| Fran636 a întrebat:

Dupa parerea voastra, cam la ce varsta e bine sa incepi cu viata sexula?
Ps : Doar intreb happy

7 răspunsuri:
| NoSmile a răspuns:

Buna!
Pentru fete, indicat ar fi sa inceapa la varsta de 18 ani, sau 17 ani jumatate. Pentru baieti nu exista o regula.
Insa, cel mai important factor e sa te simti pregatit psihis si fizic.
Exista cazuri unde fetele raman cu ''traume'' dupa inceperea vietii sexuale. Altele din cauza durerii, nu isi mai doresc sex pe termen lung. Etc.
Deci, in primul rand trebuie sa te simti pregatit.

| epurasu a răspuns:

Dupa 18 ar fi cel mai indicat.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu exista o varsta anume, o varsta standard cum aud pe multi "decretand" ca aceasta ar fi de 18 ani.Fiecare organism uman are propriul ritm biologic de dezvoltare. Se considera ca ar fi ideal sa fii pregatit d.p.d.v. fizic si totodata psihic si mental insa in foarte multe cazuri nu se intrunesc toate aceste 3 cerinte si din acest motiv este aproape imposibil de prezentat si acceptat o varsta care sa fie considerata ca fiind cea potrivita.Deci si in cazul tau ramane la aprecierea ta. happy

| Mihailescuioana29 a răspuns:

Dupa parerea mea, minim 18 ani.

| Kettolix a răspuns:

Pai copii dinzilele de azi (sun ca bunica sa mor eu laughing ) se dezvolta extrem de rapid. Eu la 12 ani am avut prima menstruatie, lui frati-miu la 13 ani i-a crescut barba laughing. Deci trebuie sa fii pregatit fizic si psihic. Dar sa fii peste 17 ani laughing. Parerea mea happy

| Iridescent a răspuns:

Ca baiat, nu exista o varsta medie.O faci cand ti se scoala.

| princess004 a răspuns:

Cand simti ca esti pregatit fizic si in special pshihic.