| gabby269 a întrebat:

Eu si prietenul meu suntem impreuna de aproximativ o luna, dar simt ca ceva nu e bine.Eu am 16 ani si el 18, ne vedem destul de des,poate prea des pentru gustul meu,iar cand nu sunt cu el,ma suna! I-am spus ca trebuie sa faca ceva schimbari,in special sa termine cu prosteala,este major si trebuie sa dea dovada de ceva maturitate.A spus ca da, va face schimbari dar eu nu vad nimic retusat in comportamentul lui.Am incercat sa il evit 2 zile,sa nu ne vedem,pentru a-mi putea da seama daca mi se face dor de el, dar nu am avut nici cea mai mica tragere de inima sa il sun sau sa ma vad cu el.Nu e badaran, e cuminte dar nu ma mai atrage.Ieri i-am spus ca vreau sa vorbim si am decis sa ne intalnim azi.Chestia e ca nu stiu cum sa ii spun ca s-a terminat,mi-a spus ca s-a atasat de mine dar eu nu simt acelasi lucru,nu vreau sa il tin degeaba cu mine, ca nu ar avea rost.Totusi,nu stiu cum sa-mi exprim sentimentele in asa fel incat sa nu fiu prea dura dar sa inteleaga ce vreau sa spun.

Răspuns Câştigător
| Vix999 a răspuns:

Uhm...nu! nu te lua dupa misu. Explica-i ca sentimentele tale s-au schimbat. Explica-i ca ai incercat sa mai simti ceva dar iti e imposibil. Spune-i si ca nu vrei sa ii ocupi timpul de prisos. Ii zici ca te-ai gandit foarte mult la relatia voastra in utlima vreme si pur si simplu simti ca nu duce nicaieri. Sunt foarte multe variante de a exprima chestia asta. Bafta

| gabby269 explică (pentru Vix999):

Nu mi-a trecut prin gand sa iau exemplul dat de misu.Nu vreau sa fiu rea, cu atat mai mult sa-i spun ca in tot timpul asta am avut pe cineva de rezerva.O sa pun in aplicare sfatul dat de tine, o sa ii spun exact ceea ce simt, indiferent cat de urat ar suna, asta e ce simt si trebuie sa inteleaga de ce ne despartim.Macar asa ar putea sa isi indrepte defectele si sa fie mai bun cu urmatoarea.Multumesc pentru parere, o zi frumoasa :*

| Vix999 a răspuns (pentru gabby269):

Multa bafta iti doresc. Sper sa iasa totul bine si pentru tine si pentru el happy Dar iti mai dau un sfat : el va incerca sa te faca sa te razgandesti iar tu pentru ca esti sensibila s-ar putea sa fii tentata sa o faci. Mentine-te pe pozitii. Nu da inapoi! Daca simti nevoia..pleaca de acolo. Daca apuci sa ii zici asta, el te face sa te razgandesti si tu o perioada esti iar cu el...a doua oara nu mai e valid acest argument in fata lui. Nu il vei mai putea face sa inteleaga

| gabby269 explică (pentru Vix999):

Nu sunt asa usor de convins, multumesc pentru sfaturi :*:*imediat o sa ma intalnesc cu el si o sa clarific toata situatia, am destule argumente incat sa il fac sa inteleaga, sper doar sa nu fiu atat de prinsa in explicatii incat sa ma enervez si sa-i spun totul intr-o maniera dura, sunt destul de irascibila:*

7 răspunsuri:
| misu a răspuns:

E clar ca nu este jumatatea ta. spune i ca ai pe altcineva si gata

| puffy04 a răspuns:

Te-a cam sufocat si de aceea nu te atrage si daca asa e felul lui asa nu stiu daca are cum sa se schimbe asa ca te-ai gandit foarte bine sa vorbesti cu el si sa fii sincera si mai ales ca nu a trecut nici foarte mult timp de cand sunteti impreuna.Ii poti spune ca tii la el dar nu asa cum ar trebui pentru o relatie, pentru un cuplu si ca nu are rost sa continuati asa(si mai vezi u ce bagi acolo asa finut).Eu cred ca va intelege mai ales ca spui ca e cuminte si o sa ii treaca. Sper ca ti-am fost de ajutor macar un pichappy

| gabby269 explică (pentru puffy04):

Da,e cumintel,dar ai dreptate,ma simt sufocata si mie nu-mi place asta,am incercat sa las de la mine, sa trec cu vederea toate infantilitatiile dar sincer ma deranjeaza, si nu stiu cat de sincera pot fi pentru ca sunt multe chestii care nu-mi plac, de asta am decis sa ma despart de el, dar momentan nu stiu exact cum.Banuiesc ca o sa ma descurc, cu argumentele si motivele mele, si ma bazez pe faptul ca va intelege si respecta decizia.

| puffy04 a răspuns (pentru gabby269):

Sunt sigura ca te vei descurca.Asa cum spui si tu, nu are nici un rost sa continui relatia din moment ce nu sunteti pe aceeasi lungime de unda si a devenit si deranjant.E f bine ca stii ce vrei, te va ajuta in viata.Succeshappy