| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat că din cauza masturbarii prea dese ai probleme in pat cu partenera (termini repede 1-2 minute)?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau este vorba de fapt de asa numita ejaculare precoce care se produce imediat dupa instalarea excitatiei indiferent de natura acesteia. Ejacularea precoce este considerata ca fiind o disfunctie sexuala care se datoreaza starilor intense de excitatie (a surescitarii), a starii de abstinenta prelungita, dar mai ales in cazul tinerilor/adolescentilor, ori din cauza neinceperii vietii sexuale sau din cauza lipsei... experiente sexuale. Se considera ca NUMAI dupa trecerea unui anumit timp fata de momentul de incepere a vietii sexuale si atunci DOAR in urma intretinerii de contacte sexuale cat mai constante, cat mai numeroase si de asemenea, este important ca acestea sa fie intretinute cu una si aceeasi persoana. Doar asa se poate obtine experienta sexuala necesara incat barbatul sa poata coordona, controla si retine ejacularea pe o durata de timp dorita. Doar daca se procedeaz in acest mod, in majoritatea cazurilor in decursul unui anumit timp procesul de ejaculare se stabilizeaza si devine in mare masura pe deplin... normalizata. Este bine sa stii/sa cunosti faptul ca pe piata/comert nu exista niciun medicament sau produs/preparat cu ajutorul caruia sa se poata trata aceasta ''afectiune'' care conform studiilor si cercetarilor efectuate, se pare ca afecteaza 1 din 3 barbati. Astfel, reiese ca in acest moment unicul tratament de "specialitate" cu adevarat eficient se reduce efectiv la sedinte de consiliere psihologica si/sau folosirea unor antidepresive (dar nu este recomandat sa apelezi la asa ceva). Insa in cazul tau (particular) in mod garantat fiindca ai o iubita adevarata, unica ea va reprezenta tratamentul adecvat in cazul tau, fiindca chiar si doar simpla prezenta/existenta a ei si faptul ca intretineti acte sexual, in timp (uneori si 1-2 ani) in final te va "vindeca" si scapa definitiv de toate necazurile actuale. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu, iar cei care zic asa ceva sunt sau prosti facuti gramada sau delireaza.

| MValentin a răspuns:

Si da si nu. Daca nu mereu esti pe fuga si vrei sa termini in 1 2 minute, da creierul se obișnuiește dar in timpul masturbarii încerci sa te ti erect si in același timp sa iti duci nivelul orgasmului mai departe e altceva, dar totusi e mai bine sa practici asta de 2 3 ori maxim pe saptamana, deoarece vei avea sansa sa te termini repede si sa nu ti se scoale printre primele acte

| Catalin77945 a răspuns:

Nope,adica depinde de la persoana la persoana,dar exista cazuri in care te obisnuiesti cu masturbarea prea mult, si cand faci sex exista riscul sa nu-ti mai vina sa-ti dai drumul asa usor, sau exista sansa sa iti dai drumul rapid, sau de asemenea sa nu te afecteze deloc, depinde

| johnbonel a răspuns:

Tu ai noroc ca tu rezisti macar atat. Eu in 37 de secunde sunt gata cu tot cu preludiu.

| Andrei200202 a răspuns (pentru johnbonel):

Si de cat timp faci sex cu partenera si cat de des?