| hannah00 a întrebat:

Este necesara pilula de a doua zi daca a alunecat prezervativul in vagin? (nu a ejaculat)

19 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă ești sigură de 100% că nu a ejaculat, nu!
Pa, pa.

| hannah00 explică (pentru Legiuitoarea):

100% Dar, stiam ca si lichidul preejeculator contine spermatozoizi.

| hannah00 explică (pentru Legiuitoarea):

100% dar, stiam ca lichidul preejeculare contine spermatozoizi.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru hannah00):

Bună din nou.
Dacă totuși nu ești sigură și el a avut această tentativă de ejaculare, folosește pilula de urgență.
Și apropo, în ce perioadă a ciclului erai? Dacă nu te aflai în perioada de fertilitate, nu este necesară dozarea hormonală de urgență!
Pa, pa.

| hannah00 explică (pentru Legiuitoarea):

Pai nu stiu sigur. cum se calculeaza? trebuie sa-mi vina pe 5...

| hannah00 explică (pentru Legiuitoarea):

Cum se calculeaza? apropo pe 5 trebuie sa-mi vina.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru hannah00):

Bună.
Din prima zi de sângerare numeri 28 de zile până la următoarea sângerare. Dar ținând cont că ai viață sexuală, acest lucru trebuia să-l cunoști!
Pa, pa.

| hannah00 explică (pentru Legiuitoarea):

Stiam asta. dar nu stiu cum e cu acel calendar al fertilitatii

| Legiuitoarea a răspuns (pentru hannah00):

Bună.
La un ciclu de 28 de zile, primele 7 zile incluzând și sângerarea și ultimele 7 zile sunt infertile.
Între a 8-a zi și 21-a zi ești în perioada de ovulație, apogeul fertilității fiind atins între ziua a 14-a până în a 16-a zi inclusiv.
Acesta este calendarul.
Pa, pa.

| hannah00 explică (pentru Legiuitoarea):

Multumesc pentru raspunsuri!

| Legiuitoarea a răspuns (pentru hannah00):

Bună din nou.
Nu ai pentru ce chiar dacă am primit cu dărnicie stupiduri și nefolositor.
O noapte liniștită.
Pa, pa.

| elasexygagica a răspuns:

Daca nu a ejaculat poti sa stai linistitalove struck

| foxi a răspuns:

Pentru sigyranta da e necesara! Pe viitor sa folositi un prezervatim pentru dimensiunea potrivita!

| ketanal a răspuns:

Nu, nu este necesara pastila daca nu a ejaculat. Si in lichidul preejaculator exista sanse sa fie spermatozoizi, dar prezervativul are in lubrificantul acela si o substanta antispermica, care este suficienta la combaterea putinilor spermatozoizi pe care ii contine acel lichid.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru ketanal):

Bună.
Prezervativul nu conține spermicid, este un lubrifiant care ajută la alunecare!
De aceea nici nu este indicat să se folosească spermicide că distrug rezistența prezervativului! Deci despre ce vorbești?
Pa, pa.

| ketanal a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Draga mea,
Aroganta ta denota lipsa de informare. E adevarat, nu toate prezervativele contin sperimicid, dar nu e adevarat ca spermicidul distruge rezistenta prezervativului, spermicidele se pot gasi in diverse forme, ovule, folii, gel, asa cum se poate gasi si in rezervorul prezervativului. Dupa o tura pe google am aflat ca mai nou, nu este indicata substanta nonoxinol, spermicid, pentru ca provoaca usturimi si infectii urinare, si aceasta era substanta care se gasea in prezervative. Nu folosesc prezervativul deci am cam ramas in urma cu aceste informatii. Dar, oricum, se pare ca in anumite prezervative folosesc alte substante cu acelasi efect. Si, in al doilea rand folosirea atat a prezervativului cat si a spermicidului, ca si folosirea oricarui alt mijloc contraceptiv, nu face altceva decat sa sporeasca siguranta.
Ia de mai citeste: http://www.prezervativ.ro/contraceptie/protectie_sarcina_spermicid.php

| Legiuitoarea a răspuns (pentru ketanal):

Bună.
Nu mai comenta atât, sunt destul de informată dar se pare că tu nu ai înțeles conținutul întrebări de bază!
Nu îmi dai lecții, te rog frumos până aici. Dacă ești atât de isteață pe cât te dai de ce nu răspunzi direct la întrebare? Ești mult mai folositoare site-ului decât să stai la pândă ca să "oferi" un comentariu.
Am citit mai mult decât tine!
Pa, pa.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru ketanal):

Bună.
Întotdeauna sunt spermatozoizi în lichidul preejaculator, nu degeaba "se numește" picătura fericirii. Mulți bărbați aplică metoda coitului întrerupt și nu se retrag la timp și pierd picătura pe drum, de aici și sarcina.
Cine să mai citească? Tu sau eu?
pa, pa.

| ketanal a răspuns (pentru Legiuitoarea):

So? Daca ai citit primul meu mesaj la acest subiect, ai fi vazut ca am zis ca exista sanse de spermatozoizi in lichidul preejaculator. Ia de mai citeste pe seama spermicidelor care in opinia ta dauneaza prezervativului.
In plus, eu la intrebare am raspuns, nu stiu care este problema ta in realitate!
Si nu stiu care dintre noi sta la "panda" sa ofere un comentariu...ia de exemplu numarul de comentarii lasate de tine...
Ia de mai legiueste in alta parte!