| sufletdeing3r a întrebat:

Este vreo diferenta in : a face sex si a face dragoste sau e tot una? Daca da, atunci care e diferenta.

Răspuns Câştigător
| xClementine a răspuns:

Sexul este intre persoanele care nu se implica deloc emotional, mai pe scurt, care nu se iubesc, ci traiesc doar placerea asta. Cand faci dragoste, te implici si trup si suflet, exteriorizandu-ti astfel iubirea si pretuirea fata de cel de langa tine. Actul asta implica si tandrete, spre deosebire de sex.

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sex faci cu orice persoana pe care nu o iubesti (daca te umilesti sa faci asta). Dragoste faci cu persoane pe care le iubesti. Oamenii adevarati fac numai dragoste. Oamenii umili fac sex, fiindca sunt incapabili sa-si controleze hormonii pana la iubire, sunt sclavii vintrelor lor

| sufletdeing3r explică (pentru Brigaela):

Asa ma gandeam si eu ca este. Cine nu poate cu LOVE sa se milogeasca sa faca macar sex laughing.

| darrio2007 a răspuns:

Dragostea implica sentimente.Atunci cand faci cu prietena, sotia.Sex faci cu orice femeie. Fara sa tii la ea.

| AndyDeiu a răspuns:

Nu da funda inca laughing Deci parerea mea happy Cand faci sex.Te pui pe fuga intr-un tufis el impinge tu stai rolling on the floor si s-a terminat partida..Si clar numa el se termina..Anyway.Dragostea in schimb se face numai intr-un loc decent cum ar fi un pat pufos de 2 persoane la focul unei teracote..deja dac stai sa te gandesti diferenta e colosala..si in cazut dragostei..se termina mandoi.dac ma intelege lumea laughing

| sufletdeing3r explică (pentru AndyDeiu):

Inca nu dau funda ca mai astept raspunsuri si pareriwinking. Poate ca tu o meriti desi nu sunt sigur laughing

| neutrino a răspuns:

Oamenii fac dragoste, animalele fac sex. Este adevarat ca si oamenii s-au luat dupa animale, si facem si noi tot mai des sex.

| Oana92 a răspuns:

Da, diferenta e la sentimente. Faci dragoste cu persoana pe care o iubesti si sex cu o persoana oarecare(aventura). In rest totul e la fel...

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns:

A face sex = a copula fara sentiment.A face dragoste= sentimentul iubirii intre doua persoane de sex diferit, materializat prin impreunare cu gingasie, cu implinirea unei dorinte comune

| VampireBlood a răspuns:

Parerea mea, sex-fac animalele
dragoste-fac oamenii.

| Jackul336 a răspuns:

"nu stiu" care e diferenta dar prefer sa le fac pe amandoua deodata combinat, iar in acea combinatie centrul de greutate sa fie pe teritoriul dragostei

dragostea e ceva platonic eterat, sexul e ceva carnal, sangvin

| ORDKEO a răspuns:

Buna,sexul il poti face cu oricine, in schimb dragostea doar cu persoana iubita, cea pe care o iubesti cu adevarat, iar sexul se face dor cu trupul, in schimb dragostea se face si cu trupul si cu sufletul.

| IREros a răspuns:

Sexul simplu se rezuma doar la contactul sexual, dragoste=sex+sentiment. Nu poti zice ca faci dragoste nu sex, pentru ca a face dragoste implica a face sex, doar ca o faci altfel, iti saruti partenerul pe toata durata, il mangai, nu stiu, cand faci doar sex, pac pac si gatalaughing cel putin asa vad eu.

| Sisitta a răspuns:

Buna,dragoste faci cu persoana iubita...iar sexul este o placere pe care o poti face cu oricine.

| Eusebiu_Victor_1987 a răspuns:

Dragostea-rezultatul atractiei si al sumei sentimentelor pe care le impartasesc 2indivizi!
Sexul- modul in care cei 2indivizi isi consuma dragostea!
Niciodata nu poti spune ca "faci dragoste" in loc de "fac sex" cu toate ca multora li se pare vulgar sa spuna" fac sex". O zi buna :*

| iulianIulianus a răspuns:

Iepurii tot iepuri.sex=sex dragoste=iubire, sentimente.etc

| Mihai_Shearer_1993 a răspuns:

Da sex faci cu o panarama si dragoste faci cu persoana iubita. diferenta este ca nu poti face cu persoana iubita ce poti face cu o tarfa.