| Mihai_Vlad_1998 a întrebat:

Este adevarat ca masturbarea ( in general la barbati ma refer ca asta ma intereseaza) duce la pierderea memoriei? Eu ma masturbez de 3 ori pe saptamana si am observat ca nu mai tin asa de repede minte unele lectii pe care le invat pentru scoala. Inainte sa fac chestia asta citeam lectia de 3-4 ori si o stiam acum am ce "toci" la ea sa o retin! Voi ce ziceti?

18 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Masturbarea excesiva determina o stare de oboseala organica stare in care, evident, scade si capacitatea de concentrare, memorare.
Un raspuns pe masura il gasesti aici in cazul in care intreci masura:
http://www.prezervativ.ro/diverse/exces_masturbare.php

| doctorandus a răspuns (pentru MihaelaDart):

URL-ul dat de tine este pseudologia fantastica. Un motiv pentru asta ar fi ca spermatozoizii se produc la barbati indiferent ce fac ei (sex, masturbare, abstinenta). Deci in mod normal barbatii nu pot influenta cantitatea de spermatozoizi produsi pe unitatea de timp. Vezi http://news.nationalgeographic.com/......th-control

Vezi http://ro.wikipedia.org/wiki/Sperm%C4%83#Compozi.C8.9Bia_spermei_umane

Vrei sa pui la loc substantele pierdute prin ejaculare? Mananca un gram de mar cu un gram de branza si un gram de paine cu un gram de unt, pe urma bea o lingura de apa.

O femeie produce intr-o zi de alaptare in medie (ca aport de calorii) cat produce un barbat in 841 de ejaculari (socotind ca 1 ml lapte matern are 0.7 Cal, iar 3.4 ml sperma au 0.7 Cal).

Pentru a reface energia pierduta in jumatate de ora de masturbare mananca 10 grame de slanina sau 24 grame de zahar.

| doctorandus a răspuns (pentru MihaelaDart):

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza in fiecare zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| RAY a răspuns:

Nu are nici o legatura una cu alta, dar ce te faci cand uiti unde e scoala? sau care isi este iubita? repet masturbarea nu afecteaza memoria deloc

| mihai69 a răspuns:

Hmmm... eu tocmai m-am masturbat și vreau să răspund și eu. Ăăă... dar care era întrebarea?!?

| SG1995 a răspuns:

Nu chiar, e o parte de adevarat dar nu total, orgasmul fie cauzat de sex, fie de masturbare, pe moment te epuizeaza, astfel ca imediat dupa el nu ai o capacitatea de concentrare asa mare, dar iti revi intr-un timp relativ scurt. Deci nu te mai masturba inainte sa inveti si nu cred ca o sa mai ai probleme de genul.

| Necunoscut112 a răspuns:

Nu are nicio legătură.

| chazz a răspuns:

Intereseaza-te de miscarea nofap pe redit si Youtube, o sa iti schimbe viata!

| doctorandus a răspuns (pentru chazz):

Dap, daca nu te masturbezi capeti superputeri. Crezi si in Mos Craciun?

| Mihai_Vlad_1998 explică (pentru doctorandus):

Ba chiar si in Mos Nicolae! Am cerut un raspuns sincer din lipsa de experienta si fiind neinformat plus ce am auzit de la altii!

| doctorandus a răspuns (pentru Mihai_Vlad_1998):

Era un raspuns pentru chazz.

| chazz a răspuns (pentru doctorandus):

Nu e vorba de superputeri inteligentule. ci de transmutarea energiei sexuale, sa iti canalizezi energia catre alte lucruri mai productive.

| doctorandus a răspuns (pentru chazz):

Ok, cate kilowattore de energie sexuala ai transmutat azi?

| chazz a răspuns (pentru doctorandus):

Cateva zeci de mii, o sa ti le servesc tie pe fata happy

| doctorandus a răspuns (pentru chazz):

Eu vorbeam serios, in clasa a VIII-a ar fi trebuit sa stii deja ca ceea ce nu se poate masura in kilowattore nu poate fi energie.

| chazz a răspuns (pentru doctorandus):

rolling on the floor))) esti mai prost decat credeam, mi-am dat seama din prima de aia ti-am si zis ca ti le servesc pe fata.

| doctorandus a răspuns (pentru chazz):

Poate n-ai absolvit clasa a VIII-a, de aceea nu stii ca ce nu se poate masura in Jouli, kilowattore si kilocalorii nu are cum sa fie energie.

Daca al tau corp nu are suficienta energie, ai putea manca o ciocolata in plus sau un sandvis, nu e nevoie sa fii abstinent. Abstinenta este pentru prosti si fanatici religiosi.

| Anonim796 a răspuns:

Ma masturbez de 4 ori pe zi si inca mai tin minte 3 poezii de 6 strofe si una de 35 de strofe pe care le am invatat acum 2 luni