| floaredetrandafir a întrebat:

Este sau nu sexul important in viata de cuplu?

Răspuns Câştigător
| i.love.me a răspuns:

Cred ca da

18 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, depinde de varsta celor 2 si de felul fiecaruia de a fi, fiecare vede sexul diferit, pentru unii este o simpla activitate pe cand pentru altii este o adevarata implicare fizica si emotionala.In mod normal este important, dar totusi iubirea e cea care conteaza, sexul este o activitate, pe cand iubirea e un sentiment si nu se compara, sex poate oricine sa faca, dar iubire adevarata nu stie oricine sa ofere, sexul face parte din viata fiecaruia sau va face, dar asta nu inseamna ca o relatie se bazeaza sau trebuie sa se bazeze doar pe sex, oricum in ziua de azi s-au schimbat multe.Eu una am o relatie destul de serioasa si totusi nu mi-am inceput inca viata sexuala, desi partenerul vrea, asta nu inseamna ca daca nu facem sex nu ne iubim sau nu poate fi ceva serios intre noi, avem timp de sex, poti oricand sa faci, dar iubirea, acest sentiment profund este cel care acapareaza fiinta noastra si ne face sa traim cu adv.

| Bacemi a răspuns:

Este important insa prioritatea lui depinde de personalitatea partenerilor. Daca exista o iubire platonica sexul este prezent dar este ca o completare a unor sentimente profunde. Daca este o atractie sexuala sexul e motivul ca cei doi sa se vada si in rest se vad foarte rar.

Pot sa renunt la sex o vreme daca gasesc o fata draguta si care corespunde din toate punctele de vedere cu ce caut eu daca inca nu e dispusa sa isi inceapa viata sexuala.

| catthshshshs a răspuns:

Monyk16 are dreptate.Are si sexul un rol important in relatie, insa el nu este totul. Iubirea este cea care conteaza cu adevaratm si degeaba exista sex daca nu este iubire. Iubirea este un sentiment cu totul si cu totul special, pe cand sexul este o activitate care poate implica sentimente sau nuwinking

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

In viata de cuplu sunt multe lucruri importante.

| Arthur a răspuns:

Evident. E sarea si piperul.

| JeSa a răspuns:

Sexul ajunge important în cuplutongue, adevărat şi valabil în ideea de a avea, ambiihappyparteneri parte de o "compatibilitate sexuală",,, care face să le menţină fericirea în cuplutongue...

| Barajag a răspuns:

Normal ca este important, altfel am fi cu totii nervosihee hee

| xibalba a răspuns:

E important sexul, dar nu cel mai important.

| nutzu' a răspuns:

Este un lucru foarte important... dar nu decisiv.

| nekane a răspuns:

Este chiar foarte important. Daca sexul este de calitate, relatia are toate sansele sa mearga bine, fara prea multe coborasuri.

| ffy a răspuns:

Depinde cat timp ai impreuna cu aceea persoana ca nu ti-o poti pune dupa 2-3 saptamani.La baietii cred ca conteaza cel mai mult, dar daca iti cere lucrul acesta foarte devreme cand nici macar nu va cunoasteti inseamna lipsa de respect.Pentru o fata sexul ar trebui sa fie un moment romantic, care sa-ti confere fericire si incredere. Dar depinde si de varsta pentru ca la o anumita varsta(18-22ani)organismul are nevoie si de sex pentru a te "descarca"de stres, nemultumiri etc...

| Cristina20143 a răspuns:

Da este f importantwinking

| Allegria a răspuns:

Depinde la ce varsta...
laughing
+18...eu zic ca esti necesar

| p0wer a răspuns:

Normal, depinde daca vrei sa evolueze relatia, eu nu vad viata de cuplu fara sex.

| T30D0RA a răspuns:

Este importanta, dar nu foarte importanta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este.

| alex_8244 a răspuns:

Sexul - cat de important in cuplu?
Voi ce credeti? Cat de important este sexul in cuplu?

Eu voi incepe prin a fi sincera si directa. Nu stiu daca sa generalizez, mai bine va spun ca pentru mine, la 21 de ani si la relatiile pe care le-am avut in viata mea, sexul este 50% important si restul de 50% inseamna intelegere, prietenie, sustinere, respect si toate celelalte lucruri importante intr-un cuplu.

De asemenea voi face afirmatia ca, daca oricare dintre aceste parti nu merge bine, o relatie se poate transforma repede intr-o frustrare care sa nu merite efortul de a o continua.

Dupa parerea mea, sexul intr-un cuplu se refera in primul rand la iubire si in al doilea rand de-abia la... sex. Adica ar trebui sa exista in orice cuplu o activitate sexuala in asa fel incat sa nu simtim nevoia sa cautam altundeva ceea ce ne lipseste acasa.

Stiu, multi dintre voi va ganditi la cat de greu este acest lucru. E foarte important sa stim sa ne ascultam perechea. Tot timpul exista unul dintre cei doi parteneri care are mai multa nevoie de activitate sexuala, acest lucru poate ca se intampla acum la el si mai tarziu la ea. In toate relatiile exista un moment in care unul trebuie sa cedeze. Azi cedezi tu, maine cedeaza el.

Bineinteles ca vorbesc in cazul in care o relatie merge bine si vorbesc doar de momentele de scadere a apetitului, a necesitatii sexuale, nu de o problema majora. Dar ca sa nu ajungem la o problema majora este important sa sustinem aceasta activitate sexuala. De multe ori simtim ca nu vrem (sau, asa cum zicem noi, femeile, ca "nu avem chef acum"), dar daca iubim persoana de langa noi, vom gasi un mod de a ne stimula intotdeauna. Este important sa ne cunoastem bine si sa nu fim egoisti, intr-o astfel de situatie.

Sexul este foarte important, atat de important ca dealtfel tot ceea se intampla intr-o pereche, dar, din pacate, daca atractia nu mai exista si activitatea sexuala dispare, este imposibil sa recuperam ceea ce am pierdut. Din acest motiv, este foarte important sa fim atenti sa nu ajungem intr-un asfel de moment. Poate ca ne intelegem bine cu perechea noastra, ne respectam, ne iubim, comunicam, dar daca in toate conditile aceastea sexul nu exista, acest partener ne poate deveni un foarte bun prieten, iar viata noastra o ciudatenie... pentru ca traim cu cineva si dormim alaturi de cineva care nu ne atrage. Urat, nu?!

Eu nu am foarte multa experienta in acest subiect, insa sunt foarte constient de cat de importanta este intimitatea sexuala si cat de frumoasa este dragostea alaturi de cel pe care il iubim.

Mama mea mi-a spus un lucru foarte adevarat cand a inceput sa discute cu mine despre sex (asta s-a intamplat cand am implinit 12 ani):..."sexul este unul dintre cele mai frumoase lucruri pe care le-a lasat Dumnezeu pe pamant, doar ca trebuie sa stim bine cu cine facem sex si, bineinteles, sa avem grija de noi, sa ne protejam..."

Dupa aceasta fraza, tot timpul urma o lectie de "educatie sexuala".

| ursulet0 a răspuns:

Depinde de varsta draguta! nu este necesar,, sexu"totusi azi cu unu maine cu altuwinkingwinking, nicui asa! Ai grija!