| mardeamor a întrebat:

Fac sex neprotejat de mult timp si nu ejaculeaza in mine mereu are grija insa vreau sa stiu mai multe despre asta.cand nu trebuie sa imi fie frica ca raman gravida.adica inainte sau dupa ciclu.cate zile?daca maine trebuie sa imi vina ciclul iar azi fac sex neprotejat mai imi vine daca raman gravida?cate ceva despre asta va rog mult ms

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista nici o zi in care poti sta complet fara grija. Totusi, daca ai menstruatii perfect regulate, atunci au risc minim primele 5 zile (numarand de la inceperea sangerarii, indiferent cat dureaza sangerarea) si ultimele 5 zile inainte de o noua menstruatie. Practic sunt 10 zile consecutive centrate de ziua cand iti vine menstruatia. Daca maine trebuia sa-ti vina ciclul (daca e regulat), ultima zi inainte de venirea menstruatiei, riscul este zero.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dar tu de ce nu te-ai documentat dinainte de a avea viață sexuală?
Este metoda coitului întrerupt și are eficacitate de 50-60% din cazuri. Este și asta o protecție.
Sex neprotejat este să ejaculeze în interiorul vaginului!
La un ciclu regulat de 28 de zile, primele 7 și respectiv ultimele 7 zile sunt fără probleme. Între 8 și 21 sunt perioade ale ovulație cu apogeul între a 14-a și a 16-a zi.
Glera cervicală (mucus sau secreție vaginală cu aspect de albuș de ou) cu cât este mai abundentă și consistentă cu atât ești mai în ovulație și șansa unei sarcini este prezentă.
Cu o zi înainte de ciclu nu rămâi însărcinată dacă faci sex neprotejat!
Pa, pa.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Abia acum te gandesti sa afli cate ceva!?!

Sexul neprotejat este indicat doar persoanelor casatorite sau doritoare de bebei. Tu nu te incadrezi in categoriile astea mai mult ca sigur, asa ca te intreb, nu ai bani de un amarat de prezervativ sau astepti sa contractezi o BTS?!

Daca nu te gandesti la consecinte e treaba ta totusi!

Cum iti asterni, asa dormi! Numai sa nu te vedem la stirile de la ora 5 si pe tine...ca pe multe alte 'mamici'... (dramatizare)

Numai o femeie cu ciclu regulat, foarte bine 'cronometrat' poate intretine relatii sexuale fara protectie, si atunci, numai in anumite zile!

Tine minte ca abstinenta e cea mai eficienta contraceptie, apoi prezervativul!

| lavynika a răspuns:

O doamne! Eu stiam ca regula este informare si dupa aceea sex. DA poti ramane insarcinata daca o faci neprotejat oricata "grija" are el.

| georgy_7464 a răspuns:

Eu zic ca cel mai bine ai face sex protejat si asa nu o sa-ti mai fie frica sa nu ramai gravida

| katala a răspuns:

Linistita 7 chiar 8 zile de cand incepe sangerarea, si la fel 7 -8 zile inainte de a veni ciclul; asta presupune un ciclu regulat ( de 28 zile) cu o abatere de maxim 1 zi. Experienta vorbeste - nu am avut vreo sarcina nedorita in ultimii 15 ani!