| HectorSB a întrebat:

*Fara "smecheri" si mistocari va rog!
Salut TPU.
Ma numesc Cristi, am 17 ani aproape 18 si sunt un baiat timid / emotiv. Insa incerc sa ma schimb deoarece nu vad nici un avantaj in a fi asa... din pacate nu prea imi merge.
Acum. am ajuns disperat (daca am ajuns sa intreb pe internet) si deprimat... am avut o petrecere, un majorat, si cum nu prea stiu sa dansez la inceput nu am avut curaj sa intru la dans, insa bautura m-a ajutat putin (mentionez ca eram deja in culmea disperarii), asa ca am intrat la dans. Dupa cateva dansuri incluzand o hora si cateva manele (nu sunt fan dar asta este, altceva nu este prea dansant la o petrecere) am inceput sa vad lucrurile altfel (si nu din cauza catorva paharele de vin), cand eram mai la margine aveam impresia ca toata lumea se distreaza bine, apoi vedeam ca fetele din clasa se indeparteaza (doar ele erau pe ringul de dans) si asa am ajuns sa fiu si mai deprimat, atat de deprimat incat am fumat o tigara., in fine o problema minora.
Acum am o problema majora, acum 2 ani eram la alt liceu, insa m-am mutat. A inceput sa imi placa o colega, mi se parea cea mai de treaba din tot liceul, nu am avut curajul sa ii fac decat un singur compliment ("Iti sta foarte bine parul azi" i-am zis eu) apoi m-am mutat la alt liceu (in timpul vacantei de vara).
Acum am incercat de curand sa o invit undeva, sa ii pot arata / spune ca imi place de ea. De fiecare data (am vorbit doar la telefon, SMS si Apel) am primit acelasi gen de raspuns : "Nu am timp" / "Sunt plecata la cumparaturi" / "Am treaba" / etc.
Oricum am inteles ca poate nu ma place asa ca am incercat sa trec mai departe. Desigur. cum scapi de " dracu dai de tacsu", alta problema, alta fata, aceeasi timiditate. Si aceasta fata este foarte de treaba, e si foarte frumoasa si din ce am aflat (Facebook) este si singura. Insa dupa cum am inceput povestea, este o colega de clasa si eram deprimat din cauza ca nu aveam curaj sa o invit la dans (deoarece a fost si un dans lent). Acum incerc sa vorbesc cu ea, sa aflu mai multe, sa ii arat ca imi pasa insa, eu singur nu sunt multumit de mine si sunt foarte complexat de faptul ca sunt urat / gras etc. Poate conteaza si faptul ca numai gasesti prieteni adevarati in zilele astea, dar mai mult din cauza mea. M-am abatut putin de la subiect. sa continui, aceasta a 2-a colega imi place mult mai mult, stie sa se distreze stie sa se poarte si nu e genul de "Yee lets go do "something"!". Acum. eu nu stiu foarte multe desprea ea, incerc sa aflu de la un coleg cu care am inceput de curand (foarte curios lucru pentru ca inainte nu il suportam), care o cunoaste din clasa a 9-a.
Acum vreau sa va intreb pe voi, cum sa scap de timiditate si de complexele mele? M-am gandit la un psiholog si apoi m-am gandit Psiholog = Bani dati degeaba.
Vreau sa scap de aceste "calitati" ale mele pentru a ma putea destinde si a-mi incerca norocul cu colega actuala.
Si o rugaminte. o serie de sfaturi in ceea ce priveste : ce sa vorbesc cu ea, cum sa vorbesc cu ea (nu ma refer la respect), etc... nu prea cunosc anturajele si celelalte pentru ca am petrecut mai mult timp in fata calculatorului cu anumite jocuri. Si eu ma pricep sa vorbesc despre aceste domenii pe care sunt mai sigur

Astept raspuns. Va rog seriozitate.

Răspuns Câştigător
| AlKhalifa a răspuns:

Salut!
Am citit intrebarea ta de 3 ori mai atent, si incerc urmatoarele :

1.Cu timiditatea mam confruntat si eu este o nimica toata, impuneti chestia asta ca vrei sa scapi de ea(gandeste-te ca incercarea moarte n-are big grin); Acum crede-ma ca si psiholog-ul la fel iti va spune, nu-i mare reusita.

