| Pichakchiu a întrebat:

Există riscul de a rămâne însărcinată dacă el nu și-a dat drumul? Adică dacă nu a ejaculat, doar și-a introdus penisul în vagin.

7 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Dacă a curs lichid preejaculator da

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista, o sansa mica, dar exista.

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca exista risc de sarcina chiar si daca nu ejaculeaza in vagin, in urmatorele conditii:

- daca a existat o ejaculare anterioara la baiat (dupa o masturbare sau partida de sex, avand sperma pe teava)

- si numai daca fata era in perioada fertila

| dullcat a răspuns:

Da, exista riscul acesta.De citit:
https://www.sfatulmedicului.ro/......cina_17592

| carevaescu a răspuns:

Șansa este foarte mică.

Există înainte de ejaculare ceva ce se numește pre-ejaculare, care conține și spermă. Rolul său este să neutralizeze din punct de vedere chimic canalul.

Vestea potențial proastă este că 1. Mulți bărbați nu simt când se întâmplă, pentru că nu este asociat orgasmului - se întâmplă de obicei cu puțin înainte si 2 unii spermatozoizi din lichidul de preejaculare supraviețuiesc acestei etape,

În rare cazuri spermatozoizii din lichidul de preejaculare ajung să fertilizeze ovulul

| Miruna333 a răspuns:

Da, orice contact neprotejat are riscurile lui.