| EugenEB a întrebat:

Eu dau Bacalaureatul la Limba si Literatura Romana, la Matematica si la disciplina la alegere, Biologie.
Eu la scoala studiez fara voia mea in clasa a-12-a, adica in anul TERMINAL, istorie, geografie, franceza, chimie, etc. pe care NU le dau la Bacalaureat.
As vrea sa stiu pentru ce? Sunt de acord ca trebuie sa stii putin din toate dar sa fiu serios, nu ma intreaba nimeni din materia de a 12 a din chimie, istorie, geografie, etc.
Nici macar media anuala nu imi mai trebuie la admiterea la facultate, se ia dupa media la BAC.
Era mult mai bine ca in clasa a 12 a sa fac doar Matematica, Romana si Biologie + Engleza si Informatica ca se dau probe si la materiile alea.
Restu nu le mai vad rost-ul, ajunge, gata.
Intrebarea 2big grine ce in USA un gunoier ia 70000 de dolari pe an, asta vine vreo 6000 dolari pe luna.
Cerintele sunt:sa ai un permis de conducere pentru camioane.
La noi de ce si cu facultate abia ajungi la 25 milioane (daca ajungi si la aia) si in alte tari pana si gunoierii sunt platiti regeste?
Pai cu 6000 dolari iei lejer un IPHONE 7 la americani.

Răspuns Câştigător
| Zeekon a răspuns:

1) De acord, nu trebuie sa stii nivelul de detaliu predat in clasa a12a, insa nu depinde doar de ceea ce are nevoie elevul, din pacate. Exista factori externi precum catedrele profesorale si incadrarile. Sistemul educational nu ti-ar permite sa faci 3 ore pe zi, doar materiile cerute la BAC, si nici 6 ore de matematica pe zi nu te-ar ajuta. De regula, profesorii materiilor neincluse la examinari de genul acesta te lasa mai lejer. N-ai invatat 12 ani, nu inveti inainte de BAC pe unde curge Muresul, la profil mate-info.

2) Ai o conceptie deformata despre validitatea unei diplome bune. Sunt student la Politehnica si lucrez in domeniu. Te asigur ca, cel putin in IT, ma leg de asta pentru ca aici am experienta, sari lejer de 3000E lunar. Pe de alta parte, o chirie, sa zicem in TM, gasesti la 130E, 140E o garsoniera decenta. In USA, ai sanse foarte mici sa platesti mai putin de 1500$ pe ceva traibil. In Romania, cu bani putini ai un nivel de trai exceptional raportat la puterea de cumparare din USA, de exemplu.

La iPhone 7 se percep taxe de comercializare. In Angola, un iPhone costa 400$, in Romania, acelasi iPhone costa 763$, exact cat in Arabia Saudita. E catalogat ca produs de lux (nu mori daca nu il ai) si se aplica taxe si accize, ca si la combustibil, tutun si alcool.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Le-ai cerut sau te-ai interesat sa vezi care este parerea si a celorlalti colegi de-ai tai de clasa, in privinta materiilor pe care ar dori si ei sa le studieze? Chiar daca nu sunt materii din care se da examenul de bacalaureat, probabil ca unii dintre ei invata intens materiile la care faci tu trimitere fiindca doresc sa urmeze cursurile unor facultati cum ar fi cele de : chimie, fizica, istorie, geografie sau ori ce alt profil. Exemplul tau privind nivelul retributiei unui gunoier din SUA este pueril si irelevant. rolling on the floor

| EugenEB explică (pentru corbulalbrosu):

De ce este pueril si irelevant?
Atata ia un gunoier in Statele Unite, care este problema?
Cati din Romania cu functii inalte (fara sa fure cum fac cei din parlament) iau 70000 de dolari pe an?
Iti zic eu ca foarte putini, cred ca raspunsul tau este pueril.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru EugenEB):

Chiar Zeekon pe care l-ai premiat ti-a amintit cat costa o chirie, cat costa o casa pe care majoritatea cetatenilor americani nu si-l pot permite sa-l cumpere chiar si cu salariile lor enorme primite in 20-30 de ani de munca, serviciile, asigurarile, sa nu mai vorbim de sanatate, etc, etc. Mai copile eu am fost in state, si sincer nu mi-a placut deloc, motiv pentru care...m-am intors aici in tara asta amarata. Raspunsul l-am dat in cunostinta de cauza. laughing

| peperonies a răspuns:

1. 70000 de dolari pe an dupa taxe sunt mult sub 6000 de dolari. 4100 si ceva mai exact. Americanii platesc chiria in dolari nu in lei ca tine care e destul de mare.
2. Si daca cineva vrea sa dea la facultatea de geografie sau de istorie dupa clasa a 12-a ce face? Ca are 0 baze. Nu te obliga nimeni sa ai 10 pe linie la istorie si geografie samd.
3. E clar ca nu intelegi nimic despre cum functioneaza lumea dar ce-i drept nu e vina ta, esti inca tanar. Nu poti sa compari cea mai bogata tara din lume cu Roamania cand nu suntem nici in top 50.
4. Gunoierii sunt platiti destul de bine si in Romania.

| EugenEB explică:

Nu inteleg ce zici cu limbaj-ul ala de messenger.