2.Acum seria de sfaturi ce sa vorbesticu ea :
In totdeauna cand esti atras foarte tare de o fata o sa faci tot ce-ai in putinta sa o faci fericita sa nu se plictiseasca.etc...incearca ca din cand in cand sa-i mai faci cate-o atentie : un suc, ceva acolo sa-i arati ca o iubesti.

3.NICIODATA si te rog chestia asta sa nu te deprimi singur ex: sunt gras, urat, slab etc. nu faci decat sa te amagesti singur degeaba|fi si tu mai positiv.

4.Nu incerca sa vorbesti foarte mult cu colegul acela poate ii vine vreo idee si poate cine stie ce se poate intampla si ajunge vreo vorba pe la ea.Incearca sa fi tu insati si vorbeste doar tu.

Sper ca te-am ajutat.happy
Nu sunt Dr. Love dar mi-ai parut simpatic si chiar am vrut sa te ajut.
Bafta Cristi!

| ș53fan a răspuns (pentru AlKhalifa):

Ma juta si pe mine cineva? Las numar in pruvat celor care imu dau mesaj aici in orivat cu,, NUMAR"si discytam pe whatsapp!

11 răspunsuri:
| Ciprian a răspuns:

Wow. Suna ca un anunt matrimonial - glumeam happy

In legatura cu problema ta...

In primul rand, trebuie sa te accepti tu pe tine insuti. Nu rezolvi nimic daca pui ca esti urat etc. N-ai de unde sa stii cum te privesc si ce parere au ceilalti despre tine.

In al doilea rand, incearca pe cat posibil sa renunti la statul la calculator. Nu-ti face bine. Iesi afara, cu prietenii, colegii, socializeaza cu acestia. Ma rog, sunt si diferite site-uri pentru asa ceva, dar te asigur, e o mare diferenta intre a vorbi cu cineva pe net si a vorbi cu cineva face-to-face.

Iar in al treilea rand, fii mai curajos. Curaj, caine fricos! happy Ce rezolvi daca stai singur, retras? Nimic. Insa in acelasi timp, nu incerca sa pari ceea ce nu esti. Pastreaza o limita.

In al patrulea rand... Discutia dintre tine si ea depinde doar de voi doi. Afla ce pasiuni are, ce-i place, ce nu-i place si conformeaza-te.

Succes!

| Aaanoniiiima a răspuns:

Deci uite parerea mea. incearca sa nu mai fi atat de complexat de aspectul tau..numeni nu-i perfect nici eu nu sunt multumita de aspectul meu fizic (sunt prea slaba)... si faptul ca te-ai transferat poate ca te-a afectat deoarece tu cand ai ajuns la liceul respectiv."viitorii" tai colegi erau deja "in grupuri" si poate ti-a fost mai greu sa te integrezi si de aici si cu timiditatea poate ca te simteai aiurea sa "te bagi in seama" nu stiu cum ai putea sa scapi de ea (de timiditate)thinking ..inainte erai la fel de timid? nu mai fii atat de ingrijorat ca nu e totul atat de "tragic". gandeste-te intotdeauna ca poate fi si mai rau :* si fa-ti putin tupeu si vorbeste cu fata aceea intreab-o ce mai face daca e ok. daca e suparata, deprimata sa ii fi alaturi..arata-i ca-ti pasa big grin

| 11Marius11 a răspuns:

Incearca sa nu te mai gandesti la ce sa va intampla in viitor, traieste in prezent si nu te mai gandi la " -Aoleo, daca spun ceva gresit si rade de mine
-Daca nu stiu ce...
Tiam zis, traieste in prezent, si incearca sa te mai lasi de PC ca-ti strica foarte mult viata personala.

| Pshycho a răspuns:

Pai,si prietena mea e la fel... Tu trebuie sa incepi sa vb cu ea mai deschis, sa o tachinezi, nu neaparat sa zici ce bine iti sta parul... Trebuie sa ii arati ca o placi prin fapte, cum ar veni sa se dea cineva la ea si tu sa intervi sau sa o duci acasa stii tot felul de chestii din astea

| JustTiGGer a răspuns:

Şi eu când eram mai mic aveam acelaşi defect..insă după ce am discutat mai mult cu cel mai bun prieten al meu. după toate subiectele ce mi le-a spus el.mi-am dat seama că trebuie să fiu mai înţăpat şi să conving fetele că sunt "bun".aşa că bagăte fără să fi invitat in subiecte de vorbit cu fetele. Şi ai să vezi că o să fie mai bine.

| Costea_Paul_1992 a răspuns:

Sal.
Si eu am fost timid. cred ca 50 60 % dintre noi trcem prin fazele astea.
Pe mine m-a ajutat foarte mult sa scap de aceasta stare de timiditate faptul ca gandeam todeauna pzitiv si nu vedeam lucrurile negativ... si in gandul meu ziceam ca ce se poate intampla daca fac treaba asta...

