| Mimippescuu55 a întrebat:

Exista risc de sarcina dacă în timpul actului sexual se rupe prezervativul dar nu ejaculeaza în interior?

15 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Numai in cazul in care femeia este in perioada fertila, iar din partea barbatului a mai existat o ejaculare anterioara, cu maxim 4 ore inainte, fara ca acesta sa fi urinat intre cele doua acte.

Doar in aceste conditii exista risc.In rest, nu!

| Mimippescuu55 explică (pentru Floridori):

Păi,eu cred ca nu sunt in perioada fertilă, am ciclul menstrual regulat si normal nu e perioada fertilă, iar acela a fost primul act sexual, el nu a mai avut nici o ejaculare înainte, mai este risc așa?

| Floridori a răspuns (pentru Mimippescuu55):

Din moment ce esti absolut sigura ca nu a fost o zi fertila din cele 6, atunci nici cu toata sperma din lume nu s-ar putea forma o sarcina.

| Mimippescuu55 explică (pentru Floridori):

Da pai asta este chestia, normal acum nu e perioada fertilă, niciodată nu a fost acum, dar ziceam în cazul în care o sa întârzie menstruatia cu câteva zile si sa fie una din zilele fertile. Dar dacă ar fi să fie vreuna din ultimele zile, el daca nu ejaculase nici înainte, nici atunci si doar se rupsese si imediat a fost scoasă si am continuat după câteva minute punând alt prezervativ, mai este vreo problemă?
Ca sa ma liniștesc sigur

| Floridori a răspuns (pentru Mimippescuu55):

Daca ai un ciclu menstrual regulat, poti sa calculezi sigur perioada fertila.Doar daca nu este regulat, atunci te poti astepta la diferente si evident nu se poate calcula perioada fertila.Imi cer scuze daca nu este asa, dar eu am vaga impresie ca ori ai un ciclu neregulat, stii ca exista diferente de cateva zile, dar ai falsa credinta ca iti poti calcula perioada fertila oricum, sau ai un ciclu regulat, dar nu stii sigur cand este aceasta perioada.Din nou, imi cer scuze daca gresesc facand aceste afirmatii.

Dar totusi sa iti raspund concret.Sarcina se poate forma strict in conditia in care exista cel putin un spermatozoid si un ovul. Daca ambele sau cel putin unul dintre cele doua elemente lipsesc, evident ca nu se mai pune probema de sarcina.

Ovul+spermatozoid= posibila sarcina;
Ovul singur= zero sanse de sarcina;
Spermatozoizi fara ovul= zero sanse de sarcina;
Lipsa ambelor=zero sanse de sarcina.

| Mimippescuu55 explică (pentru Floridori):

Ok,am înțeles asta, dar în cazul în care să zicem că era una din cele 6 zile si penisul doar a intrat putin fără prezervativ dar a fost scos instant după ce s-a rupt mai sunt sanse de sarcina?

| Floridori a răspuns (pentru Mimippescuu55):

Spui ca ai inteles, dar nu ai inteles din pacate.
Eu altfel decat am explicat, nu stiu sa explic, insa pot incerca.

Sa zicem ca tu vrei sa faci placinta cu mere, dar ai doar aluatul si iti lipsesc cu desavarsire merele.Pui aluatul la cuptor, totusi.Iti iese placinta cu mere la sfarsit? Nu!
Din moment ce este obligatoriu ca pentru formarea sarcinii sa existe ovul si spermatozoid, daca lipsesc spermatozoizii, sau daca lipseste ovulul, sau si mai rau, ambele, cum s-ar putea forma sarcina?!

| Mimippescuu55 explică (pentru Floridori):

Asta am înțeles, ma refeream ca, dacă el nu a ejcaulat in prezervativ si nici înainte existau spermatozoizi în prezervativ?

| Floridori a răspuns (pentru Mimippescuu55):

Poti sa te superi, dar va sfatuiesc la modul cel mai serios sa va informati temeinic cum se formeaza sarcina, ce sunt spermatozoizii, cum ajung ei in vagin, ce rol are ovulul etc. inainte de a mai face sex.
De unde ar fi putut sa existe spermatozoizi daca nu a existat sperma nici in acel moment si nici inainte?

| Mimippescuu55 explică (pentru Floridori):

Ma gândeam ca de la acel lichid

| Floridori a răspuns (pentru Mimippescuu55):

Am explicat in primul raspuns asta, dar cred ca nu ai fost atenta.
Lichidul preejaculator poate contine spermatozoizi numai daca a existat o ejaculare cu maxim 4 ore inainte, iar partenerul nu a urinat intre timp.

| Ana2920 a răspuns:

Dacă ați mai făcut mult timp sex după ce s-a rupt, da, există șanse destul de mari.

| Mimippescuu55 explică (pentru Ana2920):

Am continuat după câteva minute dar cu alt prezervativ noi, penisul nu a fost introdus deloc fără prezervativ, mai este risc în cazul asta?

| Ana2920 a răspuns (pentru Mimippescuu55):

Nu, nu mai este.

| Ana2920 a răspuns (pentru Ana2920):

Dar mai bine, ca să fii sigură, dacă vrei poți face un test de sarcină după câteva zile.