| FataCuBuff a întrebat:

TPU! Cum sa invat mai repede niste lectii? La materii! adica sa retin mai repede niste lectii! Cine imi zice funda+vot:*

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
11 răspunsuri:
| foxi a răspuns:

Depinde de abilitatea ta... poti sa ai inclinatii vizuale(de fotografiere a paginii) sau auditive(sa citesti cu voce tare)

| CuloriHD a răspuns:

Ca sa poti tine minte bine lectiile trebuie sa citesti lectia de cateva ori, apoi sa subliniezi ideiile importante, sa le scoti pe alt caiet si sa le inveti le ti mai bine minte asa. Eu asa fac. Sper ca te-am ajutat

| cristinicamititica a răspuns:

Iti faci scheme, scrii lectia de mai multe ori...

| PovesteaVieţiiMele a răspuns:

Citeste de cateva ori seara, inainte de culcare. Dimineata, trezeste-te cu 15-20 de minute mai devreme si repeta din nou tot de cateva ori.Asta e metoda pe care o folosesc eu si chiar da roade.
Succes

| EuEuEu2 a răspuns:

Pai este important sa nufaci temele seara, dar dupa ce vi la scoala sa te odihnesti putin.Mai conteaza si ce mananci.E bine sa mananci oua, peste, cereale...Ca sa retii mai usor poti sa iti faci o schema a lectiuei si sa o citesti de 3-4-5 ori, apoi sa scrii pe o foaie de hartie ce ai retinut.Ce nu ai stiut, mai repeti.La mine merge. Sper ca te-am ajutat.Primesc si eu ceva?happy

| laurici_3736 a răspuns:

Toti care ti-au raspuns au dreptate, daca vrei un supliment incearca memoplus sau lecitina dar ai grija sa nu faci abuz.Succes.

| k4rT a răspuns:

Primul lucru pentru a invata mai repede este asezarea in pagina cu cat vezi ca e mai complex subconstietul tau zice ca e mult si nu poti gandi si incearca sa nu te derajeze nimeni sau inca ceva eu am in sufragerie un covor rotund si am invart in jurul lui si invat repede dar nu tare incet happy bft funda?

| Monica321 a răspuns:

In primul rand daca e la istorie trebuie sa inveti logic, adica sa faci legatura intre evenimente.
La matematica sa faci in fiecare zi sau saptamanal exercitii!
Trebuie sa inveti de la inceput fiecare lectie ca daca nu numai intelegi nimic! Bafta

| MissBaW a răspuns:

Ca sa retii mai usor e bine sa te misti cand inveti

| Speri a răspuns:

Citeste vreo 3 propozitii cu voce tare de 2 ori, inchizi caietul, incerci sa le spui in gand pana iti iese si dupa ce ti-a iesit in minte le spui si cu voce tare.
Si tot asa...

| serbulea a răspuns:

Ca sa inv. mai usor nu te gandi la alt ceva decat la lectie. Seara cand vi de la scolaa te odihnesti 10 minute so apoi repeti lectia de 5 10 ori dimineata te trezeti cu cateva min. Mai devreme si o mai repeti. Sau daca vezi ca nu poti inv. ia-ti pastile de memorie. Funda?