| mandylopez a întrebat:

Există vreun fel de control medical care sa arate de cat timp ai herpesul genital in organism?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Nu, nu se poate stabili o data sau o perioada a infectarii, deoarece multe persoane pot fi purtatoare, dar sa nu fi avut simptome timp de ani de zile, iar in cazul altora, primele eruptii pot avea deja loc in prima saptamana de la infectare.Asta depinde mult de organism si de sistemul imunitar.
Numai bine!

| mandylopez explică (pentru Floridori):

Mulțumesc.
Vreau sa va mai intreb ceva: poate ca persoana sa fie asimptomatica apoi să-i apară anumite simptome? Mă refer la o perioada mai mare de timp.

| Floridori a răspuns (pentru mandylopez):

Desigur! Unele persoane prezinta eruptiile specifice imediat dupa incubarea virusului (2-10 zile), insa sunt persoane care prezinta primele eruptii abia dupa ani de zile de la infectare.
In plus, unii au eruptii periodice, chiar frecvente, iar altii pot avea o eruptie la cativa ani, sau pot avea o eruptie sau cateva la inceput, ca mai apoi sa nu mai aiba eruptii multi ani, chiar toata viata.
Acest lucru se intampla in functie de sistemul imunitar.Un sistem imunitar slab nu va reusi sa lupte eficient cu virusul si sa il tina sub control, asta permitant virusului sa se manifeste prin simptomele specifice, in schimb ce un sistem imunitar puternic, ar putea izola virusul tinandu-l sub control, caz in care eruptiile apar foarte rar, iar prima eruptie poate intarzia ani de zile sa apara.