| Rooksee a întrebat:

Fetele obtin orgasm mai greu decat baietii?
Pot fi cazuri in care sa nu aiba orgasm?

14 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

De cele mai multe ori,la inceputul vietii sexuale,orgasmul e inexistent,este foarte rar pentru o neinitiata sa ajunga la orgasm,exista din nefericire si femei care traiesc o viata fara sa stie ce inseamna orgasmul,fara sa treaca nici macar printr-unul.
Barbatii sunt obsedati de dimensiuni si femeile de obtinerea orgasmului,lucrul asta e insinuat si cuprins in expresia "nu trebuie sa fie mare,trebuie sa stii s-o folosesti".
Dorinta nu are nevoie de motiv,apare,se consuma,dar satisfactia ramane.
Un barbat,vrand nevrand,ajunge la orgasm,dar femeia are nevoie de multe ca sa-si traiasca primul orgasm.
Odata descoperit "secretul",va sti sa il foloseasca foarte bine,poti considera ca-l obtine mai usor decat barbatul,dar nu trebuie sa uiti ca in afacerea asta sunt intotdeauna doi,interactioneaza,se muleaza unul pe reactiile celuilalt si,impreuna,ajung la un final fericit!
Sa trecem sub tacere cazurile in care femeile mimeaza orgasmul,dar,da,sunt foarte multe dati cand femeile nu obtin orgasm...
Orgasmul feminin e o lunga disputa,o conversatie fara sfarsit si o mare necunoscuta pentru multi,cert este ca exista.
O perfecta cunoastere a propriului organism,un partener tandru si rabdator,lipsit de graba,atent la semnalele emise de trupul iubitei,nu va lasa nici o femeie nemultumita si orgasmul ei va incununa eforturile lui.
Vei vedea de multe ori fete care abia si-au inceput viata sexuala,intreband infuriate si indignate "de ce nu pot sa ajung la orgasm".
Explicatia e simpla,din lipsa de experienta,dintr-o insuficienta cunoastere a propriului trup,din graba,din teama de sarcina,din nesiguranta,din lipsa de concentrare,din foarte multe motive.
Incheind,da, fetele obtin orgasm mai greu decat baietii, iar cazurile in care o fata nu are orgasm sunt nenumarate, un contact sexual nu duce obligatoriu la orgasm feminin.
Cauta pe net, vei descoperi un nou motiv de complex masculin...happy

| catthshshshs a răspuns:

Depinde. Insa o femeie poate avea mai greu orgasm, il poate atinge foarte usor sau sa nu aiba deloc. Baietii mereu au orgasm, finalizarea este insotita de orgasm. Pentru alte intrebari, lasa-mi un mesaj.

| SantaAndrei a răspuns:

In general asa am vazut ca e, si daca partenerii nu sunt compatibili sunt mari sanse ca fata sa nu ajunga la orgasm

| Andy_6451 a răspuns:

Depinde de partener, dar si de tine.Trebuie sa iti ajuti partenerul in incercarea de ati crea un orgasm.

| RAY a răspuns:

Fetele obtin orgasm mai greu decat baietii?

baieti au testicule cand ejaculeaza sperma au orgasm
fetele nu au testicule nu ejaculeaza dar au orgasm, acest orgasm vine mai greu pentru ca nu e produs prin ejaculare si prin stimulare a unui organ sensibil cum e vaginul, sa demonstrat in loborator ca o fata care se stimuleaza sau este stimulata timp de 10, 15 minute sex oral are orgasm,acum difera clar la fiecare dar parerea mea preludiu este foarte important si iubirea, fetele au un creier bazat pe estrogen, deci e fb sa iubesti cu cine faci sex si in cazul barbatilor, dar femeile pot avea multiple orgasme

Pot fi cazuri in care sa nu aiba orgasm?

da este posibil, masturbeazate vezi ce zone sensibile ai si spune-i asta partenerului tau

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, fetele "obţin" orgasmul mai greu decât băieţii.
Şi, da, pot fi cazuri în care să NU aibă orgasm.

Discuţia despre orgasm, tipurile de orgasm şi manifestările/senzaţiile din timpul orgasmului este foarte VASTĂ - de aceea am să-ţi indic câteva site-uri cu articole pe care le consider mai EXPLICATIVE :
http://www.prezervativ.ro/diverse/despre_orgasm.php
http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?item=1820&lang=RO
http://www.eva.ro/......-9497.html
http://www.elixir.ro/......9-326.html
http://www.sfatulmedicului.ro/......-femei_726

Toate cele bune.

| drhotzu a răspuns:

Depinde de la persoana la persoana, dar da in general la fete este un pic mai greu cu orgasmul din timpul actului sexual. in urma masturbarii este o alta discutie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orgasmul e mai mult psihic.

| Elly7890 a răspuns:

Mie imi pare ca femeia obtine mult mai usor orgasmul si mai repede!

| DaRaspund a răspuns:

Sunt cazuri in care femeia ajunge mai greu la orgasm, depinde de constitutia fiecaruia. un ginecolog bun te poate ajuta daca este o problema de ordin medical.

| DaRaspund a răspuns (pentru DaRaspund):

Da,sunt cazuri in care femeia nu ajunge sau ajunge mai greu la orgasm... E nevoie de rabdare si intelegere din partea partenerului

| Etiene a răspuns:

Da

| nursa a răspuns:

Sunt cazuri si cazuri. Depinde de cuplu. Pot ajunge amandoi la orgasm simultan, ea inainte, ea dupa. Nu-i o stiinta exacta. Totul depinde doar de el si ea. Aici ma refer la Varsta, Experienta, Cat de tare se excita si cat de repede fiecare in parte pentru ca fiecare corp e diferit si raspunde astfel diferit la diversi stimuli. Mai multe. Daca baiatul e super experimentat poate face fata sa ajunga la orgasm chiar dupa primele minute ( cu manuta tongue laughing ). Dar si pe baieti daca fata e sexy rau s-ar putea sa nici n-o bage efectiv si sa-i vina orgasmul dupa preludiu. Fel si fel de cazuri. :*