| Dăăqueen008 a întrebat:

FUNDA!
1.Daca ai avut un contact sexual cu mai putin de doua saptamani inainte de menstruatie si menstruatia vine normal poti totusi sa fii insarcinata?
2. Daca ai simptomele unei sarcini si menstruatia vine, atunci cand poti face testul de sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Sexul neprotejat se poate intretine fara teama de a avea neplaceri, doar in cazul in care ciclul menstrual este unul regulat. Doar in cazul unui astfel de ciclu se poate determina cu o suficient de mare precizie perioada fertila. In cazul in care ciclul menstrual este REGULAT si menstruatia se produce mereu la data preconizata/calculata si se mentine constanta fara abateri pe o perioada de minim 6-8 cicluri menstruale se poate stabili cu mare precizie momentul ovulatiei. Este stabilit stiintific ca ovulatia se produce intotdeauna cu FIX 14 zile inainte de menstruatie. De asemenea este stabilit stiintific ca ovulul este viabil pentru o perioada de maxim 16-24 de ore, timp in care poate fi fecundat. In cazul in care nu s-a produs fecundarea, ovulul intra intr-un proces degenerativ rapid si in urmatoarele 2-3 zile se dezintegreaza, iar resturile de ovul sunt resorbite de organism si astfel cu circa 10 zile inainte de menstruatie nu mai exista nicio urma de ovul in organismul femeii. In concluzie in perioada de 8-9 zile dinaintea menstruatiei, formarea unei sarcini devine IMPOSIBILA chiar si in cazul in care se ejaculeaza intentionat in vagin. Daca menstruatie porneste, incepe la data preconizata si se desfasoara in conditii similare cu celelalte menstruatii produse anterior; ca numar de zile, cantitate de menstra, culoare, textura, miros, flux zilnic de eliminare, etc. va confirma faptul ca a reprezentat o menstruatie autentica. De asemenea producerea unei menstruatii la data preconizata/normala ( cu mici abateri de + sau - 1-2 zile), este urmarea faptului ca ovulul produs in ciclul menstrual anterior nu a fost fecundat de vreun spermatozoid si in consecinta nu s-a format o sarcina, aceasta nu s-a implantata prin nidatie in ENDOMETRU si drept urmare acesta degenereaza, imbatraneste si devenind inutil se elimina din organism prin menstruatie, deci devine IMPOSIBILA existenta unei sarcini. Se poate afirma fara teama de a gresi ca intotdeauna pornirea MENSTRUATIEI reprezinta INCEPEREA unui ciclu menstrual NOU si de asemenea faptul ca intotdeauna MENSTRUATIA reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului, in consecinta, nu s-a format o sarcina si deci devine IMPOSIBILA existenta unei sarcini. 2. ) NICIODATA nu pot sa apara simptome de sarcina in perioada de 2 saptamani de dupa ovulatie deoarece NIDATIA nu se produce mai devreme de 8-14 zile dupa fecundarea ovulului. Daca s-a pornit menstruatia si decurge in conditii normale efectuarea testului de sarcina devine ABSOLUT INUTILA. Multa sanatate

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. Da, poti sa ramai insarcinata pentru ca ovulatia se produce cu 2 saptamani inainte de menstruatie
2. testul de sarcina il faci la 5 saptamani de la ultimul ciclu menstrual ca sa te convingi ca nu-i sarcina.

| neutrino a răspuns:

1. Da, dar mai rar se intampla asa ceva.
2. Simptomele nu vin asa de repede, iar testul de sarcina se face dupa minim 21 de zile de la data distractiei.

| gabii97 a răspuns (pentru neutrino):

Te poti uita si la intrebarea mea?

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu poti fi gravida.

| raluk27 a răspuns:

1. Nu
2. Primul si cel mai important simptom de sarcina este absenta menstruatiei. Deci daca ti-a venit, nu esti însărcinată.
Simptomele de sarcina apar dupa o luna, o luna jumate de la contactul sexual. Pana atunci n-ai ce simptome sa ai. Nu iti mai imagina lucruri.