| kido0tza a întrebat:

Hello. Vreau niste sfaturi.
Am o relatie de 1 an si 8 luni cu prietenul meu, si am propus sa ne petrecem sarbatorile de iarna impreuna [la mine acasa]. Am vorbit cu parintii mei: mama e de acord, nu are nimic cu asta; insa tatal meu refuza. Nu vrea sa stie ca doarme la noi. Vine cu tot felul de discutii: "ca nu ai voie", "esti mica", "termina`ti scoala si apoi faci ce vrei"... si alte chestii. Stie destul de multe despre el. De ce tatii in general sunt asa cu fiicele lor? De ce le interzic sa faca mai multe lucruri?! In plus, mi-as dori ca tatal meu sa aiba incredere in mine; i-am spus ca nu i-am gresit niciodata cu nimic si tot timpul am ascultat de el. De ce nu imi da o sansa?!
Mamele sunt mereu mai intelegatoare. mi-as dori sa gandeasca si tatal meu la fel sad... Cum l`as putea convinge intr-un final? Ce sa ii spun? Parintii prietenului meu nu au nimic impotriva.
Ar trebui sa discute parintii intre ei? Sau iubitul meu cu tata?
Apropo, am 17 ani si nu cred ca gresesc cu ceva daca imi aduc prietenul acasa! straight face Multumesc!

5 răspunsuri:
| psihox a răspuns:

Ai vrea sa ai un copil cu prietenul tau si tatal tau sa va trimita in alta locuinta? Ai serviciu si prietenul tau? Te urmareste greul intr-o astfel de situatie. Veti rezista? Si bebelusul va plange non-stop. Cand n-ai bani viata e tare scumpa.

| costyn162 a răspuns:

Eu cred ca nu ar trebui sa il invinuiesti pentru deciziile pe care le ia. Gandeste-te ca oricat de gresite si absurde ti se par tie, el a avut anumite motive pentru care le-a luat.
Intr-adevar, tatii sunt putin demodati, traiesc undeva in trecut, nu isi dau seama ca lumea a evoluat, in bine sau in rau, dar a evoluat.
Daca relatia voastra durat asa de mult timp inseamna ca va intelegeti si poate dura ceva timp.
Acum eu te intreb. Tatal tau l-a vazut vreodata pe iubitul tau? A avut ocazia sa discute cu el si astfel sa-si faca o parere?
Eu zic ca pana sa-l inviti sa petreaca o noapte la tine ar trebui sa le dai ocazia parintilor sa il cunoasca mai bine.

| zerozero a răspuns:

Tatal tau e un parinte protector care vrea tot binele pentru fiica lui, il inteleg, asa sunt in general toti tatii, nu ti-as recomanda sa il comvingi, ti-as recomanda sa il asculti.winking

| kido0tza explică:

Pentru  costyn162 : Nu prea a avut ocazia sa discute cu prietenul meu. M`am gandit si eu ca inainte trebuie sa discute ei doi.

| simona_6366 a răspuns:

Pentru ca normal ati vrea binele si pentru ca e barbat si stie si el ce vor baieti de la fete nu e de ajuns sa aiba an tine ancredere ar trebui sa vorbeasca prietenul tau cu el si tatal tau sa aiba ancredere an amandoi si da adevarul ca ai doar 17 ani sincer e cam repede poate pentru tatal tau stii tu la ce ma refer.eu am fugit de acasa la 16 ani si acum am 12 ani de ksatorie ok bafta an tot ceia ce faci!