| AndreeaDeea2 a întrebat:

Este vreo posibilitate sa rămân însărcinată cu anticoncepționale?
Locuiesc in Anglia problema este următoarea, îmi vine ciclu și chiar abundent, testele de sarcina ies negative, însă am simptome de sarcina și chiat burta umflata, m-a trimis doctorul sa îmi fac un scan la spital dar aici durează foarte mult pana ajung sa te vadă și ca sa ma liniștesc puțin am vrut sa va întreb pe voi. Următoarea menstruație ar trebui da înceapă mâine.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

DACA toate cele 21 de pastile AC existente pe fiecare blister au fost administrate CORECT, conform prospectului insotitor, adica 1 pastila ZILNIC si pe cat este posibil toate cele 21 de pastile sa fie administrate mereu la aceeasi ora (una din conditiile impuse), in acel caz este cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina. Sarcina se poate forma numai in cazul in care administrarea pastilelor AC s-a facut gresit, adica in unele zile s-a uitat sa se foloseasca pastila AC si astfel intre 2 pastile au trecut mai mult de 36-48 de ore.
Daca ai folosit toate cele 21 de pastile CORECT si cea de a 21-a passtila a fost folosita ieri 23 Februarie, in acel caz maine 25 februarie cel mai probabil va porni sangerarea menstruala. Sanatate!

5 răspunsuri:
| Ely1234567 a răspuns:

Simptomele care le ai este posibil sa fie din cauza anticoncepționalelor. Dacă ai făcut teste de sarcina și au fost negative atunci cu siguranță nu ești însărcinată...

| kinderman a răspuns:

Simptomele pe care le ai le ai din cauza anticonceptionalelor, stiu sigur pentru ca am avut aceeasi problema si in ziua de azi iau anticonceptionale. daca te mai simti asa du-te la un control spune-i doctorului ce simptome ai si cere sa ti le schimbe!

| AndreeaDeea2 explică (pentru kinderman):

Ți se umflase burta? Și aveai durere de burta?

| kinderman a răspuns (pentru AndreeaDeea2):

Da,dureri de burta greata insomnii uneori imi era foarte somn si eu am avut dilema asta

| xTheFrog a răspuns:

Pai eu zic ca ar trebui s ate duci la spital sa vezi sau nu daca esti insarcinata.