| oly_7105 a întrebat:

FFFFFFUUNNDDAA! cum as putea sa le spun parintilor mei ca am un prieten de 2 saptamani fara ca ei sa reactioneze urat? prietenul meu este cu un an mai mare ca mine, iar parintii nostri se cunosc destul de bine. tin sa mentionez ca nu vreau sa am o relatie pe ascuns pentru ca nu sunt genul si nu as putea sa fac asa ceva.tocmai din acest motiv vreau sa-i anunt de relatia mea inca de la inceput pana nu vor afla din alta parte.va rog dati-mi niste sfaturi.

4 răspunsuri:
| lolly a răspuns:

Le spui simplu si direct, e foarte bine ca se cunosc destul de bine poate vor fi de acord cu relatia voastra. normal in primul rand in relatiile vazute bine parintii se inteleg foarte bine.tongue afla ce parere au parintii tai despre el, daca nu e buna incearca sa o schimbi si sa le arati cat de bine te intelegi cu el.Sunt sigura ca vor accepta tongue Fundita?

| anonimul a răspuns:

Poai daca parintii se cunosc e minunat deoarece cred ca il cunosc cat de cat si sunt sanse mari sa te lase. spun asta fiindca de obicei parinti nu isi lasa fata sa isi faca un prieten fiindca cred ca el vrea sa profite de fica lor.deci te duci la ei si le spui:
mama, il stii pe (numele lui).mie mi se pare foarte civilizat si politicos si plin de viata baiatul asta.si le spui parintilor numai lucruri bune apoi intr-o zi le spui:mama mie imi place foarte mult de (numele lui)...si ii spui toate calitatile. apoi ii spui mamei tale sai spuna si tatalui tau si totul va fi super.succesbig grin

| Absent a răspuns:

Pur si simplu...Ca a venit timpul sa iti faci un prieten,ca de asemenea toate prietenele tale au, ca va placeti, si ai hotarat sa fii cu el.ii spui cateva detalii despre el...

| LeMad a răspuns:

Pentru inceput, vb doar cu unul dintre parinti, cu cel de care te simti mai apropiata! in mod normal nu ar trebui sa reactioneze urat, ci doar sa iti argumenteze de ce nu sunt ei de acord cu aceasta relatie!