adica, puteti vorbi, puteti gasi o limba comuna, sa-i explici, sa-i arati ca-l iubesti pe fecioru-sau cu adevarat si nu banii te-au facut sa-l iubesti, ci personalitatea lui.
Eu iti urez un sincer 'succes!' si noroc, si sper sa acorzi atentie sfatului meu si sa te mai gandesti o data inainte de a actiona.
PAPA!

| IustinDiac a răspuns:

Orice ai face nu ai nimic de pierdut, fii tu insuti si daca ceva nu iese conform planului te asigur ca este cel mai avantajos pentru tine asa.