| alexalx9777 a întrebat:

Salut comunitate.
Am o nelămurire în legătură cu un caz care s-a întâmplat ieri.
Părinții iubitei mele sunt mai stricți mai de evul mediu. S-a iscat o ceartă din cauza unor bani sustrași de la părinții mamei ei.
Mă rog ea a recunoscut în fața poliției ce a făcut cu banii si toată chestiunea s-a încheiat.
Dar pe timp de noapte tatăl iei i-a luat telefonul. Telefonul era un iPhone 11 PROMAX cumpărat de mine și dat ei. Nu definitiv, menționez i l-am dat provizoriu. Când am vorbit cu părinții ei în această dimineață au spus că nu o să vad telefonul înapoi niciodată. Au pus sechestru pe el și nu mai are ce cauta asupra ei și a mea si că nu ii interesează.
Așa oameni dobitoci nu am văzut în viața mea. Pe lângă faptul că am încercat să respect mereu deciziile lor. Și înțeleg că nici fata nu a făcut ce trebuie. Dar totuși nu este un telefon oarecare, este un telefon de o sumă de bani mare din punctul meu de vedere pentru alții poate este o sumă mică fiecare cu situația lui financiară.
Ce aș putea să fac în privința asta din moment ce nu acceptă să-mi dea telefonul? Eu am contractul de cumpărare și tot care sunt pe numele meu, telefonul l-am cumpărat eu.
Aș dori cat mai multe răspunsuri. Mulțumesc anticipat!

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca sa te intelegi cu ei si cere-le telefonulş inapoi, cu frumosul.
Daca (si doar daca) telefonul a fost cumparat de tine si este registrat pe numele tau, atunci intrii cu codul tau pe iCloud si-l poti bloca.
Totodata, poti declara telefonul furat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să treci telefonul și iubita la obiecte și ființe pierdute.
Iar actul de cumpărare să îl pui într-o arhivă personală, să îți amintești cu nostalgie peste 50 de ani, prin ce evenimente palpitante ai trecut.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Mergi la politie, simplu. Pina la urma ar fi util sa explici mai exact care e miscarea cu banii. Ea de ce le-a sustras bani parintilor si ce a facut cu ei? Le-a returnat banii? Mai sta in casa cu ei? Citi ani aveti voi? De ce nu va mutati departe de medievalii aia?

| alexalx9777 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu pot sa o i-au. E minoră. Ea a luat banii pentru diverse scopuri. Nu ia returnat ca nu-i mai are. A închis cazul ieri cu un prieten dea lor de familie polițist. A zis ca nu are ce sa facă.
Dar a început sa ii ia telefonul și hainele cumparate din banii aia și machiaje și tot.
Eu asa ceva nu am văzut.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru alexalx9777):

Ahahaha, stai asa tovarase! Deci tu ciocanesti o minora. Treaba de cod penal, dar sarim peste asta. Aia fura din banii parintilor. Macar de ar fi dat banii aia sa hraneasca ciini vagabonzi, ***, dar ea cumpara haine si alte mizerii. Treaba lor, cum au crescut-o, asa o au. Parintii, care nici aia nu sunt sanatosi la cap, incep sa ii ia ce si-a cumparat. Ca sa faca... ce cu alea? Cit a durat pana s-au prins ca a luat bani? Citi bani le-a luat? Citi ani are? Cere-le acordul sa le-o iei de pe cap si ia-o de nevasta sau las-o in mama ma-si, ca iti bati capul degeaba. E asa de bunaciune cit sa te legi la cap cu asa ceva? Daca isi fura parintii, ce garantie ai ca nu o sa te fure si pe tine?

| Freya1 a răspuns:

Doar prin intelegere amiabilă poti sa il recuperezi.Dar poate cel mai probabil ti-l vor returna in scurt timp, vor doar sa ii dea o lecție fiicei lor.
Încearcă să discuți cu ei fara stirea iubitei si sa le spui ca nu il vei da ei inapoi si gata.

| Legion7X a răspuns (pentru Freya1):

Mda,cam complicat laughing

| Freya1 a răspuns (pentru Legion7X):

Păi cu cearta nu se rezolva nimic si sa cheme politia la viitori lui socrii nu cred ca e ok.

| Legion7X a răspuns (pentru Freya1):

Da, așa este. happy

| Holiday a răspuns:

Daca ai documentele de achizitie ale telefonului e relativ simplu. Ii mai suni o data si le spui ca daca nu-ti restituie tele fonul mergi sa depui plangere la politie. Daca tot nu vor, te duci frumos la politie si declari ca ai imprumutat telefonul tipei aleia, iar parintii ei i l-au confiscat si refuza sa ti-l restituie. O data cu declaratia lasi la dosar si copii dupa actele de cumparare ale telefonilui. Bineinteles in declaratie dai date cat mai exacte despre numele lor, adresa, etc.
De fapt fapta lor se incadreaza la furt.

| Zuzu1991 a răspuns:

Da, politie, presupun ca tu ai acte la telefonul ala si poti sa dovedesti ca e al tau

| Legion7X a răspuns:

happy happy complicat

| tzionut a răspuns:

Subscriu si sunt total de acord cu sfatul lui sadrian46.
Acum privind in urma la cati bani am pierdut eu cu fostele, un telefon e minciuna.