Si bautura nu e o solutie pentru timididate. mai repede te faci de rahat decat sa iesi in evidenta.

faza cu domnisoara de care iti place. incearca sa vb cu ia fata in fata. fa-i complimente... stai mai mult cu ia de vorba lasa timiditatea de-o parte ca si fetele sunt oameni ca si tine nu te mananca, gandeste-te ca daca o placi asa mult trbue sa faci ceva pentru ia. si faza cu baiatu ala de ce vorbesti u cu el de ia. du-te la ia si intra-o u ce vrei sa stii de ia...big grin

| pisicutapisi a răspuns:

Salut,cristi! mi se pare foarte bine ca ne-ai cerut sfatul.am citit problema ta de vreo 5 ori fiindca nu am inteles-o dar acum inteleg care e treaba.incearca sa nu mai fii timid, si spune-i in fata tot ce simti.problema asta cu timiditatea am avut-o si eu dar am trecut peste. pai poti sa-i spui de genul :,, salut, esti libera .........seara? Nu stiu ce sa-ti zic, espre fata aceea, daca iti place intr-adevar de ea treci peste timiditate si fii OPTIMIST.curaj! bafta!happy

| HectorSB explică:

Si am uitat sa mentionez, nu sunt genul de om care rade la orice gluma (oricat de buna ar fi ea pentru altii), adica incerc sa fac glume fara sa ma iau de oameni prea importanti din viata celor cu care vorbesc, insa in rest as prefera o plimbare prin parc sau pe malul unei ape decat sa merg la discoteca. Asta ca sa va faceti o parere despre mine. Si da. cam tot asa de timid am fost si inainte, complexandu-ma pe zi ce trece mai tare incepand din clasa a 2-a a 3-a... Am mai avut si niste necazuri in familie, dar nu le simt ca fiind ceva negativ.

Mi-as dori sa va pot recompensa pe amandoi pentru sfaturi si pentru ca ati vorbit frumos si decent, insa nu am posibilitatea asta. asa ca voi lua in ordinea raspunsurilor... Daca ar fi mai multi oameni ca voi, multa lume nu ar mai ajunge in situatii ca a mea...

| Aaanoniiiima a răspuns (pentru HectorSB):

Sincera sa fiu si eu prefer o plimbare in parc decat sa merg la discoteca sau in club (tinand cont ca nu fumez si nu consum alcool. multi spun ca nu am ce sa caut acolo laughing dar nu ma deranjeaza. imi place sa am grija de sanatatea mea si nu ma intereseaza parerea lor) ti-am spus. nu trebuie sa fii complexat gandeste-te ca sunt altii bolnavi si vai steaua lor. multumeste-te cu ce ai si nu mai fii atat de negativist big grin intr-o zi totul va fi bine ai sa vezi! happy

| DanDanut96 a răspuns:

Coaie fii tare. Bagte in seama si tu mai mult cred ca toti stim o persoana care se baga mereu in discutii si vorbeste mai mereu dar nu ai ras de el. Gandeste-te daca ai fii si tu la fel adica ia s ate bagi si tu mai mult in seama sa fii mai tupeist si sa vezi ca nu o sa te omoare nimeni ba din contra poate chiar ai de castigat unele fete chiat prefera genul de baieti.Si eu am fost rusino pana acum vreo 2 ani dar mi-am dat seama ca nu ajung nicaieri.Inainte cand statea cu o fata de vorba ma inrusinam eram putin timid acum sunt asa mai zapacit mi-am dat seama ca nu am nimic de pierdut si ca nu ajung nicaieri cu timiditatea. Hai bafta frate si fii puternic,winking Gandeste-te daca combini tupeul+inteligenta ta + fara timiditate = Boss de boss laughing